3D Yazıcı (Printer) ile Neler Yapılabilir?

3 boyutlu yazıcılar ile neler yapılabilir? 3D yazıcı ile üretilen ürünler nelerdir? Katmanlı üretim teknolojisi gelişmeye devam ettikçe bu soruların cevapları ve kullanılabileceği uygulama sayısı artmaktadır. Bu gelişen teknoloji, otomotivden tıbba kadar geniş bir endüstri yelpazesinde zaten kullanılmaktadır.

Profesyonel düzeyde 3D baskının nasıl ve hangi sektörlerde kullanıldığına dair daha iyi fikir vermek için işte otomotiv, havacılık, tıp, mimari, elektronik, moda, enerji ve tüketim malları sektörlerinin eklemeli üretimi nasıl kullandığına dair örnekler.

Otomotivde 3D Yazıcılar

Otomotiv endüstrisi, endüstriyel düzeyde en büyük katmanlı imalat teknolojileri entegrasyonlarından birine sahip olmuştur. Formula 1 yarışlarından Ford gibi üreticilere, prototip oluşturma ve hatta son kullanım amaçları için 3D baskı ortaya çıktı.

Otomotivde 3D Yazıcılar

Katmanlı üretim, takım, aparat, fikstür ve hatta düşük hacimli ve özelleştirilmiş üretim parçalarının üretimi için önemli bir araç haline geldi. Örneğin Audi, otomobillerin yedek parçalarını üretmek için 3D baskı teknolojisini entegre ediyor. Bu arada Honda, karbon fiber parçalar üretmek için Mcor katmanlı üretim kullandığını duyurdu.

Daha büyük üreticiler otomotiv iş akışlarında yavaş yavaş 3D baskıyı kullanmaya başlarken, Local Motors gibi şirketler bu katmanlı üretim devrimini tamamen benimsedi. Arizona merkezli üretici, prototip oluşturma ve kalıplama amaçlarının ötesinde katmanlı üretim teknolojilerinin değerini kanıtlayan 3D baskılı bir elektrikli otomobil geliştirdi.

Otomotiv endüstrisinin katmanlı üretim teknolojilerini üretim sürecine entegre etmeye başladı. BMW, masaüstü metal 3D baskı şirketi Desktop Metal'e yatırım yapan ana şirketlerden biri. Başlangıç olarak, otomotiv sektörünün kesinlikle cazip bulacağı metal 3D baskıyı daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Pazar araştırması yayını SmarTech’e göre, ortaya çıkan bu teknolojilerin değeri hakkında size bir bakış açısı kazandırmak için otomotiv endüstrisinde katmanlı üretimin 2019 yılına kadar toplam 1,1 milyar dolar üreteceğini tahmin ediyor.

Havacılıkta 3D Yazıcılar

Otomotiv endüstrisine benzer şekilde, katmanlı üretim de havacılık sektörüne girdi. Fransız havacılık şirketi Airbus, geniş bir uygulama yelpazesi için 3D baskıyı kullanarak bu yeni teknolojiye öncülük ediyor.

Havacılıkta 3D Yazıcılar

Airbus, yakın zamanda bir hava nozulü prototipi üretmek için katmanlı imalat kullandı. Üretici, 3 boyutlu baskıyı kullanarak uçakta yerden tasarruf sağladı ve yolcu konforunu artırdı.

Lockheed Martin gibi diğer askeri ve havacılık kuruluşları da prototip oluşturma ve üretim sürecini hızlandırmak için katmanlı üretime yöneliyor. Sanayi devi General Electric bile havacılıkta 3 boyutlu baskı işine girdi. Şirket geçtiğimiz günlerde İsveç'in Arcam AB ve Alman SLM Çözümleri Grubu'nu satın almak için 1,4 milyar dolar harcadı.

3D baskı uygulamaları havacılık sektörüne yayılıyor. Örneğin; Siemens, Strata ve Etihad Airways, yakın zamanda Orta Doğu'daki ilk 3D baskılı uçak iç mekanını geliştirdi.

İster bir jet motorunun ister bir uçağın iç kısmının 3D baskısı olsun, katmanlı üretim, havacılıkta ezber bozan bir unsurdur. Dünya atmosferinin ötesinde bile, NASA gibi uzay ajansları, hem yerde hem de uzayda nesneler üretmek için 3 boyutlu baskı teknolojisine büyük yatırım yapıyor.

Tıpta 3D Yazıcılar

Katmanlı üretim teknolojileri endüstriyel sektörlerde önemli bir rol oynamasına rağmen, tıp endüstrisi gibi bu teknolojiden hiçbir alan etkilenmemiştir.

