3D Baskı Fiyat Hesaplama

3D baskı fiyatları nelerdir? 3D baskı fiyatları nasıl hesaplanır? 3D baskı hesaplama programı mı arıyorsun? Bir sonraki baskıyı bütçelendirmek için en iyi sitelerden ve araçlardan bazılarını keşfetmek için bu kılavuza göz at!

Bir 3D baskının maliyetini hesaplamak, 3D baskı hizmeti veren işletmeler ve bireysel kullanıcılar için çok önemlidir. Bu hesap makineleri, rekabetçi bir fiyat hesaplamak ve sana kâr bırakmak amacıyla bir dizi farklı parametre içerir.

Sıklıkla dikkate alınan parametrelere şimdi bir göz atalım.

 1. 3D Baskı Fiyatları Nasıl Hesaplanır?
  1. Malzeme Maliyeti
  2. Baskı Süresi
  3. İşlem Sonrası (El İşçiliği)
  4. Ek Kar Yüzdesi
  5. Gelişmiş Parametreler
 2. 3D Baskı Hesaplama Siteleri
  1. Omni – Harika Arayüz ve Kolay Kullanım
  2. 3DAddict – Ayrıntılı Parametreler
  3. 3DprintingPro - Fiyat ve İçerik
  4. Shatter-Box - İnternetsiz Hesaplama
  5. IC3D Printers – Girişimci İşletmeler İçin
  6. 3D Print Headquarters - Basit Ama Etkili
  7. BoyutKat - Ayrıntılı Hesaplama
 3. 3D Yazıcını Yenileme Vakti
 4. İlgili Makaleler

3D Baskı Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

3D Baskı Fiyatları Nasıl Hesaplanır?
3D baskı kazançlı bir iş olabilir.

Malzeme Maliyeti

Doğal olarak, 3D baskı hesaplamada ilk olarak filamentin maliyeti var. Her hesaplamanın başlangıç ​​noktası, bir parçayı yapmak için ne kadar filament kullanıldığını hesaplamaktır. İşin bu kısmı kolaydır: 1 kg’lık bir PLA filament makarasını 100 TL’ye satın aldıysan ve bir baskı için 100 gram kullandıysan, malzeme maliyeti 10 TL’dir. (100 gr / 1000 gram x 100 TL)

Baskı Süresi

3D baskı fiyatının hesaplanmasında büyük rol oynayan bir diğer temel parametre de baskı süresidir. 3D baskı işletmeleri, yazıcının çalıştığı her saat için belirli bir miktar ücret alır. Her 3D baskı işi kendi saatlik maliyetini belirler.

İşletme, beklenen ömrü 2.000 baskı saati olan bir 3D yazıcı için 10.000 TL ödediyse, saat başına yaklaşık 5 TL ücret alabilir.

İşlem Sonrası (El İşçiliği)

Beklediğin gibi, her 3 boyutlu baskının, müşteriye hazır hale getirilmesi için en azından bir miktar son işlem gerektirir. İşlem sonrası maliyet, parçaların zımparalanması gibi olağan işlem sonrası yöntemleri içerir.

Yine de, parçaların sonradan işlenmesinden daha çok el emeği var. 3D baskı işletmelerinin de parçaları paketlemesi ve müşterilere göndermesi gerekiyor, bu da el işçiliği kapsamına giriyor.

Ek Kar Yüzdesi

Bir 3D baskının fiyatını hesaplamanın genellikle son aşaması, malzemenin fiyatının, baskı süresinin ve el emeğinin toplamının üstüne belirli bir yüzde eklemektir. Örneğin, malzeme, baskı süresi ve el emeği maliyeti 20 TL ve kâr marjınız %10 ise, bir baskının toplam fiyatı 22 TL olur.

Gelişmiş Parametreler

Yukarıda belirtilen parametreler temel parametrelerdir. Fiyatın daha doğru hesaplanmasını sağlayan parametrelerden bazıları, elektrik fiyatı ve yazıcının arıza oranıdır.

3D Baskı Hesaplama Siteleri

Omni – Harika Arayüz ve Kolay Kullanım

Omni – 3D Baskı Hesaplama Sitesi
Omni'nin 3D baskı maliyeti hesaplayıcısı (Kaynak: omnicalculator.com)

Omni, bilim ve finans gibi farklı amaçlar için yüzlerce hesap makinesi içeren çevrimiçi bir platformdur. Bu platform ortalama 825 hesap makinesine ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de 3D baskının maliyetini hesaplamak için.

Kullanıcı arayüzü modern ve kullanımı kolaydır. Hesap makinesinin kendisi oldukça basit ve aynı zamanda doğru sonuçlar da veriyor. İlk bölümde, kullanıcı filamentin fiyatını ve parçayı yapmak için kullanılan filamentin uzunluğunu giriyor. Dilimleyici yazılımı, belirli bir parçayı tamamlamak için gereken filament uzunluğunu tahmin eder, bu nedenle bu değeri kopyalayıp hesap makinesine yapıştırman yeterlidir.

