Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Anycubic i3 Mega, 300$ altındaki en iyi 3D yazıcıdır. Nedenini öğrenmek için uzun süreli performans testleri içeren incelememize göz atabilirsin. Bu kapsamlı Anycubic i3 Mega 3D yazıcı incelemesinde, yazıcının artıları ve eksileri hakkında konuşacağız. Test baskılarını inceleyip ve yazıcının genel performansını değerlendireceğiz.

 1. Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı
 2. Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
  1. i3 Mega’yı Ön Plana Çıkaran Özellikleri Neler?
 3. İlk Baskılarda Bazı Hatalar Normaldir
 4. Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar
 5. Anycubic i3 Mega Kutu Açılımı ve Montajı
  1. i3 Mega Kutu İçeriği
  2. i3 Mega Montajı
 6. Anycubic i3 Mega İçin Cura Dilimleme Yazılımı
  1. Baskı Hızı: Print Speed
  2. Katman Yüksekliği: Layer Thickness
  3. İç Dolgu: Infill
  4. Baskı Sıcaklıkları: Temperature
  5. Filamenti Geri Çekme Hızı ve Miktarı: Retractation Speed and Distance
  6. İlk Katman Kalınlığı: Initial Layer Thickness
 7. Duvar Kalınlıkları ve Hızları: Shell Thickness and Speed
  1. Ayarların Özeti
 8. Kapalı Ortam
 9. Benzer 3D Yazıcılar
 10. İlgili Makaleler

Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı

2018 yılında, uygun fiyatlı 3D yazıcılar dünya çapında tüketicilerle buluşmaya başladı. Anycubic i3 Mega da 300 doların altındaki 3D yazıcı segmentinde yerini aldı.

Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı

i3 Mega’nın Artıları

i3 Mega’nın Eksileri

Anycubic i3 Mega satın alabileceğin 300$’ın altındaki en iyi 3D yazıcıdır. Genel olarak, kullanım kolaylığı ve bu küçük yazıcının sunduğu kalite kullanıcıları etkiliyor. Bazı sıkıntılardan sonra, Anycubic i3 Mega’dan mükemmel baskılar elde edebilirsin. Ayrıca, PLA ve PETG filamentlerini kolaylıkla basabilirsin.

Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı_2

Anycubic Ultrabase baskı tablası sayesinde, baskılar tablaya güzelce yapışır ve yapı plakasından kolayca çıkarılabilir. Biraz ince ayar yapmaya başlar ve “ekstra ince” baskı kalitesini seçersen, sonuçlar çarpıcı derece güzel olabiliyor. Özellikle PLA filament ile katman kalitesini çok iyi.

Daha fazla para harcayabilirsen, Prusa i3 MK3’e de göz atabilirsin. Aynı fiyat aralığında bir alternatif arıyorsan, Monoprice Maker Select V2’yi göz önünde bulundurabilirsin. Ama genel olarak bu fiyatlarda alabileceğin en iyi 3D yazıcının Anycubic i3 Mega olduğuna emin olabilirsin.

Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Anycubic i3 Mega, Haziran 2017’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri, özel bir takipçi topluluğu oluştu. Henüz resmi olarak açıklanmadığından başka bir sürümü bulunmuyor. Ayrıca, yazıcının teknik özellikleri yıllar içinde değişmedi.

Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Anycubic i3 Mega’nın teknik özellikleri diğer ucuz 3D yazıcılar ile çok benzer.

i3 Mega’yı Ön Plana Çıkaran Özellikleri Neler?

