Medikal 3D Baskı ve Sağlık Uygulamaları

3D baskı, tıp alanına büyük bir heyecan ve yenilik getirdi. Artık hem tıp doktorları hem de hastalar için özelleştirilmiş sağlık çözümleri sunmak mümkün ve kolay.

Tahmin edilebileceği gibi, tıpta 3D baskı özelleştirme, prototipleme, üretim ve araştırmayı mümkün kılıyor. Ayrıca, uygulama alanları da oldukça geniş. Genel tıbbi uygulamaları ve araştırmaları kapsamını genişletiyor:

Bu yazıda, bu alanların tıpta 3D baskıdan nasıl yararlanıldığına ve ilerlenildiğine derinlemesine bir göz atacağız.

 1. Yeni Çağın Şifası 3D Yazıcılar
  1. Cerrahi Hazırlıklar
  2. Protezler ve Ortezler
  3. Diş Uygulamaları
  4. Doku ve Organların 3D Baskısı
  5. İlaç Üretimi ve Farmakolojisi
  6. Tıbbi Alet ve Cihazlar
 2. Medikal Uygulamalar İçin Neden 3D Yazıcılar?
  1. Hastalarla Daha İyi İletişim
  2. Klinik Deneme Cihazları Oluşturarak Zaman Kazanmak
  3. Son Kullanıcılar İçin Tıbbi Cihaz Üretimi
  4. Hassas Anatomik Modellerle Tıbbi Prosedürlerin Planlanması
  5. Eğitim ve Ameliyat Öncesi Hazırlıklar
  6. Yedek Parça Üretimi
  7. Tıbbi Ürünler ve Test Prosedürleri
  8. 3D Yazıcılar ile Artan Hayat Kalitesi
 3. Medikal Uygulamalarda 3D Yazıcıların Avantajları
 4. 3D Yazıcılar ile Tıbbın Geleceği
 5. İlgili Makaleler

Yeni Çağın Şifası 3D Yazıcılar

Değerli zamanından tasarruf edip, medikal cihazlarla hastalarına 3D baskı teknolojisinin imkânlarını kullanarak yenilikçi çözümler sunabilirsin. 3D tarama veya 3D modelden, hastalara özel uyarlanmış, daha rahat ve dikkati çalışabilecek bir ortam sağlayacak benzersiz, ergonomik ve doğru ürünler oluşturabilirsin. 3D yazıcılar ile sunduğun tıbbi cihazlar artık imalat kısıtlamaları (ünitelerin sayısı, boyutları ve diğer aletler) ile sınırlı değil.

Antibakteriyel filamentler ile bakteri barındırmaması gereken hijyenik araç ve gereçleri laboratuvarların için üretebilirsin.

Cerrahi Hazırlıklar

3D baskının tıpta devrim yaratmasının bir nedeni, cerrahi hazırlıklardır. Karmaşık operasyonlara başlanmadan önce pratik yapmak için kullanılan hastaya özgü organları kopyalamak için 3D baskı kullanılıyor. Uygulama, yalnızca X ışınlarına, BT taramalarına ve MRI’lara bakmaktan çok daha iyi ve doğrudur. Sonuçta, bu yöntemin prosedürleri hızlandırdığı ve hasta travmasını en aza indirdiği kanıtlanmıştır.

3D Yazıcılar ile Cerrahi Hazırlıklar
3D Yazıcılar ile Cerrahi Hazırlıklar - Kaynak: ASME

Bu teknolojiyi içeren prosedürler arasında omurga onarımı, doğum komplikasyonu ameliyatları, kalp ve hayati organ nakilleri, kırıkların ve çatlakların taranması ve onarılması yer alır. Nakil için organların kopyalanması, organın kullanım uyumluluğunun değerlendirilmesine de yardımcı olur.

3D baskıların medikal uygulamalardaki bir diğer faydası, cerrahın hastaya özgü anatomik modeli fiziksel olarak kullanma ve görselleştirme yeteneğidir. Bu, hastanın tam anatomisini çeşitli açılardan tanımalarına ve böylece işlem sırasında ne bekleyeceklerini tahmin etmelerine olanak tanır. Bu yaklaşım, hastanın iyileşmesinde başarı olasılığını artırır.

Artan başarı oranına ek olarak, cerrahi simülasyon ve 3D baskı kullanarak hazırlık, büyük maliyet ve zaman tasarrufu potansiyeline sahiptir.