İkinci bölüm, baskı süresine göre işçilik fiyatını hesaplamak için kullanılırken, son bölümde kar payı yüzdesi eklenir.

3DAddict – Ayrıntılı Parametreler

3DAddict – 3D Baskı Hesaplama Sitesi
3DAddict'in çevrimiçi 3D baskı fiyat hesaplayıcısı (Kaynak: 3daddict.com)

3DAddict, 3D baskı için tasarlanmış bir web sitesidir. Ana sitede kullanıcılarına 3D baskı içeriği sunmanın yanı sıra, ücretsiz olarak kullanılabilen bir 3D baskı maliyet hesaplayıcısı da bulunuyor.

Fiyat hesaplamasının ilk adımı baskı için kullanılacak malzemenin seçilmesi ve katman yüksekliği, dolgu yüzdesi ve baskı hızı değerleri ile alanların doldurulmasıdır.

Bir sonraki adım ve 3DAddict’in hesap makinesini öne çıkaran şey 3D modelin görüntülendiği büyük bir penceredir. Bu aslında hesap makinesine entegre edilmiş tam işlevli bir dilimleyicidir. Bu dilimleyici, görüntülenen maliyeti hesaplamak için gereken baskı süresini ve malzeme miktarını tahmin eder.

Bu hesap makinesi en güzeli olmayabilir, ancak iyi çalışır ve bakım, elektrik, paketleme ve nakliye maliyeti gibi farklı parametrelerin yanı sıra kâr marjı yüzdesinin değiştirilmesine izin verir. Geniş parametre seçimi, hem 3D baskının maliyetinin hem de kârınızın mümkün olduğunca doğru hesaplanmasını sağlar.

3DprintingPro - Fiyat ve İçerik

3DprintingPro – 3D Baskı Hesaplama Sitesi
3DprintingPro'nun 3D baskı maliyeti hesaplayıcısı (Kaynak: 3dprintingpro.info)

3DprintingPro, 3D baskı için çevrimiçi kursların yanı sıra faydalı içerik ve araçlar sunan bir 3D baskı web sitesidir.

Web sitesine entegre edilmiş, bir müşteriden ne kadar ücret alacağını kolayca bulabilmen için bir dizi farklı parametre girmene olanak tanıyan 3D baskı maliyet hesaplayıcısıdır.

Bu hesap makinesinin ana odak noktası 3D baskı işletmelerine yardımcı olmaktır, bu nedenle parametre alanları vergi yüzdesini de içerir ve bu senin için büyük bir artı! Sonunda, hesap makinesi karını hesaplayarak sana verilen karı elde etmek için müşterinden tahsil etmen gereken tutarı gösterir.

Bu hesap makinesiyle ilgili bir diğer harika şey, hesap makinesinin altında verilen her alan için açıklamaların olmasıdır. Bu özellik, yeni başlayanların ayarlarda gezinmesine yardımcı olması açısından önemlidir.

Shatter-Box - İnternetsiz Hesaplama

3DprintingPro – 3D Baskı Hesaplama Sitesi
Shatter-Box 3D baskı maliyet hesaplayıcısı ücretsiz olarak indirilebilir. (Kaynak: shatter-box.com)

Shatter-Box, oyun geliştirme etrafında doğmuş bir bilgi tabanlı web sitesidir, ancak aynı zamanda bir 3D baskı maliyet hesaplama aracı gibi başka şeyleri de barındırır.

Shatter-Box doğrudan indirilebilir. Hesaplama aracının nasıl çalıştığına gelince; baskı süresi, malzeme maliyeti, kar marjı gibi 3D baskı için fiyat hesaplamasında rol oynayan olağan parametreleri ve bu noktaya kadar mutlaka tanıttığın diğer parametreleri değiştirebilirsin.

Bu hesap makinesi internet bağlantısı gerekmeden çevrimdışı olarak kullanabilen ve indirilebilir bir araçtır.

Bu hesap makinesine bu makalede yer verilmesini sağlayan bir diğer özellik, farklı yazıcılar için birden fazla profile sahip olmasıdır. Bu, birkaç farklı 3D yazıcı kullanan 3D baskı işletmeleri için çok önemli bir özelliktir. Bu özellik, her yazıcı profili için aşağıdaki bilgileri depoladığı için zaman kazandırır:

Dürüst olmak gerekirse, bu hesap makinesi bizde çok iyi bir izlenim bıraktı. Ancak, bu yazılımın daha da gelişmiş bir sürümü var, ancak ücretsiz değil. Bu 3D baskı maliyeti hesaplayıcısının ücretli sürümü, iki ek özellik ile birlikte geliyor:

Yönetici arayüzü, dahil edilen iş adımlarıyla birlikte malzemelere, çaplara ve yazıcılara düzenli bir ayar için kullanılırken; baskı işleri arabirimi, kullanıcıya devam eden birden çok yazdırma işini ve durumu kolayca izleme olanağı sağlar.

