3D Yazıcı ile Plastik Enjeksiyon ve Silikon Kalıp İmalatı

“Lost-PLA” veya “Kayıp-PLA” olarak adlandırılan 3D yazıcı ile metal döküm kalıbı üretme konusunu adım adım anlattığımız kılavuzda, metal nesneler oluşturmak için 3D baskının geleneksel döküm ile nasıl buluştuğunu öğreneceksin.

3D baskı teknolojileri hızla ilerlemeye devam ederken, sınırlamalardan en sinir bozucu olanı metal parçaların üretiminde 3D baskının zor ve pahalı olmasıdır.

Markforged X gibi metal 3D yazıcılar yüz binlerce dolara mal olabilir ve kabaca kompakt bir araba boyutundadır ve çoğu hobi ve prototipleme bütçesini aşmaktadır. Neyse ki, metal baskılar elde etmek için direk metal malzeme ile baskı yapman gerekmiyor.

Kuyumculuk sektöründe yüzlerce yıldır “kayıp balmumu dökümü” (lost-wax casting) adı verilen bir metal işleme tekniği kullanılmış ve 3D yazıcının metal parçaları ve hatta akademi ödülleri üretmek için 3D baskı yöntemi ile birleştirilmiştir. Kayıp-PLA dökümüyle, kendin yap becerilerine ve PLA filament de dahil olmak üzere bir dizi malzemeye ihtiyacın olacak. Böylece, kendi metal baskını daha uygun fiyatlarda kendi evinde veya ofisinde de yapabileceksin.

 1. Kayıp Mum Döküm Tekniği
 2. Soğuk Döküm için Silikon Kalıp ve Reçine Yöntemi
 3. Kayıp-PLA Döküm
 4. İş Sağlığı ve Güvenliği
  1. Çalışma Alanı
  2. Genel Kurallar
  3. Yasalar ve Yönetmelikler
  4. Kişisel Koruyucu Donanımlar (KKD)
  5. Yangın Söndürücüler
 5. Döküm İçin Tasarımlar
 6. Döküm İçin Malzemeler
  1. Alüminyum
  2. Isı Kaynağı
  3. Diğer Araçlar
  4. PLA Filament
  5. Alçı
  6. Parlatma Aparatları
   1. Kum
   2. Sprue Mumu
 7. Döküm İçin Ekipmanlar
 8. 3D Yazıcı Satın Al
 9. 3D Baskı
 10. Kalıp Yapımı
 11. PLA’yı Eritme ve Boşaltma
 12. Döküm
 13. Kalıbı Suda Soğutma
 14. Son İşlem: Yüzey İşleme
 15. Kayıp PLA ile Döküm Hakkında Kaynaklar
  1. Youtube Kanalları
  2. Web Siteleri
  3. Forumlar
 16. İlgili Makaleler

Kayıp Mum Döküm Tekniği

Sürecin kısa bir özetini vermek gerekirse, döküm bir modelle başlar. Bu model genellikle özel bir mumdan yontulmuştur. Model bir alçı kalıba yerleştirilir ve kalıp, mum sıvılaşana ve alttaki bir delikten akana kadar ısıtılır. Dolayısıyla kayıp mum dökümünün “kayıp mum” kısmı gerçekleşmiş olur.

Kayıp Mum Döküm Tekniği
3 boyutlu baskı, zor olan teknikleri basitleştirir. (Kaynak: Bobby Allen, Peopoly)

Sıvı metal daha sonra kalıba dökülür ve bu da fırınlanmış alçı sıvada kalan tasarımın kalıbına veya şekline akar. Metal soğudukça katılaşır ve çıkarılmaya, temizlenmeye, cilalanmaya ve kullanılmaya hazır hale gelir.

Soğuk Döküm için Silikon Kalıp ve Reçine Yöntemi

Eritilmiş alüminyum ile metal döküm yapmak istemiyorsan, sana tavsiyemiz reçine dökümü için silikon kalıp kullanmandır.