 1. Bir kit olduğu düşünülse de, Anycubic i3 Mega kısmen önceden monte edilmiş olarak gelir. Bu, Anycubic i3 Mega’yı bir saatten kısa sürede inşa etmek ve kalibre etmek mümkün olduğu anlamına geliyor.
 2. i3 Mega, kullanımı daha rahat hale getiren tipik tıklama tekerlekli / ekran kombinasyonu yerine dokunmatik bir ekrana sahip. Ekrandaki yazıları uzaktan bile okumak mümkün.
 3. Elektrik kesintisi olduğunda, Anycubic i3 Mega tekrar açıldıktan sonra baskıyı tamamlamak için otomatik devam özelliği devreye giriyor. Bu, yalnızca birkaç 3D yazıcının sunduğu bir özelliktir. Bu yüzden, kötü bir güç hattına sahip bir yerde oturuyorsan, bu özellik işine yarayacaktır.
 4. Özel bir sensör ile filamentin bittiğini algılar ve baskıyı duraklatır. Profesyonel bir 3D yazıcıdan bekleyebileceğin bir özellik bu yazıcıda mevcut.
 5. Isıtmalı yatak sayesinde birçok filament ile baskılar alabilirsin.

İlk Baskılarda Bazı Hatalar Normaldir

3D yazıcıda baskıya başladığında, donanım sorunlarıyla karşılaşabilirsin. Örneğin yatağın ısınmaması gibi. Yatak sıcaklığını 60 dereceye yükseltmek istediğinde oda sıcaklığında kalabilir. Paniğe gerek yok. Bir yerde bir kablo takılmamış veya yırtılmış olabilir.

Hepimizin bildiği gibi, bu sorunun en yaygın çözümü kablolamayı kontrol etmektir. Hatalı, gevşek veya kırılmış kablolar genellikle donanım bileşenlerinde karşılaşılan sorunlardır.

İlk Baskılarda Bazı Hatalar Normaldir

Resimdeki baskı hatası yatağın ısınmamasından kaynaklanmıştır. Kontroller yapıldıktan sonra ısıtmalı yatak kablosunun kontrol kartına bağlı olmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca kabloların lehimlerini ve açıkta bir uç olup olmadığını da kontrol et. Çünkü özellikle yatak ısıtıcı ve sıcak uç hotend yüksek akım çeken ısıtıcılardır. Açık uçlu kablolar arasında ufak bir sürtüşme yangına sebep olabilir.

Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar

Anycubic i3 Mega 3D yazıcı ile son derece güzel bir 3DBenchy modelini aşağıdaki resimde görebilirsin. Cura dilimleme yazılımında her nesneyi “Normal” ayarlarla ve PLA için önerilen standart ayarlarla dilimle. Hemen hemen her ayrıntı iyi çıkacaktır.

Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar

Şimdiye kadar, 300 doların altında bir 3D yazıcı ile basılan en iyi 3DBenchy‘lerden biri.

Bir sonraki model, Low Poly Dog - Beto, PLA ile desteksiz olarak basıldı.

Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar_2

Anycubic i3 Mega’nın Low Poly Dog - Beto modelinin üretiminden sonra Venus de Milo from the Scan the World modelini görüyoruz. Bu baskıda, 3D yazıcıda bazı katman sorunları olsa da hassas ayrıntılar kolayca gözardı edilebilir. Anycubic i3 Mega, bu modeli kolaylıkla bastı ve yüzeyin mermer kadar pürüzsüz yaptı.

Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar_3

PETG filament ile iyi bir sonuç almak istiyorsan, ısıtmalı bir tablaya, uygun ısı ayarlarına ve bazı hassas bakımlara ihtiyaç duyar.

Tek seferde 3 parçalı hassas bir minyatür el feneri PETG ile yazdırıldı. Model, Cura’da “Normal” ayarlarla dilimlendi. Bu baskının orta kısmı çok hassas ve çoğu zaman yataktan kalkma eğilimine ahip. Anycubic i3 Mega Ultrabase yapı plakasına Pritt sürülerek bu sorun çözülebilir.

Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar_4

Anycubic i3 Mega için daha büyük, sadece bir araya getirdiğin hoş 6 parçalı bir lamba olan Flowalistik’s Lampe seçildi. Flowalistik, klasik bir kombinasyon olan ahşap ve beyaz filament ile yazdırıldı.

Bu yüzden ana malzeme için koyu kahverengi bir Colorfabb corkFill (mantar) filament kullanıldı ve abajur için yarı saydam bir PETG kullanıldı. Her zaman olduğu gibi, her iki malzeme için önerilen sıcaklık ve hız ayarları yapıldı ve Cura ile dilimlendi.

Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar_5

Yaklaşık sekiz saatlik baskının ardından sonuç çarpıcı şekilde güzel görünüyor. Ancak, PETG filamenti ile basılan beyaz abajürün duvarları kabarık çıkmış. Daha düşük bir yazdırma hızı ve bazı deneme-yanılma sıcaklık ayarlarıyla, muhtemelen Anycubic i3 Mega ile daha iyi sonuçlar elde edebilirsin.

i3 Mega ile baskılar sorunsuz ve basittir. Aşağıdaki resimde Anycubic i3 Mega ile basılan bir akıllı telefon standını görebilirsin. Ayrıca, mikroskop altında mükemmel tabaka yapışmasına örnek bir yüz de bulunuyor.

Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar_6
Anycubic i3 Mega ile 3D Baskılar_7

Bu baskılar için, 0.1 mm katman kalınlığı ve “yüksek” - “high” ayarlar ve PLA malzemesi için normal ayarlar yapıldı. Baskı sıcaklığı 200 derece ve yatak sıcaklığı 60 derece olarak ayarlandı.

PLA filament ve türevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, aşağıdaki makalemizi okuyabilirsin.

Yazıcı, uygun fiyatlıdan pahalı filamentlere kadar çeşitli filamentler ile test edildi ve destek yapıları güzel bir şekilde ayrılıyor. Anycubic i3 Mega tutarlı bir kalite sunduğundan dolayı 300 dolara satın alabileceğin en iyi 3D yazıcı olduğunu düşünüyoruz.

Anycubic i3 Mega Kutu Açılımı ve Montajı

Anycubic i3 Mega Kutu Açılımı ve Montajı

Anycubic i3 Mega 3D Yazıcı sipariş edersen, evine büyük ve ağır bir paket gelecek. Parçalar ve ambalajlar yaklaşık 15 kilograma kadar çıkabilir. Tüm parçaları plastik köpüğe iyice gömülü şekilde geliyor.

i3 Mega Kutu İçeriği

Anycubic i3 Mega modelinin temel parçaları metal sacdan yapılmıştır. Geniş iskelet kısmı sağlam görünüyor ve yukarıda belirtilen ağırlığın dengesini bu yapı sağlıyor sağlıyor. Tabanın üstünde ısıtmalı yatak var. Zaten yazıcının Y ekseni rayına monte edilmiş şekilde geliyor. Bu yüzden, ilk baskıdan önce kalibre etmen gerekiyor.

Anycubic i3 Mega’nın Tabanı

Tabanda bulunan güç kaynağı, çoğu kablolama buranın içerisinde. Ayrıca, Anycubic i3 Mega’nın hareketlerini yönlendiren RAMboard yani anakartı da içinde bulunduruyor.

Tabanın yüzeyinde ayrıca konektörler, güç soketi, SD kart yuvası ve bir dişi USB girişi göreceksin. Ayrıca, yazıcının tabanının önünde güzel bir şekilde oturan 3,5 inç kapasitif TFT dokunmatik ekran bulunuyor.

Anycubic i3 Mega’nın Tabanı_2

Çerçeve tabana 8 vida ile tutturuluyor. Z-eksenini içeren çerçeve iki çubuktan oluşuyor. X motorları, ekstrüder ve eksen limitlerini belirleyen mekanik anahtarlar (switch) bu parçada bulunuyor. Bowden tahrikli ekstrüder (uzaktan besleme) sistemi dahil olmak üzere her şey çerçeveye zaten monte edilmiş şekilde geliyor.

Anycubic i3 Mega’nın Çerçevesi

Anycubic i3 Mega 3D yazıcı Kullanım Kılavuzu teknik veriler, montaj talimatları, yazılım kurulum kılavuzu, genel ipuçları ve sorun giderme kılavuzu içerir.

Anycubic i3 Mega, 1 kilogramlık PLA filament makarası ile birlikte gelir. Filamentin rengi değişebilir. Genellikle siyah renkte oluyor.