Protezler ve Ortezler

3D yazıcılarda en heyecan verici konu kuşkusuz bireylere özel olarak uyarlanmış biyomedikal cihazlardır. Örneğin, 3D baskılı özel protezler kullanıcılar için çok daha rahat olacak şekilde tasarlanabiliyor. 3D yazıcılar sayesinde bir fikri ilk prototipe, ardından da ilk seri üretime kısa sürede getirmek artık mümkün. Protezi, ortezi ve diğer tıbbi araçları büyük sanayi kuruluşlarının üretmesine muhtaç değiliz.

Medikal alanda şaşırtıcı çözümler getirmek hiç olmadığı kadar kolay. Büyük yatırımlar gerektirmeden, prototiplerini ve seri imalatını, bir protezi veya özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özel araçlarını oluşturmak için 3D yazıcıları kullanabilirsin.

3D Yazıcılar ile Protezler ve Ortezler
3D Yazıcılar ile Protezler ve Ortezler - Kaynak: 3dlifeprints.com

Tıpta 3D baskı, protez uzuvların gelişimine yardımcı oluyor. Geleneksel olarak üretilen protezlerin çok pahalı olduğu ve ayrıca ampute için rahatsız edici olduğu bilinmektedir.

3D baskı tüm bu endişeleri ortadan kaldırıyor. Nihai hedef, hem hastaların belirli ihtiyaçlarına uyan hem de uygun maliyetli olan rahat protezler tasarlamaktır. 3D baskılı protez kollar ve 3D baskılı protez bacaklar üzerine yapılan birçok proje ile bu hedef şimdiden gerçeğe dönüşüyor!

Savaş mültecilerine ve doğal afetlerden yaralanan pek çok kişiye protez sağlamak veya uzuvları değiştirmek konusunda büyük çalışmalar yapıldı. 3D baskılarda yapılan bu uygulamaların faydaları gerçekten çok büyük. Nihayetinde ulaşılabilecek uygun bir çözümün olması hem tıp doktorları hem de hastalar için büyük umut ve sevinç kaynağı.

24 Ekim 2014’te, sol elinde parmakları olmadan doğan beş yaşındaki bir kız, Birleşik Krallık’ta, 3D yazıcı teknolojisiyle yapılmış protez bir elin sahibi olan ilk çocuk oldu. Protez el, ABD merkezli E-nable adındaki şirket tarafından tasarlandı. Açık kaynak kodlu bu tasarım organizasyonu, çoğunlukla çocuklar için protez tasarlamak ve üretmek için bir gönüllü ağı kullanıyor. Protez el, ailesi tarafından yapılan sıva döküm ile yapıldı. Alex adlı bir çocuk da dirseğin hemen üstünde eksik bir kolla doğdu. Ekip, servomlardan ve elektromiyografi kasından çalıştırılan pillerden çıkan bir E-nable Myoelektrik kolunu üretmek için 3D yazıcı kullandı. E-nable, 3D yazıcıların kullanılmasıyla bugüne kadar 400’den fazla plastik eli çocuklara dağıtmıştır.

3D baskıyla yapılan bir protez, sakat hayvanların rehabilitasyonunda kullanıldı. 2013’te, 3D baskılı bir ayak, sakat kalmış bir ördeğin yürüyüşüne tekrar izin verdi. 2014’te ön bacakları olmadan doğan chihuahua türünde bir köpek, 3D yazıcı ile oluşturulmuş tekerleklere sahip bir protez ile tekrar koşabildi. 3D baskı ile yapılmış yengeç kabukları ile yengeçler yeni bir evde yaşamaya devam ettiler. Yüzüne gelen kurşundan dolayı gagası ciddi derecede zarar gören kartala yardım etmek için 3D yazıcı protez gaga basıldı. 2014’ten bu yana, köpeklerin 3D yazıcı ile üretilmiş ticari olarak temin edilebilen titanyum diz implantları hayvanların hareket edebilmeleri için kullanıldı. Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 10.000’den fazla köpek bir yıl içinde tedavi altına alındı.

3D yazıcılarla gerçekleştirilen ve birçok insanın hayatını değiştiren “Open Hand Project” hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Diş Uygulamaları

Diş hekimliğinde 3 boyutlu baskı uygulamaları, ortodonti tedavisinden genel diş hekimliğine kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. 3D baskıyı entegre eden farklı dental alanlarda; özelleştirilmiş ve doğru diş telleri, diş restorasyonları, dökülebilir kronlar, diş köprüleri ve protez iskeletleri ve tabanları üretilmektedir.

3D Yazıcılar ile Diş Uygulamaları
3D Yazıcılar ile Diş Uygulamaları - Kaynak: Formlabs

Tıpta 3D baskı, diş sağlığı alanının daha düşük bir maliyetle ve kontrollü bir tedavi planı ile rahat bir bakım yapılmasına yardımcı oldu. Kalıba gerek olmadığı için bekleme süresini de en aza iner ve kalıp 3D yazıcıda yazdırılabilir.