PLA filamenti ile 3D yazıcıda üretilen ve yüzey işlemleri ile düzleştirilen oldukça detaylı bir 3D baskı için kalıp hazırlanır. Silikon, blok kalıba dökülür ve neredeyse hiç büzülme olmaksızın her ayrıntı donar. Silikon donduktan sonra PLA ile basılan parça silikon kalıptan çıkarılır. Kalıp tekrar birleştirilerek bu sefer reçine kalıba dökülür ve PLA ile basılan modelin mükemmel bir kopyası oluşturulur. Silikon kalıplar yüzlerce kez kullanılabilir.

Kayıp-PLA Döküm

Lost-PLA yani Kayıp-PLA dökümünde de kayıp mumda olduğu gibi aynı adımlar izlenmektedir. Ancak, önemli bir fark, modeli mum ile şekillendirmek yerine, düşük erime noktasına sahip olan ve TPU gibi diğer filamentlerden çok daha kolay sıvılaşan PLA filamenti kullanılarak basılır. 3D yazıcıda PLA filament ile üretilen nesne, mum heykellerden daha hızlı, daha kolay ve daha güvenilirdir.

Thor çekicinin kayıp PLA yöntemi ile altından üretebilirsin. Detaylar aşağıdaki videoda:

Bu yazımızda sana; kayıp PLA dökümüne nasıl başlayacağını, güvenlik ipuçlarını, kendi ekipmanını nasıl yapacağını, malzemeleri nereden temin edeceğini, ilk kalıbının dökümü ve son rötuşlar dahil olmak üzere adım adım bilgiler vereceğiz. Mümkün olduğunda, satın alabileceğin malzemelere ek olarak, maliyetleri düşürmek için bazı pratik kendin yapabileceğiz alternatif aparatlar da sunacağız. Ancak bazen de profesyonel ekipman veya malzemelerin yerini hiçbir şey tutamaz.

Kayıp-PLA Döküm
Kayıp-PLA Döküm

Malzemelerle ilgili son bir not olarak bu yazımızda; ucuz, çoğu ülkede kolayca bulunabilen ve başlamak için kullanacağın herhangi bir metalin en düşük erime noktalarından birine sahip olan alüminyum ile döküm yapılmasını anlatacağız. Kalay veya gümüş gibi diğer metalleri kullanmayı seçersen, bazı kendin yap (do it yourself - DIY) seçenekleri daha yüksek erime noktalarının üstesinden gelmek için donatılmadığından ekipmanını genişletmen ve kalitesini yükseltmen gerekecektir.

Şimdi, asıl kalıbı yapmaya başlamadan önce, düzgün ve güvenli bir şekilde döküm altyapımızı kurduğumuzdan emin olmamız gerekiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Döküm İçin İş Sağlığı ve Güvenliği
Güvenlik her zaman her şeyden önce gelir. (Kaynak: Pikist)

Alüminyum ile döküm yapacaksan, erime noktasının 660°C olduğunu bilmende fayda var. Bu sıcaklık, korunmasız cilde bir saniyeden daha kısa sürede kalıcı hasara neden olacak kadar sıcaktır ve alüminyum kaynağına bağlı olarak gaz çıkarabilir.

Döküm yapmadan önce güvenli ve uygun ekipmanlar satın almak ilk önceliğin olmalıdır.

Çalışma Alanı

Kayıp PLA dökümü yapmak için özel bir çalışma alanı gereklidir. Vakumlu havalandırma (havanın bir eşanjörden emildiği ve dışarı atıldığı sistem), çimento veya taş zeminli ve hava şartlarından korunan bir atölye döküm yapmak için ideal bir çalışma alanıdır. Bu ortama sahip olamıyorsan, kumlu veya çakıllı bir alan hiç yoktan iyidir. Ancak, erimiş metal nemi sevmez. Bu nedenle yağmurda, karla karışık yağmur veya karda dökülmesi patlamasına neden olabilir.

Lütfen dikkat edin!

Genel Kurallar

Çalışma alanını veya dökümhaneyi (fırını); ahşap, kağıt, kumaş, kuru ot gibi yanıcı nesnelerden uzak tutmak çok önemlidir. Fırın gibi ağır ekipmanları çimento plakaların üzerine koy, bunları zeminden yükselt ve dökmek için eğilme ihtiyacını en aza indir. En iyi mesafe göğüs hizasının altıdır.