3D baskının tıp ve dişçilik alanında devrim yaratmasının çeşitli yolları vardır. Yeni başlayanlar için, profesyonel katmanlı üretim sistemleri, hastaya özel cerrahi kılavuzlar üreterek doktorların karmaşık operasyonlar için eğitim almasına yardımcı oluyor. Cerrahlar, hastaların taramalarını kullanarak ve bunları 3 boyutlu modellere dönüştürerek her ameliyatı planlayabilir, başarı oranlarını artırabilir ve ameliyat süresini kısaltabilir.

Tıpta 3D Yazıcılar

Tıp dünyasında hiçbir şey biyo-baskı kadar ilgi çekmiyor. Bu tür bir 3D baskı, araştırmacıların insan dokusu üretmesine izin veriyor ve hatta 3D baskılı insan organlarını makul bir gerçeklik haline getiriyor. Organovo ve BioBots gibi şirketler, yakın gelecekte sağlık hizmetlerinde büyük bir küresel atılım haline gelebilecek 3D baskı teknolojisinin bu kullanımı üzerine araştırmalarına devam ediyor.

3D baskı, insanların bedenlerine bile giriyor. 3D baskılı hastaya özel implantlar, ihtiyacı olanlar için umut verici bir alternatif haline geldi. Hastaların ihtiyaçlarına uygun bir implantı hızlı bir şekilde modelleyip üretebildiğinden, iyileşme şansı ve operasyon süresi büyük ölçüde artırılır. Katmanlı üretim, metal 3D baskılı kalça implantları, kraniyal implantlar ve daha fazlasının oluşturulmasına yol açtı.

Mimarlık ve İnşaatta 3D Yazıcılar

Katmanlı üretim teknolojileri de mimari modeller ve inşaat projeleri oluşturmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Mimari alanında, binder jetting gibi renkli baskı yapan katmanlı imalat sistemleri, mimari modellerin üretiminde son derece yararlıdır.

Mimarlık ve İnşaatta 3D Yazıcılar

Örneğin, Stratasys'in PolyJet 3D baskısı, boyamaya hazır sert fotopolimerler dahil olmak üzere bir dizi malzemede oldukça ayrıntılı modeller üretebilir. Ek olarak, FDM 3D baskı gelişmeye devam ederken, çok renkli ve çoklu malzeme yetenekleri, modelleri hızlı ve düşük bir fiyata oluşturmak isteyen mimarlık firmaları için cazip hale geliyor.

Katmanlı üretim teknolojileri de inşaat sektöründe önemli bir etken haline geldi. Rus şirketten Apis Kor için prestijli üniversite MIT , beton gibi malzemelerden devasa yapıları baskı yeteneğine sahiptirler büyük ölçekli 3D yazıcılar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Teknolojinin inşaat sektöründe hala çok yeni olmasına rağmen, katmanlı imalat, daha uygun fiyatlı ve daha hızlı üretilebilen evler inşa etme potansiyeline sahiptir.

Elektronikte 3D Yazıcılar

3D baskı teknolojisini düşündüğünde, muhtemelen termoplastik veya metal malzemelerden yapılmış nesneleri düşünüyorsun. Ancak katmanlı üretim teknolojisi, elektronik devre üretimine de genişletiliyor.

Elektronikte 3D Yazıcılar

Optomec, nano boyutta çok malzemeli PCB üretimi için sistemler geliştiriyor. Antenler, piller, güneş pili sayfaları ve radar sistemleri bile artık ekstrüzyon ve mürekkep püskürtmeli 3D baskı teknolojileri aracılığıyla 3D yazdırılabilir olarak kabul ediliyor.

Örneğin, Optomec'in Aerosol Jet baskı teknolojisi, iletken, dielektrik, yarı iletken ve biyolojik mürekkeplerle baskı yapan ek bir üretim sürecini kullanarak 3D baskılı elektronikler üretir. Bu malzemeler plastik, seramik ve metalik yüzeylere ekstrüde edilerek alet, fotomaske veya şablona gerek kalmadan 3D baskılı elektronikler oluşturur.

Katmanlı üretim ilk ortaya çıktığında, bir dezavantajı, baskı işlemi sırasında elektroniği bir nesneye entegre edememekti. Ama bu sorun bile yeni süreçler ve firmalarla aşılıyor.

Modada 3D Yazıcılar

Moda endüstrisi ayrıca yüksek teknolojili giyim, ayakkabı ve daha fazlasının üretimine eklemeli üretim teknolojilerini entegre etti.

Hem moda öğrencileri hem de profesyonel moda tasarımcıları, karmaşık şekillere ve benzersiz malzemelere sahip giysiler üretmek için eklemeli üretimi kullanıyor.