Makara tutucusu, dört pleksi parça ve çıkarılabilir bir çubuktan oluşuyor. Normal 1 kilogramlık makaraları veya daha küçük filamentleri taşıyabilir.

Anycubic i3 Mega Filament Makara Tutucusu

Bu montaj seti, 3D yazıcının montajı için tüm temel araçları içermektedir. Ayrıca, gerçekten yapman gerekiyorsa vidaları sabitlemene, çıkarmana veya 3D yazıcı başlığını çıkarmana yardımcı olacaktır.

Anycubic i3 Mega 3D yazıcının ısıtılmış yatağının oldukça yapışkan olduğu bilinmektedir. Kutuda parçaları çıkarmak için bir ıspatula da bulunur. Baskıları çıkarırken çok fazla kuvvet uygulamamaya dikkat et, aksi takdirde yatak kaplamasına zarar verebilirsin.

Cımbız ve yan keski ile kalan filamentleri nozzle’dan temizlemek için kullanılabilirsin. Ayrıca, bitmiş baskılarından destekleri temizlemek istiyorsan yan keski kullanışlı olabilir.

Anycubic i3 Mega Montaj Seti

Anycubic, dosyaları depolamak için 8GB SD kartı ile birlikte USB SD kart okuyucusu da veriyor. Ayrıca, Anycubic i3 Mega’yı bir bilgisayara bağlamak istediğinde kutuda bir USB kablo da var.

3D baskı şirketlerinin kutuya bazı yedek parçalar koyması alışıldık bir durum değildir. Anycubic i3 Mega ile cömert bir paket alırsın. Ek bir limit anahtarına (switch) ve yedek vidalar haricinde yedek bir hotend de var. Bu daha önce görülmemiş bir şey.

i3 Mega Montajı

Anycubic i3 Mega 3D Yazıcının ana montajları önceden yapılmış, bu da genel yapının makineyi bir saat veya daha kısa sürede monte etmek için yeterince kolay olduğu anlamına geliyor.

Bileşenleri paketten çıkararak başla ve tüm parçaların eksiksiz olup olmadığını kontrol et. Kılavuzda sana yardımcı olacak faydalı bir liste var. Önce tabana ve çerçeveye ihtiyacın olacak.

İlk adımda, çerçeveyi tabana montajı ile başlıyoruz. Dörtü sağda, dörtü solda olmak üzere 8 vidayı takman yeterli. Vidaları sık ama çok zorlama. Çerçevenin yönünün doğru olduğundan emin ol. 3D yazıcının ön tarafına bakarsan, çerçevedeki “Anycubic i3 Mega” yazısı görünür olmalıdır. 10 adet vida fazla geliyor, yedek parçalar için kullanabilirsin.

Çerçevenin Tabana Montajı

Anycubic i3 Mega 3D yazıcıyı 110 V veya 220 V ile kullanabilirsin. Türkiye’de 220V kullanıyoruz. Güç kaynağının 220V’da olup olmadığını kontrol et. 110V’ta ise güç kaynağının yan tarafında bulunan kırmızı renkli anahtarı değiştir.

Konektörler renk kodları ile kategorilendirildiği için olduğu kabloların takılması oldukça kolaydır.. Üç renkte konektör vardır: kırmızı, yeşil ve siyah. Çerçeveden yeşil ve siyah konektörler gelmektedir.

Kabloları Tak

Kırmızı konektör konumlandırılması, sol alt çerçevedeki bir boşlukta yer almaktadır. Yukarıdaki resimde görebilirsin.

Bu işlem ile birlikte Anycubic i3 Mega 3D yazıcının montajını tamamladın. Son olarak, makara tutucunun montajını yapıp filamenti teflon borudan geçirmen gerekiyor.

Makara tutucunun en önemli işlevi filament makarasının dolanmasını önlemektir. Anycubic i3 Mega makara tutucu dört bölümden oluşur. İlk olarak, koruyucu kağıt etiketlerini çıkarıyoruz.

Somunları yan parçalara takıyoruz ve sabitliyoruz. Çok fazla kuvvet uygularsan pleksi kırılabilir. Çubuğu makara tutucusuna yerleştir ve işlem tamam.