Bir tahliye planına sahip olmak, güvenlik çıkışlarının nerede olduğunu bilmek ve kontrolden çıkarsa arayabileceğin uygun acil durum numaralarını bilmek de önemlidir. Ek olarak, Reddit’in metal dökümhanesi gibi çevrimiçi toplulukları takip etmek, pahalı (ve acı verici) hatalardan kaçınmak için ipuçları, püf noktaları ve tavsiyeler için yararlı bir kaynak olabilir.

Yasalar ve Yönetmelikler

Birçok şehir veya belediye, kişisel mülklerde ateş yakılmasını veya özellikle metal işleme yapmayı kısıtlar veya tamamen yasaklar. Bulunduğun şehrin veya ilçenin bir web sitesi varsa, ekipman satın almaya başlamadan önce ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni arayıp sormanda fayda var. Bir atölyeyi çalışma alanı olarak kiralamak, hatta depo veya fabrika bölgesi gibi endüstriyel kullanım için ayrılmış bir alanda arazi satın almak gerekebilir.

Bir çalışma alanını güvence altına aldıktan sonraki adım, onu ve kendini donatmaktır.

Kişisel Koruyucu Donanımlar (KKD)

Kişisel Koruyucu Donanımlar (KKD)
KKD, döküm ile çalışırken çok önemlidir. (Kaynak: juliacowie)

Kendini güvene almanın en iyi yollarından biri kaynakçı kıyafetlerini almaktır. Polyester gibi kompozit malzemeler yüksek ısı altında cildinde eriyebileceğinden; maske, eldiven, bot ve önlükle birlikte KKD’nin altına yalnızca kalın pamuklu veya diğer doğal lifli giysiler giymelisin.

İşte gerekli KKD’ler:

Yangın Söndürücüler

Yangınlar, yakıt kaynaklarına göre sınıflandırılır. A Sınıfı yangınlar odun, kağıt, kumaş ve benzerlerinden kaynaklanırken, D Sınıfı yangınlar magnezyum veya alüminyum gibi yanıcı metallerden kaynaklanır. Her ikisine de sahip olmalısın.

Döküm İçin Tasarımlar

Döküm İçin Tasarımlar
Artık evde profesyonel kalitede takılar yapmak mümkün. (Kaynak: Formlabs)

Modada olduğu gibi imalatta da harika tasarım esastır. Kendi modellerini yapmayı öğrendikten sonra, muhtemelen mümkün olan en kısa sürede baskı hizmeti almak istersin.

Ama bir modeli döküm için uygun kılan nedir? Dikkat edilmesi gereken birkaç şey var:

Balmumu Döküm Ağacı
Birden fazla döküm yapabilmek için balmumu döküm ağacı (Kaynak: gnwdesignsinc)

Yüzük veya kolye gibi birden fazla küçük nesne için döküm planlıyorsan, modelin ağaçtaki bir dal gibi balmumundan yapılmış küçük bir döküm ağacı oluşturabilirsin. Bu, aynı anda birkaç öğeyi veya bir öğenin kopyasını dökmene olanak tanır.

Thingiverse’de birçok döküm ağacı bulman mümkün. İşte onlardan bir tanesi:

Döküm İçin Malzemeler

Döküm İçin Malzemeler
Yüzyıllar boyunca döküm mum kalıp ile yapıldı. (Kaynak: Wikipedia)

Kayıp PLA döküm için sarf malzemeler; balmumu, alçı, PLA filamenttir. Bunlardan bazıları bu tür işler için olsa da, konuma bağlı olarak ev eşyaları veya satın alabileceğin şeyler de var.

Alüminyum

Bir zamanlar çok ender görülen alüminyum, artık pişirme folyolarından soda kutularına kadar yüzlerce günlük eşyada bulunuyor. Teorik olarak bu, döküm için ucuz ve neredeyse sınırsız bir metal tedariki anlamına geliyor.