Diş hekimliğinde uygulandığında 3D baskının bir diğer önemli yönü, bir kliniğe, laboratuvara veya dişhekimliği ofisine kolay adaptasyonudur. Hızlı ve doğru şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiş çözümler bu uygulamanın anahtarıdır ve tıpta 3 boyutlu baskı tam da bunu yapar.

Doku ve Organların 3D Baskısı

Doku ve Organların 3D Baskısı
Doku ve Organların 3D Baskısı - Kaynak: TheFutureofThings

Dokular ve organlar artık 3 boyutlu olarak da yazdırılabiliyor. 3D yazıcılar, geleneksel nakil yöntemlerine bağlı olabilecek ahlaki ve etik sorunları çözdüğü için özellikle heyecan verici ve nakil alanı için geçerlidir. Ayrıca, özelleştirilmiş organ gelişimi hastanın kendi hücrelerini kullandığından dolayı hastanın vücudu organı daha kolay kabul etmektedir.

Diğer uygulamaların yanı sıra; cilt dokusu onarımı ve rekonstrüksiyonu, uzuv replasmanı, böbrek nakli ve kalp nakli, tıpta 3D baskı sayesinde başarıyla gerçekleştiriliyor. Ayrıca, ortopedik implantların üretimi ile tıpta 3D baskı ile kemik ve kas onarımı mümkün.

3D baskı ile doku hücrelerinde ve organlardaki tümörlere çare bulunması için yapılan araştırma çalışmaları desteklenmektedir.

İlaç Üretimi ve Farmakolojisi

Tıpta 3D baskı, potansiyel olarak farmakolojiyi ve ilaç uygulamalarını da basitleştirebilir. Birden çok rahatsızlığı olan hastalar için basit bir çözüm, aynı anda birden fazla ilacı barındıran ve her biri farklı bir salım süresine sahip olan 3 boyutlu yazdırılmış bir hapla mümkün hale getirildi.

İlaç Üretimi ve Farmakolojisi
İlaç Üretimi ve Farmakolojisi - Kaynak: Medikal.net

Diyabetik hastalar için “Polypill” adlı örnek bir konsept test edildi. Bu uygulama, ilaç dozajı ile ilgili ve aynı zamanda çeşitli ilaç etkileşimi sorunlarını çözüyor. Hasta için, ilaçlarının farklı programları olduğunda ilaç alımının kapsamlı bir şekilde izlenmesini ortadan kaldırıyor.

Polypill konseptindeki 3D yazdırılmış haplar çok uygun maliyetli. Bu, teknolojisi daha yoksul, gelişmekte olan ülkeler için erişilebilir ve uygun bir fiyat ile sağlık sistemine uygulanabilirliğini artırıyor.

Tıbbi Alet ve Cihazlar

Metal 3D baskı ile çoğu cerrahi alet ve tıbbi cihaz 3D olarak yazdırılabilir. 3D olarak yazdırılan ana cerrahi aletlerden bazıları forsepsler, hemostatlar, neşter sapları ve kelepçeler ve diğer steril aletlerdir.

3D Yazıcılar ile Tıbbi Alet ve Cihazlar
3D Yazıcılar ile Tıbbi Alet ve Cihazlar - Kaynak: Versoteq.com

3D baskı ile bu araçları daha steril bir biçimde üretir ve paslanmaz çelik araç eşdeğerlerinden 10 kat daha ucuza elde edersin. 3D baskı aynı zamanda aletlerin gerektiğinde hızla değiştirilmesini de mümkün kılar.

3D yazıcı teknolojisi, aynı zamanda gerektiğinde benzersiz şekillerde belirli araçları tasarlayabilmek için özellikle ilgi çekicidir.

Medikal Uygulamalar İçin Neden 3D Yazıcılar?

Hastalarla Daha İyi İletişim

Sorunun görsel ve dokunsal temsilleri, doktorların zor tanılarını hastalarına daha açık bir şekilde anlatmalarına yardımcı olur.

Klinik Deneme Cihazları Oluşturarak Zaman Kazanmak

3D yazıcı ile üretilen prototip tıbbi ürünler ile test ve geliştirmeler ürününü mükemmelliğe götürmene yardımcı olur.

Bu zamana kadar prototipler maliyet ve zaman faktörleri nedeniyle tıbbi tasarım çalışmalarında az miktarda kullanılıyordu. Ancak 3D yazıcılarla birlikte, medikal ürün üreticileri her şeyi kontrol etmek için kurum içinde klinik deneme cihazlar geliştirmesine olanak tanıyan daha hızlı ve daha modern bir sistem ortaya çıktı.