Makara Tutucuyu Monte Et

Makarayı makara tutucusuna tak ve filamentin düzgün hareket ettiğinden emin ol. Filamentin ilk 10 santimetresini açılı bir şekilde yan keski ile kes. Filamentin dik durduğunda emin ol, gerekirse elinle düzgünleştir. Filament düzgün olmazsa teflon borunun içerisinde sürtünüp sıkışabilir.

Bir sonraki adım çoğu yazıcıdan farklıdır. Anycubic i3 Mega 3D yazıcı, özel bir filament sensörüne sahiptir. Filamentin bittiği algılandığında ve baskı otomatik olarak durdurulur. Bu nedenle, filamenti önce aşağıdaki resimdeki gibi sensörden geçiriyoruz. Yazıcının sağ tarafında gevşek bir şekilde asılı olduğunu görebilirsin.

Filamenti Tak

Şimdi Anycubic i3 Mega 3D yazıcıyı ilk kez başlatma ve nozzle ön ısıtmasını yapma zamanı. Doğru sıcaklığa ulaştığında, dokunmatik ekranda TOOLS> PREHEAT (Araçlar>Ön Isıtma) tuşlarına basarak filamenti motor vasıtasıyla sıcak uca doğru besleyebilirsin. Filament nozzle’dan çıkar çıkmaz baskıya hazırsın.

Yatağın kalibrasyonu oldukça basit bir işlemdir. Ekstrüderin düzgün bir tablaya baskı yapabilmesi için Anycubic i3 Mega’nın yatağını mükemmel bir yatay konuma getirmen gerekiyor.

İlk olarak, kağıdı yatağın üzerinde çıkar, ama atma. Kalibrasyon için bu kağıdı kullanacağız.

Yatak Kalibrasyonu

Dokunmatik ekranda TOOLS> HOME> HOME ALL bölümüne git. Bu, tüm eksenleri sıfır noktasına taşıyacaktır. Ardından eksenlerin serbestçe hareket edebilmesi için motorları devre dışı bırakman gerekiyor: HOME MENU> SETUP> MOTORS> DISABLE.

Kağıdı yazıcının baskı tablasının üzerine koy ve ardından baskı kafasını elle ileri geri hareket ettir. Yatakla nozülü temas ettirme. Yazdırma kafasını sol ön köşeye getir. Nozzle’ın kağıda hafifçe sürttüğünü hissedene kadar alttaki vidayı döndür. Yatağı düzleştirinceye kadar bu işlemi çapraz köşelerde tekrarla.

Yatak Kalibrasyonu

Anycubic i3 Mega İçin Cura Dilimleme Yazılımı

Diğer 3D yazıcılarda olduğu gibi, yazdırma performansı büyük ölçüde dilimleyici ayarlarına bağlıdır. Anycubic i3 Mega 3D yazıcı birkaç dilimleme yazılımı ile uyumludur. Ancak, biz Ultimaker Cura ile ayar yapacağız. Kullanım kılavuzu ile gelen standart ayarlar yeterlidir. Ancak, ayarlarda yapılan birkaç değişiklikle, biraz daha iyi sonuçlar alabilirsin.

Devam etmeden önce, farklı 3D modellerin ve filamentlerin farklı ayarlar gerektirdiğini lütfen unutma. Örneğin, ayrıntıların önemli olmadığı prototipleri basacağın ayarlar ile ayrıntılı bir model basmayacaksın.

Baskı Hızı: Print Speed

Anycubic i3 Mega Cura profilinde yapabileceğin basit değişikliklerden biri baskı hızını ayarlamaktır. Yazdırma hızının standart 60 mm/sn’den 45 mm/sn‘ye değiştirilmesi, küçük modellerin daha ayrıntılı üretilmesine yardımcı olabilir. Nozzle daha yavaş ilerledikçe, belirli modellerin detaylarındaki hatalar azalacaktır.