Bununla birlikte, çim tozu kutularını eritmek, kutuları kullanılabilir duruma getirmek için fazladan ekipman gerektiren, zaman alan bir süreçtir. Ayrıca, yalnızca birkaç kilogram alüminyum için yüzlerce teneke kutuya ihtiyacın olacaktır. Bu da boya ve diğer safsızlıklardan çok miktarda atık malzeme ile sonuçlanacaktır.

Alternatif olarak, döküm yapmak için yapılmış külçeleri (metal blokları) satın alabilirsin. Fiyatlar ve boyutlar değiştiği için, projene ve bütçene uygun bir şeyler bulabilirsin.

Isı Kaynağı

Uygun yakıt kaynaklarının mevcudiyeti ve maliyeti değişiyor. Ancak, dört adet seçeneği ele alalım.

“En kirli” olandan başlayarak, kömür yakmak yeterli ve sabit hava akışı gerektirir ve genel olarak döküm için en iyi seçenek değildir. Bununla birlikte, güvenilir (ve ucuz) bir kaynak bulabilirsen, bu iyi bir başlangıç ​​olabilir. Kömürün yavaş yandığını aklında bulundurmalısın. Ayrıca, işin bittikten sonra közü suyla ıslatman gerekebilir.

Saf kömürden bir adım ötede olan odun kömürü, odundan elde edilir ve düşük sıcaklıkta hızla yanar. Alüminyumu eritmek için gereken sıcaklıklara ulaşmakta zorlanabilir veya hiç ulaşamayabilir. Ancak, ucuzdur ve kömürden daha yaygın olarak bulunur. Doğru ısı kaynağını bulmak için denemeye istekliysen, odun kömürü doğru bir yakıt olabilir. Hızlı yandığı için ateşe odun eklemeye devam etmen gerektiğini unutma.

Bildiğimiz en iyi seçenek, petrol yan ürünü olan propan gazıdır. Bir mangal için 18 litre ile bir evi ısıtmak için yaklaşık 3.800 litre arasında değişen tanklarda depolanmış, muhtemelen bir arka bahçe dökümhanesi için mevcut en güvenilir yakıt kaynağıdır. İhtiyaçlarını belirlemek için küçük bir tankla başlamak en iyisidir.

Son olarak, elektrik ile doğru ekipmanı alırsan, alüminyumu eritebilir ve kalıbı dökebilirsin.

Diğer Araçlar

Özellikle alüminyumu sıvı hale getirmek istersen, elinde ekstra kaplara ve temizleme ekipmanına ihtiyacın olacak. Kaplar için, metali dökerken kalıbı tutabilecek birkaç kovaya ihtiyacın olacak. Bu iş için tasarlanmadığı için kova birkaç kullanımdan sonra erirse şaşırma.

Temizlemeye gelince, kimyasalları atölyendeki ısı kaynağından uzak tutmalısın. Başlangıç ​​olarak sirke ve su veya güçlü bulaşık deterjanını deneyebilirsin.

PLA Filament

PLA Filament

Polilaktik asit (PLA), muhtemelen 3D baskıda en yaygın olarak bulunan ve kullanılan filament türüdür. Düşük maliyeti ve erime noktası (200°C), bu proje için idealdir.

Bununla birlikte, PLA sıvılaştıktan ve kalıptan çıktıktan sonra geride kül bırakabilir. Bu nedenle, özellikle hassas döküm için formüle edilmiş ve arkasında neredeyse hiç kül bırakmayan Polycast filamentini deneyebilirsin.

Daha geleneksel bir balmumu dökümü için dökülebilir bir balmumu filamenti bile var. Ancak, ürünün web sitesinde bu filament ile çalışabilmesi için 3D yazıcının bazı parçalarının değiştirilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Alçı

Kalıp, hassas dökümün en önemli parçası olduğundan, kötü bir kalıp kötü bir sonuç anlamına gelir. PLA yoğun ısı altında genişlerken balmumu genişlemediğinden, alçı gibi malzemeler alüminyum dökümünde uygun bir malzeme işine yarayacaktır.

Parlatma Aparatları

Dökme metal neredeyse yanmış gibi görünür. Parlatıcı mumlar ve bileşenler, kurumun altındaki parlaklığı ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Parlatma aparatlarını denemeni öneririz.