IC3D Printers – Girişimci İşletmeler İçin

IC3D Printers – 3D Baskı Hesaplama Sitesi
IC3D Yazıcının 3D baskı maliyeti hesaplayıcısı (Kaynak: ic3dprinters.com)

IC3D Printers, geleneksel üretim sürecini dijital 3D baskı teknolojileriyle birleştiren isteğe bağlı bir üretim uygulamaları atölyesidir.

Doğal olarak, web sitelerinin içeriği tamamen 3D baskıya odaklanmıştır ve ücretsiz bir 3D baskı maliyet hesaplayıcısı bulunmaktadır. Hesap makinesinin üstündeki kısa tanıtımda da belirtildiği gibi, girişimci olarak ​​3D baskı yan işi yürüten herkesin iş maliyetini hızla hesaplamasını sağlayan basit bir hesap makinesidir.

Parametrelere baktığında, burada çok özel bir şey olmadığını göreceksin. Kullanıcıların filament yoğunluğunu girebilmesi, bahsetmeye değer güzel bir özelliktir. Gerisi, filament uzunluğu, iş süresi, saat başına maliyet ve işaretleme yüzdesi gibi hemen hemen standarttır.

Sonuç olarak, basit ve kullanıcı dostu bir 3D baskı işi maliyet hesaplayıcısıdır.

3D Print Headquarters - Basit Ama Etkili

3D Print Headquarters – 3D Baskı Hesaplama Sitesi
Basit ama etkili çevrimiçi 3D baskı maliyeti hesaplayıcısı (Kaynak: 3dprinthq.com)

3D Print Headquarters, “3D Baskı Genel Merkezi” çevrimiçi hesaplayıcıdır. Görsel olarak kesinlikle eski görünse de bu seni aldatmasın. Bu hesap makinesi düzenli olarak geliştiriliyor ve yıllar içinde harika bir 3D baskı maliyet hesaplayıcısı olduğu kanıtlanmıştır.

Kullanımı en kolay olanlardan biridir ve çoğu insan için bu yeterlidir. Normal parametreler arasında, yazıcı satın alma fiyatını ve yazıcı arıza oranını da değiştirebilirsin. Bunlar, mümkün olan en doğru hesaplamaları sağlamak amacıyla mevcuttur.

Hesap makinesinin kullanımı ücretsizdir, ancak yazar, kullanıcılarına 3D baskı maliyet hesaplamalarını içeren bir elektronik tablo sipariş etme olanağı da veriyor.

BoyutKat - Ayrıntılı Hesaplama

Online 3D baskı hizmeti veren çoğu firma websitelerinde fiyat konusunda bilgi vermez. Bazı firmalar ise bir hacim ve bir malzeme seçimi üzerinden sana örnek fiyat sunarlar. Aslında fiyat sunmak doğru bir yaklaşım değildir. Yukarıda açıkladığımız maliyeti etkileyen faktörlerden dolayı tek bir fiyatlandırma formülü söz konusu değildir. Bu nedenle, 3D baskı siparişi vermeden önce FDM 3D yazıcı ile hizmet alacağın bir model için tahmini hesaplama formülüne aşağıdaki tablodan ulaşabilirsin.

3D Baskı Hizmeti - Örnek Fiyat Hesaplama
3D Baskı Hizmeti - Örnek Fiyat Hesaplama Cura
Maliyet Kalemleri Birim Miktar
Modelin Hacmi İçin Harcanan Malzeme Gram 10
Filament Türü Cins PLA
Filament Miktarı Gram 1000 (~100 TL*)
Katman Yüksekliği mm 0.2
İç Doluluk Oranı (Infill) % Yüzde 25
Yazdırma Süresi Saat ~1.5
Elektrik Tüketimi 1 Saat 0.5982 TL/kWh*
3D Yazıcının Tükettiği Elektrik 1 Saat ~0.20 kWh
Operatör Maliyeti (Asgari Ücret) Dakika ~30
Tasarım Maliyeti 1 Saat ~100 TL
Kargo Maliyeti Boyut-Ağırlık Modelin kutusuna bağlı

*Elektrik ve filament fiyatları örnektir.

Tablodaki verilere göre 3DBenchy modelinin örnek 3D baskı maliyeti;

3DBenchy gibi bir modelin tasarımını yaptırmak istediğinde tasarım hizmet bedeli yaklaşık 100-150 TL civarında olacaktır.

3D Yazıcını Yenileme Vakti

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D yazıcı programlarını araştırdığına göre 3D yazıcıya sahipsin. Peki yeni özelliklere sahip 3D yazıcılara göz atmaya ne dersin? Sessiz, hassas ve büyük baskılar almak istemez misin?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve yüksek performanslı 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^