PLA vs PLA+ (Plus) Filament Karşılaştırması

FDM 3D baskıda kullanılan en yaygın iki filament türü PLA ve ABS’dir. Her iki malzeme de termoplastiktir ve yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında şekil değiştirebilirler. Bununla birlikte, normal PLA’ya kıyasla üstün özelliklere sahip olarak lanse edilen PLA+ (Plus)’ın gelişmiş özellikleri vardır.

Bazı çevrelerde PLA+, katkı maddeleri içeren PLA olarak tanımlanır. Ancak, bu normal PLA’dan farkı pek açıklamaz. İkisinin birçok benzerliği olduğu doğrudur ve bir PLA+ baskıyı bir PLA baskısından ayırmak istiyorsan meraklı olman gerekir.

Bu yazıda, bu filamentleri karşılaştırıyoruz ve PLA ile PLA+ arasındaki belirsizliğe biraz ışık tutmaya çalışıyoruz.

  1. PLA
  2. PLA+ (Plus)
  3. PLA vs PLA+ Karşılaştırması
  4. İlgili Makaleler


PLA

PLA Filament ile 3DBenchy Baskısı
PLA ile güzel bir Benchy baskısı (Kaynak: 3DBenchy)

Polilaktik asit (PLA), yenilenebilir kaynaklardan (özellikle mısır nişastası veya şeker kamışı) yapılan termoplastik bir polimerdir. Bu PLA’yı, yenilenemeyen yollarla oluşturulan diğer filamentlerden daha çevre dostu olmasını sağlar.

Berrak, ham ve granül reçine, blender benzeri bir makineye konur ve katkı maddeleri ve pigmentlerle karıştırılır. Bunlar ona belirli mekanik özellikler ve renk verir. Nihai karışım 60–80°C’de kurutulur. Granül edilmiş malzeme daha sonra ısıtıldığı, karıştırıldığı ve katı filament haline getirildiği ekstrüdere gider. Ekstrüde edilmiş filament, iplik şeklinde soğutulur ve bir makaraya sarılır.

PLA sorunsuz bir şekilde akar ve nadiren nozül tıkanması veya eğrilmesi gibi yazdırma sorunlarına neden olur. Daha ayrıntılı nesneleri yazdırmak için kullanılabilir ve kolaylıkla keskin köşeler üretilebilir. Diğer malzemelerle karşılaştırıldığında, standart PLA nispeten düşük bir baskı sıcaklığına sahiptir, bu da onu baskı için kullanışlı ve çok yönlü hale getirir.

PLA baskılar parlak bir yüzeye sahip olma eğilimindedir ve parlaklık miktarı tipik olarak satıcıya, baskı sıcaklığına ve renge bağlı değişir. PLA filamentinin yaygın olarak bulunabilmesi, ev ve ofis 3D baskısı için “standart” malzeme olarak kabul edilir.

Kafa karıştırıcı bir şekilde, birçok “yeni nesil” filament, standart PLA’nın yerini almaya çalışıyor. Bunlardan biri de PLA+ ve dolayısıyla PLA vs PLA+ farkının ne olduğu merak ediliyor.

PLA+ (Plus)

PLA+ Baskı Kalitesi
Bronz eSUN PLA+ kullanılarak 3 boyutlu basılmış baykuş heykeli (Kaynak: YouTube)

PLA ve PLA+ arasında önemli bir fark yoktur. Baskı hızı ve sıcaklığı gibi baskı ayarları hemen hemen aynı olsa da, PLA+ biraz daha iyi yüzey kalitesine, renge veya mekanik özelliklere sahiptir.

Satıcıya bağlı olarak, PLA+ genellikle standart PLA’nın nem emilimi ve kırılganlık gibi zayıf yönlerini iyileştirmeye yardımcı olan diğer plastiklerin, katkı maddelerinin veya pigmentlerin bir karışımıdır.

PLA ve PLA+ arasında ayrım yapmak için standart bir formülasyon yoktur. Üreticiler tipik olarak katkı maddeleri ve formülleri konusunda pek bilgi vermiyorlar. Ancak yine de ürünlerini standart PLA’ya göre daha fazla avantajlı olarak pazarlarlar.

PLA vs PLA+ Karşılaştırması

PLA vs PLA+ Baskı Farklılıkları
Baskı kalitesi açısından çok bir fark yok. (Kaynak: Youtube)

PLA+ ile tipik olarak ilişkilendirilen özellikler:

İlgili Makaleler


^