Kum

Kum, tüm döküm sürecinin en önemli unsurlarından biridir. Kalıbı oluşturmak için önce sıva ile karıştırılır. Kalıp ateşlendikten (fırınlandıktan) sonra bir kova kuma konur ve içine sıvı metal dökülür. Yüksek saflıkta silikat kumu en iyisidir, ancak çok pahalıysa, oyun kumu kullanmayı deneyebilirsin.

Sprue Mumu

Plastik Döküm İçin Sprue Mumu
3D yazdırılan modelleri birbirine bağlamak için yolluk mumu

Dallar (Sprue), parçaları plastik levhaya bağlayan model kitlerinde bulunan desteklerdir. Burada, her şeyi tek bir parça halinde bir arada tutarak, 3B yazdırılan modeli koşucuya bağlamak için Sprue mumu kullanılır.

Metal Döküm İçin Sprue Mumu
3D yazdırılan modelleri birbirine bağlamak için yolluk mumu

Yukarıdaki resimde olduğu gibi halkalar şeklinde birden fazla nesneyi aynı anda dökmek istiyorsan bu yöntem özellikle kullanışlıdır. Bunları daha fazla sprue mum ile ana dala takman yeterlidir. Bu işlem için normal mumu tavsiye etmiyoruz.

Döküm İçin Ekipmanlar

Döküm İçin Ekipmanlar
Ekipman maliyetlerini düşürmek için yapabileceğin çok şey var. (Kaynak: YouTube - The King of Random)

Sarf malzemeleri, döküm için kullanacağın sarf malzemeleri iken, ekipman tam tersidir. Başlangıçta zaman ve para yatırımı gerektiren, ancak közler söndükten sonra da başka işler için de kullanmaya devam edeceğin özel aletlerdir.

Satın alınan veya kendi yaptığın ekipman listesi muhtemelen şunları içerecektir:

Malzemelerini topladıktan, ekipmanlarını aldıktan, çalışma alanını kurduktan ve tasarımını seçtikten sonra şimdi sıra nihayet gerçekten döküm yapmaya başlama zamanı!

3D Yazıcı Satın Al

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D yazıcılar ile silikon kalıp yapmak için öncelikle iyi bir 3D yazıcıya sahip olmalısın. Yeni özelliklere sahip 3D yazıcılara göz atmaya ne dersin? Sessiz, hassas ve büyük baskılar almak istemez misin?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve yüksek performanslı 3D yazıcıları inceledik.

3D Baskı

Döküm Kalıbı için 3D Baskı
Baskı ne kadar iyi olursa, nihai ürün o kadar iyi olur.

Zaten bir 3D baskı uzmanıysan, bu bölümü atlayabilirsin. Ancak, ilk 3D yazıcını sadece bu proje için aldıysan, bilmen gereken birkaç şey var:

 1. Baştan sona 3D baskıyla ilgili temel bilgileri oku.

 2. En iyi sonuçları elde etmek için 3D yazıcını nasıl kalibre edeceğini öğren. Sıcaklık ayarları ve 3D yazıcının kapalı alana sahip olması, 3D baskının kalitesi için çok önemlidir.

 3. Dilimleme programını, örneğin Creality Ender 3 Pro yazıcısı için ayarlanmış olan Cura dilimleyicinin ayarlarını kendi 3D yazıcı modeline özel olarak ayarla.

 4. Yazıcını ve seçtiğin filamenti birkaç deneme baskısı ile dene.

Sonuçtan memnun kaldığında, döküm modelini yazdırmayı dene. Birkaç deneme yapman gerekirse cesaretin kırılmasın. İstediğin modeli elde ettiğinde sıra kalıp yapmada!

Kalıp Yapımı

Döküm Kalıbı Yapımı
Kalıp, her ayrıntıda modelin şeklini alır. (Kaynak: Armorlord, Instructables)

3D baskılı modelinle artık kalıbı oluşturmaya başlayabilirsin.

 1. Modeli al ve sprue mumunu uygula. Bir heykeli veya başka bir büyük nesneyi ürettiysen, çıkıntıları uzatılmış kollar veya kanatlar gibi büyük çıkıntılara tutturduğundan emin ol. Genel bir kural olarak, baskı sırasında desteğe ihtiyaç duyması halinde, biraz dallara (sprue) ihtiyaç olabilir.