Baskı Hızı

Yukarıda gördüğün model, 45 mm/s baskı hızı ile Anycubic i3 Mega ile basılmıştır. Binanın çatısında bulunan küçük bacalar, modelin geri kalanı gibi harika çıkmıştır.

Katman Yüksekliği: Layer Thickness

Baskı hızının yanı sıra Anycubic i3 Mega Cura profil için önemli parametrelerden bir diğeri katman yüksekliğidir. Katman yüksekliğini azaltmak, modeline daha fazla incelik katacaktır. Ancak, katman yüksekliğini standart 0,2 mm’den 0,1 mm’ye ayarlayacak olursan, tahmini baskı süresini otomatik olarak iki katına çıkacaktır.

Katman Yüksekliği

Bunun yerine, bir parçanın daha iyi bir görsel görünümünü elde etmek istiyorsan, *0,15 mm katman yüksekliğinde yazdırmayı deneyebilirsin. Bu şekilde, hem katman yüksekliğini azaltmış olursun hem de baskıların daha az sürede yazdırırsın.

İç Dolgu: Infill

İç dolgu, modelinin ağırlığını ve sağlamlığını etkileyen kullanışlı bir ayardır. Standart bir dolgu için %20 olarak ayarlanması yeterlidir. Bu dolgu yüzdesinin en güzel yanı, yazdırmanın uzun sürmemesi, ancak bir bölüme iyi bir sertlik kazandırmasıdır. İşlevsel bir bileşeni 3D yazdırman gerekiyorsa, dolguyu %40 veya daha fazla bastırabilirsin.

İç Dolgu: Infill

Bu, parçanın belirli bir ağırlık taşıması gerektiğinde parçaya daha fazla yapısal güç sağlayacaktır. Öte yandan, çok hızlı bir baskıya ihtiyacın varsa, dolguyu %10 veya daha düşüğe ayarlayabilirsin.

Baskı Sıcaklıkları: Temperature

Nozzle sıcaklığı ve yatak sıcaklığı için ideal bir Anycubic i3 Mega Cura ayarı söylemek doğru olmaz, çünkü tamamen filamentin çeşitine ve üreticisine bağlıdır.

Örneğin, klasik PLA genellikle i3 Mega için standart ayar olan yaklaşık 195°C’de yazdırılırken, karbon fiber takviyeli bir PLA filament oluşuyorsa, baskı sıcaklığını yükseltmelisin.

Baskı Sıcaklıkları: Temperature

Anycubic i3 Mega’da, yukarıdaki resimde gördüğün ilk katmandaki bükülmeyi önlemek için özel bir dokuya sahip “Ultrabase” ısıtmalı cam yatakla gelmektedir. Yine de, yatağın mükemmel bir şekilde kalibre etmene rağmen parçada kalkmalar ile karşılaşırsan, yatak sıcaklığını 50°C’den 60°C’ye yükseltebilirsin.

Filamenti Geri Çekme Hızı ve Miktarı: Retractation Speed and Distance

Daha karmaşık 3D modeller üretirken, belirli ayrıntıları yazdırmak için ekstrüder belirli bir bölgede gidip gelir. Bunu yaparken, filament ekstrüder motorları tarafından biraz geri çekilir ve sonra geri ittirilir. Geri çekme ayarların yeterince iyi değilse, parçanın çıkıntıları arasında filament sarkıtları veya iplikleri görürsün.

Filamenti Geri Çekme Hızı ve Miktarı

Anycubic i3 Mega Cura profilinde geri çekme (retract) için iki ayar vardır: geri çekme hızı ve geri çekme mesafesi. Geri çekme hızı, filamentin nozülden geri çekilme hızını tanımlar. Standart olarak, 60 mm/s olarak ayarlanmıştır. Geri çekme mesafesi, geri çekilecek filamentin uzunluğunu tanımlar. Standart olarak 5 mm’ye ayarlıdır.

Standart ayarlar kötü olmasa da, bunları nasıl daha da geliştireceğini bilmek iyidir. İplik iplik yapılar ile karşılaşman durumunda, geri çekme hızını 40 mm/s‘ye ve geri çekme mesafesini 4-4,5 mm‘ye ayarlamayı deneyebilirsin.