Son Kullanıcılar İçin Tıbbi Cihaz Üretimi

Parçaların küçüklüğü ve karmaşıklığı nedeniyle tıbbi cihazların üretilmesi de zor olabilir. Bazı tıbbi parçalar oldukça küçük ve ince olabiliyor. 3D yazıcılar, üreticilerin bu zor parçaları 3D CAD modellerinden kolayca oluşturmalarına olanak tanır.

Biyomedikal mühendisleri, insanlar için, raf ömrü olmayan bileşenlerden daha iyi özelliklere sahip 3D baskı bileşenleri elde edebiliyorlar. Bu teknoloji sayesinde sporcular, yaralanmalarından sonra performans seviyelerine tekrar dönebilmek için ihtiyaçlarına yönelik 3D bileşenlerle performans düzeylerini arttırabilirler.

Hassas Anatomik Modellerle Tıbbi Prosedürlerin Planlanması

3D baskılı modeller, doğruluğu artırmak, çalışma sürelerini azaltmak ve kritik anatomik bölgelerdeki yapılar hakkında daha iyi fikir vermek için yardımcı olur.

Karmaşık ve çok yönlü cerrahi prosedürlerin gerekli olduğu durumlarda, mümkün olan en iyi sonuca önceden karar verme yeteneği önemlidir. 3D yazıcılar, anatomik modellemeler ile cerrahi ekiplerin ihtiyaçlarını karşılar ve karar vermeden önce birkaç farklı tedavi senaryosunu değerlendirmelerine olanak sağlar.

Eğitim ve Ameliyat Öncesi Hazırlıklar

Eğitim materyali olarak veya ameliyata hazırlanmak için 3 boyutlu baskılı parçalar ve eğitsel üç boyutlu gösterimler ile ameliyat öncesi eğitimler verebilir, riskleri azaltabilirsin.

Kılavuzlarını ve anatomik görsellerini birkaç günde 3D yazıcın ile üretebilirsin. Böylece, bastığın modellerle ameliyatını tekrar edebilecek, ameliyatının süresini azaltmak ve karar verme zamanını kısaltabileceksin.

Yedek Parça Üretimi

Hızlı ve reaktif 3D baskı üretim prosesi ile yedek parçalarının stok ve üretim gecikmesini azalt.

3D modellerini yazıcının hafızasında tutarak hastaların veya müşterilerin için her yerde ve her zaman isteğe bağlı bir siparişe kolayca erişebilir hale gelirsin. Tıbbi cihazında kullanmak zorunda olduğun bileşenlerin sayısını sınırlamak için farklı boyutlarda mekanik parçalar üretebilirsin.

Tıbbi Ürünler ve Test Prosedürleri

Üç boyutlu yazıcılar; tıbbi üreticilere, doktorlara ve araştırmacılara hasta bakımı ve ileri deneysel çalışmalar için parçalar üretmelerine imkânlar tanımaktadır.

Diş sağlığı cihazları, cerrahi ortopedik kılavuzlar ve işitme cihazları da dahil olmak üzere tıbbi ve diş ürünlerinin hızlı prototiplendirilmesi için biyo-uyumlu malzemeler kullanabilirsin. Bu malzemeler, tıbbi ürünler için mükemmel görselleştirme ve mükemmel boyutsal stabilite sunar.

3D Yazıcılar ile Artan Hayat Kalitesi

3D yazıcılar; doktorlara, araştırmacılara ve tıbbi ekipman üreticilerine prosedürleri görselleştirmeye, fikirleri hızlı bir şekilde test etmeye ve sağlık hizmetlerini daha önce hiç olmadığı kadar kişiselleştirmeye yardımcı oluyor.

Medikal Uygulamalarda 3D Yazıcıların Avantajları

3D yazıcıların tıpta kullanılmasının birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları:

3D Yazıcılar ile Tıbbın Geleceği

3D Yazıcılar ile Tıbbın Geleceği
3D Yazıcılar ile Tıbbın Geleceği - Kaynak: Rebel Circus

Tıpta 3 boyutlu baskı, sağlık hizmetleri endüstrisinde etkileyici ve hızlı bir şekilde gelişiyor. Souçta, hasta için daha fazla konfor, doktor için daha iyi tedavi ve maliyetler için daha kolay erişebilirlik sağlıyor. Hassasiyet, hız ve düşük maliyet, sağlık hizmetlerine daha akıllı ve eğlenceli bir yaklaşımın yolunu açıyor.

Sağlıklı günler!

İlgili Makaleler

^