 2. Ardından, kalıp kutunu hazırla. Modeli içine yerleştirmeden önce fırına sığacağından emin ol. Model, ayrı bir strafor veya karton parçası üzerine yerleştirilmeli ve karton etrafında içi boş bir kule oluşturacak şekilde bantlanmalı veya yapıştırılmalıdır. Karışımı burada dökeceğin için üstünü kapatmadığından emin ol.

 3. Bir kova içinde alçı, silikat kumu ve suyu alçı ambalajındaki talimatlara göre karıştır. İyice karıştır ve karışımda alçıya zarar verebilecek kuru lekeler kalmamasını sağlar.

 4. Karışımı karıştırır karıştırmaz vakum alanında dök, çünkü hızla sertleşmeye başlayacaktır. Bir vakum alanın yok ise, bir sonraki adıma geç.

 5. Karışım hazır olduktan sonra alçıyı kalıp kutunun üstüne dök ve alçı ambalajı üzerindeki talimatlara göre kurumasını bekle. Alçının kuruması için en az 24 saat beklemeni öneririz.

 6. Tamamen kuruduğunda, kartonu (modelin yapıştırıldığı alt kısım dahil) kalıptan çıkar ve ters çevir. Bir sonraki adıma geçmek için plastik modelin veya döküm ağacının tabanını kabaca merkezde görebilmen gerektiğini unutma.

PLA’yı Eritme ve Boşaltma

Döküm Kalıbı Yapımı
Dikkat et, gerçekten çok sıcak! (Kaynak: YouTube - Kufunklefec)

Bu aşama, PLA’yı eritme ve kalıbın altındaki bir delikten fırına boşaltma işlemidir. Delik, sıvılaştırıldıktan sonra plastik modelin tabanından gelir, bu nedenle devam etmeden önce modelin tabanını görebilmen çok önemlidir.

 1. Üreticinin talimatlarını izleyerek fırınını çalıştır. Fırını kendin yaptıysan, seçtiğin yakıt/ısı kaynağını güvenli bir şekilde çalıştır ve fırın sarı-kırmızı bir parlamaya dönüşene kadar bekle.

 2. Kalıbı maşa ile al ve modelin tabanı altta olacak şekilde fırına yerleştir.

 3. Sıcaklığa bağlı olarak, PLA’nın tamamen sıvılaşması ve alttaki delikten boşaltılması en az üç saat sürecektir.

Bu olurken, periyodik olarak “ısı yayılması” olmadığından emin olmak için ısıdan yalıtılması gereken bileşenlerin ısınmadığından emin ol. Yakıt borusunu (propan veya benzer bir gaz kullanılıyorsa) veya yakıt kabının dışını (kömür kabini veya odun kömürü fırını gibi) kontrol et.

Isı yayılması meydana gelirse, yakıt kaynağını güvenli bir şekilde kapat, kalıbı çıkar ve her şeyin soğumasını bekle. Fırını çatlaklar var mı diye ve ısının kaçmış olabileceği diğer yerler için kontrol et ve bunları onar.

Döküm

Döküm
Kayıp PLA yöntemi ile yapabileceklerin inanılmaz. (Kaynak: Makezine - Matt Stultz)

Bu adım en önemli ve en tehlikelisidir. Hem çevrenden hem de ne yaptığından emin ol ve yangın söndürücünü kullanmaktan veya uygun olduğunu düşünüyorsan acil servisleri aramaktan çekinme. Her zaman daha sonra tekrar deneyebilirsin.

 1. Kalıp boşaldığında, bir kova silikat kumu içine baş aşağı (delik yukarı bakacak şekilde) yerleştir. Kalıbın, her iki tarafta kalıbın genişliğinin yarısı kadar ve kepçenin altından kalıp yüksekliğinin yarısı kadar kum olacak şekilde kovanın içinde ortalandığından emin ol. (Örneğin, kalıp 100 mm genişliğinde ve 150 mm uzunluğundaysa, kalıbın her iki tarafında en az 50 mm kum ve kovanın altında 75 mm kum olduğundan emin ol).