Kendi geri çekme ayarlarını denemekten çekinme. Geri çekme hızı için, değerleri 5 mm/s’lik artışlarla yapabilirsin. Geri çekme mesafesi için 0,5 mm’lik artışlar yeterlidir.

İlk Katman Kalınlığı: Initial Layer Thickness

İlk Katman Kalınlığı

Yukarıdaki modelin yüksekliği 22 cm ve oldukça büyük bir model. Modelin boyutuna rağmen, mükemmel yatak yapışması ve bir bükülme olmaması için iyi bir yatak kalibrasyonu ve 0,3 mm‘ye ayarlanan ilk katman kalınlığı yeterli olacaktır.

Duvar Kalınlıkları ve Hızları: Shell Thickness and Speed

Duvar kalınlığı (kabuk kalınlığı / shell thickness) bir parçanın duvarlarının ne kadar kalın olduğunu tanımlar. Diğer birkaç ayarın (iç dolgu gibi) yanı sıra, duvar kalınlığı bir parçanın gücünü belirler.

İ3 Mega için standart kabuk kalınlığı 1,2 mm olarak ayarlanmıştır. Test sonuçları da bu değerin iyi olduğu yönünde. Bununla irlikte, çok sert olması gereken bir parçayı üç boyutlu olarak yazdırıyorsan, kabuk kalınlığı değerini artırmayı düşünebilirsin.

Duvar Kalınlıkları ve Hızları: Shell Thickness and Speed

Peki ya iç ve dış kabuk kalınlığı hızları? Kabuk kalınlığı 1.2 mm olması için nozzle çapı 0.4 mm ile 3 kat yapılabilir. Bir parça bittiğinde gördüğün dış yüzey “dış katman” olarak adlandırılır. Diğer ikisi iç katmanlardır. Cura kullanarak hem dış hem de iç katman için baskı hızını ayrı ayrı belirlemek mümkündür.

Yukarıda, “ilk katman kalınlığı” başlığında gördüğün düşünen adam modelini yazdırırken dış kabuk hızı standart 30 mm/s‘de bırakılmıştır. Görünür katman olduğu için güzel yazdırıldığından emin olmak için bu hız iyi bir ayardır. Ancak, sonuçlardan memnun değilsen değiştirmekten çekinme.

Kalan iki iç katman için, yazdırma süresini birkaç dakika düşürmek için yazdırma hızını 80 mm/s‘ye çıkarabilirsin Kalite çok değişmeyecektir.

Ayarların Özeti

Aşağıda, standart Anycubic i3 Mega Cura profilindeki değişikliklerin kısa bir özeti verilmiştir:

Baskı Hızı (Print Speed):

Katman Yüksekliği (Layer Thickness):

İç Dolgu (Infill):

Nozzle Sıcaklığı::

Yatak Sıcaklığı:

Geri Çekme (Retraction) Hızı:

Geri Çekme (Retraction) Mesafesi:

İlk Katman Kalınlığı (Initial Layer Thickness):

Duvar Kalınlığı (Shell Thickness):

İç Duvar (Inner Shell) Hızı:

Dış Duvar (Outer Shell) Hızı:

Kapalı Ortam

Kapalı Ortam

Anycubic i3 Mega için kapalı ortama ihtiyacın olabilir. Yazıcını kapalı bir kutuda çalıştırmak ısı kaybını önler ve ABS filament ile büyük nesneleri basarken daha az bozulma ile karşılaşırsın. Yazıcı ortamını da ısıtmaya yardımcı olur.

3 boyutlu yazıcının kasasından yeterince büyük bir kutu veya güzel bir pleksi çerçeve ile bu işi halledebilirsin. Kutu yerine IKEA Lack sehpa ve birkaç 3D basılmış parça ile daha sağlam bir yapıda kasa yapman mümkün.

Bu kasa sayesinde sıcaklığı yaklaşık 30°C’de tutabilirsin. Bu sıcaklık ABS ve diğer mühendislik malzemelerini basmak için yeterlidir.

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^