Modada 3D Yazıcılar

Bu kreasyonların çoğu basit bir giysiden çok daha fazlasıdır. Örneğin Nervous System ve Shapeways tarafından oluşturulan 3 boyutlu yazdırılmış bir sistem olan Kinematik Elbise’sine bir göz at. Elbise, etkileyici 2.279 benzersiz üçgen panelden, 3.316 menteşeden oluşuyor ve tek parça olarak 3D olarak basıldı. 3D tarama teknolojisi kullanılarak, bu tür giysiler kullanıcıların bedenine uyacak şekilde özel olarak üretilebilir ve moda yeteneklerini daha önce hiç olmadığı kadar genişletebilir.

3D baskı teknolojisinin büyümesi, 3D yazıcı üreticisi Carbon ve spor giyim şirketi Adidas arasındaki son işbirliğinde örnekleniyor. Adidas, olağanüstü bir ölçek ve hızda baskı yapmak için Carbon'un devrim niteliğindeki CLIP teknolojisini kullanıyor ve yılda 100.000'den fazla spor ayakkabı üretmelerine olanak tanıyor.

Diğer büyük ayakkabı şirketleri de New Balance, Under Armour ve Nike dahil olmak üzere şapkalarını ringe attılar. Atletizm dışında, ortez amaçlı ürünler oluşturmak için 3D baskı teknolojisi de kullanılmaktadır. SOLS ve Wiiv gibi şirketler, 3D baskılı tabanlıklarıyla müşterilerine daha fazla konfor ve destek sağlıyor.

Enerjide 3D Yazıcılar

Katmanlı üretim de enerji sektörüne giriyor. Şirketler rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve nükleer enerji sistemlerini geliştirmek için 3D baskı kullanıyor.

Enerjide 3D Yazıcılar

Küresel teknoloji devi Siemens, gaz türbinleri ve ayrıca nükleer santraller için parçalar oluşturmak için eklemeli üretimi kullanarak öncülük ediyor. Güneş enerjisi toplayan cihazlar üretmek için kullanılan 3 boyutlu baskılar da var.

3D baskı teknolojisi genişlemeye devam ederken ve yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç arttıkça, bu üretim tekniğinin enerji sektöründe giderek daha fazla kullanıldığını görmekteyiz.

Tüketim Mallarında 3D Yazıcılar

Katmanlı üretim teknolojileri gelişmeye ve daha erişilebilir hale gelmeye devam ettikçe, giderek daha fazla işletme, tüketim mallarını pazara her zamankinden daha hızlı getirmek için bunları kullanıyor.

Tüketim Mallarında 3D Yazıcılar

Tüketim malları endüstrisinin birincil kullanımlarından biri termal, kimyasal ve mekanik strese dayanabilen malzemelerden işlevsel prototipler üretmektir. Karmaşık veya özel parçaları, daha büyük ölçekli üretim için kullanmak üzere enjeksiyon kalıplarını da 3 boyutlu yazdırabilirsin.

Katmanlı üretim teknolojilerinin bu alana sunduğu temel avantaj, hızlı prototiplemedir. Ürünlerin geliştirilmesi ve ardından bir şeyler ters gittiğinde yeniden geliştirilmesi genellikle çok zaman alırken, 3D baskı üretim süresini kısaltmaya ve maliyeti büyük ölçüde düşürmeye yardımcı olur.

Otomotiv endüstrisi, yapısal mukavemeti korurken parçanın ağırlığını azaltmak için her zaman daha hızlı prototipleme ve çözümler arayışındaydı. İşte şimdiye kadarki en iyi otomotiv 3D baskı uygulamalarının bazılarının seçilmiş listesi.
3D baskı, tıp alanına büyük bir heyecan ve yenilik getirdi. Artık hem tıp doktorları hem de hastalar için özelleştirilmiş sağlık çözümleri mümkün ve kolay. Bu yazıda, tıpta 3D baskıdan nasıl yararlanıldığına ve ilerlenildiğine derinlemesine bir göz atacağız.
“3D baskı” olarak tanınmadan önce “hızlı prototipleme” olarak bilinmekteydi. Eskiden işlevsel bir model elde etmenin yollarından biri olarak görülüyordu. Şimdi ise bu değişiyor. Girişimciler, prototiplendirme için hala “3D baskı” sözünü kullanırken, teknoloji daha erişilebilir ve uyarlanabilir hale geldi ve yeni kullanım alanları ortaya çıkmaya başladı.
Karmaşık geometrilere sahip parçalarını geleneksel kalıplarda üretmen çok zordur. Az sayıda ihtiyaç duyduğun veya tasarım değişiklikleri olasılığı yüksek olan kalıplar için 3D yazıcılar büyük bir fırsattır. Kalıp tasarımcıları, başlangıç maliyetini büyük ölçüde düşürerek 3D CAD dosyalarından kalıplar üretebilirler.
^