 2. Pota maşası ile potayı al ve fırınına yerleştir. Fırından kiraz kırmızısı bir parıltıya bakarak ısınmasını bekle ve alüminyumu içine dökmeye başla. Pota taşmak veya ateşi erimiş alüminyumla söndürmek istemediğin için her bir parça eriyene kadar bekle.

 3. Soda kutuları ve profesyonel külçeler arasındaki farklar burada ortaya çıkmaya başlar. Ev tipi alüminyum, alüminyum yüzeyine gelecek ve metal bir çubukla sıyrılması gerekecek olan safsızlıklara (“cüruf”) sahip olacaktır. Bunun için plastik veya tahta kullanma. Güvenlik tehlikelerinin yanı sıra, alüminyuma daha fazla kirlilik katacaktır.

 4. Alüminyumu tamamen erittikten sonra, pota maşası ile potayı çıkar ve kalıba doğru taşı.

 5. Sıvı metali her seferinde biraz dikkatlice kalıba dök. Metal sana doğru sıçrarsa hızla geri adım atmaya hazırlıklı ol.

 6. Kalıp dolduktan sonra 15 ila 30 dakika soğumaya bırak.

Kalıbı Suda Soğutma

Kalıbı Suda Soğutma
Dökümden sonra kalıp suda soğutulur. (Kaynak: Lillian Webster, RISD Museum)

Kalıp biraz soğuduktan sonra içindekileri çıkarma zamanı:

 1. Kalıbı tamamen daldırmak için büyük bir kovayı yeterli suyla doldur.

 2. Hala sıcak olan kalıbı şişe maşası ile al ve suya batır. Batırma sırasında sudan tıslama sesleri ve sıçramalar gelebilir. Bu işlem, hava ceplerinin nesnenin etrafında alçıyı oluşturmasına ve çözmesine izin vermeden metali soğutacaktır. Kullanılan alçı karışımına bağlı olarak, nesnenin üzerinde temizleyebileceğin bir miktar sıva kalıntısı bırakabilir.

Son İşlem: Yüzey İşleme

Son İşlem: Yüzey İşleme
Metal ürünü parlatman zamanı. (Kaynak: YouTube - Eastwood Company)

Elbette tüm bu adımlar doğru yapılsa bile, metale dökülmüş bir nesne bozuk, yanmış ve çirkin görünebilir. Yüzey işlemenin (finishing) devreye girdiği yer bu aşamadır.

Son işlemin üç ana bileşeni vardır: temizleme, parlatma ve cilalama.

 1. Temizleme, parçanın üretimi için gerekli olan ancak nihai üründe istenmeyen, parçaya yapışan ladin ve artık sıva gibi parçaların çıkarılmasıdır. Birçok 3D yazıcı ile birlikte gelenler gibi tel kesme makineleri, olukları çıkarmak için idealdir. Alçı için ıslak bir bez ve su dolu bir kova gerekir.

 2. Parlatma, fırın sıcaklığından kalan kurum ve yolluk izlerinin kazınması işlemidir. Bu işlem adımı, ince kumlu zımpara kağıdı ve sabırla yapılır.

 3. Son olarak cilalama, cila mumu ve özel bezler kullanılarak elle veya nesneyi bir tambura yerleştirerek yapılabilir.

Kayıp PLA ile Döküm Hakkında Kaynaklar

Neyse ki, kayıp PLA döküm hakkında sana derinlemesine destek sağlayacak çevrimiçi birkaç yer var.

Youtube Kanalları

Web Siteleri

Forumlar

Metal 3D baskılar uygun maliyetli ve kolay erişebilir olduğunda (önceden mürekkep püskürtmeli kağıt yazıcılarda olduğu gibi), kayıp PLA ile döküm önemsiz hale gelecek. O zamana kadar, bir ortaçağ demircisi gibi maşa, fırın ve gözlüklerle atölyede metal dökümler yapmak, yaratıcılığını ve ev yapımı ekipmanını yeni bir şey yapmak için kullanmak heyecan verici!

İlgili Makaleler

^