Kalıp İmalatında 3D Yazıcı Uygulamaları

3D yazıcıları düşük maliyetli kalıp üretimi için kullanabilirsin. Karmaşık geometrilere sahip parçaları geleneksel kalıplarda üretmek çok zordur. Az sayıda ihtiyaç duyduğun veya tasarım değişiklikleri olasılığı yüksek olan kalıplar için 3D yazıcılar büyük bir fırsattır.

3D yazıcılar, metal kalıpların aylar süren üretimleri yerine kalıp tasarımcılarının bir veya iki gün içinde üretim kalıplarını üretmelerine olanak tanır.

 1. Kalıp Endüstrisi İçin Neden 3D Yazıcı?
  1. Kısa Kalıp Üretimi Süresi
  2. Düşük Maliyetli ve Düşük Hacimli Üretim
  3. Doğru Kalıp Tasarımı
 2. 3D Yazıcı İle Hangi Sektörler İçin Kalıp Üretebilirsin?
  1. Plastik Kalıplardan Metal Parçalara: Silikon Kalıplama
  2. Yüksek Kalitede Mücevher Dökümü
  3. Benzersiz Kurabiye ve Diğer Gıda Kalıpları
  4. Yüzlerce Üretip Sat
 3. Kalıp Üretiminde Neden 3D Yazıcılar?
 4. Kaynak
 5. İlgili Makaleler

Kalıp Endüstrisi İçin Neden 3D Yazıcı?

Kısa Kalıp Üretimi Süresi

Kalıp tasarımcıları, başlangıç maliyetini büyük ölçüde düşürerek 3D CAD dosyalarından kalıplar üretebilirler.

Düşük Maliyetli ve Düşük Hacimli Üretim

Düşük Maliyetli ve Düşük Hacimli Üretim
Düşük Maliyetli ve Düşük Hacimli Üretim - Kaynak: BCN3D 3D Yazıcı

Tasarım değişikliklerinin yapılması gereken durumlarda, minimum maliyetle şirket içinde 3D yazıcılar ile yeni kalıplar oluşturman mümkündür. Bu, 3D yazıcıların hızı ve kalitesi ile birlikte kalıp tasarımcılarına ve mühendislere daha fazla tasarım özgürlüğü sağlar.

Prototipleri, nihai üretim kısmı ile aynı materyalden yazdırabilme paha biçilmezdir. Tek seferlik kalıplar da oluşturabildiğin 3D baskı kalıpları ile geleneksel kalıp yapımı ile ilgili maliyetlerle karşılaşmayacaksın.

Doğru Kalıp Tasarımı

ABS filamentler ile yüksek çözünürlüklü kalıplar üretilebilir. Bu üretim özellikleri pürüzsüz bir yüzey kaplaması oluşturur, bu nedenle çoğu durumda üretilen 3D kalıp parçası yüzey işlemeye tabi tutulmaya ihtiyaç duyulmaz.

3D Yazıcı İle Hangi Sektörler İçin Kalıp Üretebilirsin?

Plastik Kalıplardan Metal Parçalara: Silikon Kalıplama

Silikon kalıplama, 3D yazıcılarda üretilen kalıplar ile birleştirildiğinde, bir ürünün birkaç kopyasını yapmana izin verebilen güçlü bir üretim yöntemi ortaya çıkar. Ayrıca, 3D yazıcı tarafından desteklenmeyen bir materyali üretebilmen mümkündür.

Silikon kalıp ile çalışma süresi, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. 3D yazıcıdan çıkan bir parçanın kalıbını oluşturma işlemi, kullanılan silikon ürünlere bağlı olarak değişecek olan kür süreleri hariç yaklaşık 30 dakika ile 1,5 saat arasında sürebilir.

Yüksek Kalitede Mücevher Dökümü

Yüksek Kalitede Mücevher Dökümü
Yüksek Kalitede Mücevher Dökümü - Kaynak: Formlabs

Herhangi bir mücevherde olduğu gibi, kullanıcının duygusal bir bağlılığı varsa, bu tasarım ve üretim için daha da önemli hale geliyor. Ancak, ihtiyaçlarını ve beklentilerini mükemmel bir şekilde karşılaması için uzun süre aranması ve tasarımın birçok kez değiştirilmesi sana pahalıya mal olabilir. Ancak, 3D yazıcılar ile bu işlemi prototipleme kabiliyeti ile ilk başta kişisel, düşük maliyetli ve tamamen benzersiz olan mücevher kalıpları üretebilirsin.

Müşterilerine özel çalışarak, onlara mükemmel tasarım ve boyuta ulaşana kadar tekrar tekrar işlenebilen prototipler üretebilir ve fikirlerini alabilirsin. Bu kalıpları son ürünü elde etmek için kullanabilir ve geleneksel işçilikle ürünü elde edebilirsin. 3D yazıcılar olmasaydı, bu süreç çok fazla zaman ve maliyetlere neden olabilirdi.

Benzersiz Kurabiye ve Diğer Gıda Kalıpları

3D yazıcında biyo-uyumlu filamentler ile (örneğin PLA, PETG, antibakteriyel) gıdalar için güvenli kalıplar üretebilirsin. Böylece, yalnızca oluşturabileceğin şekilleri genişletmekle kalmaz, aynı zamanda müşteriler için bir defalık tasarımlar da basabilirsin.

Özel kurabiyeler yapmak için özel kurabiye kalıpları bulman gerekir. Özel kurabiyeler için kalıplar tasarlamak ve bunları 3D yazıcıda basmak artık mümkün.

Henüz tasarım bilgisine sahip değilsen Thingiverse sitesinden hazır kurabiye kalıplarını ücretsiz edinebilir ve basabilirsin. 3D yazıcıyı kullanarak tasarımlarını kolayca deneme yanılma yoluyla geliştirebilirsin. 3D yazıcı ile bir baskı başlatabilir, tamamlanması için gereken süreyi kontrol edebilir ve bir sonraki işe başlamanın zamanı gelene kadar diğer işlerin ile ilgilenebilirsin.

Yüzlerce Üretip Sat

Bir pastaneye girdiğinde değişik şekillerdeki kurabiyeleri yemek hoşuna mı gidiyor? Ancak yörenin özelliklerini yansıtan temalı kurabiyeleri her yerde bulamıyor musun? Ürünlerini çeşitlendiren pastaneler satış kabiliyetlerini arttırabilirler. Özel günler için, kişiye veya kuruma özel kurabiye veya pasta kalıpları yapımı konusunda 3D yazıcılar günümüzde bulunmaz bir fırsat. Kısa sürede ve düşük maliyet ile kalıplarını 3D yazıcıda üretebilir ve bu kalıpları satarak para kazanabilirsin.

Kalıp Üretiminde Neden 3D Yazıcılar?

Kaynak

İlgili Makaleler

^