En İyi 15 Ücretsiz 3D Modelleme Programı 2021

Üç boyutlu tasarım mı yapmak istiyorsun? 3D printer için modelleme programı mı arıyorsun? Ücretsiz 3D modelleme programları ve 3D model üretimi yapacaklar için en iyi ücretsiz 3D modelleme programlarını senin için inceledik.

 1. 3D Tasarıma Giriş
  1. Tinkercad
  2. FreeCAD
  3. SketchUp Free
  4. Fusion 360
  5. Blender
  6. Sculptris
  7. 3D Slash
  8. OpenSCAD
  9. SculptGL
  10. LibreCAD
  11. DesignSpark
  12. Figuro
  13. 3D Builder
  14. Onshape
  15. Vectary
 2. Tasarımlarını Kendi 3D Yazıcın ile Bas
 3. İlgili Makaleler

3D Tasarıma Giriş

3D endüstriyel modelleme veya CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım), mühendislerin ve tasarımcıların, parça ve montajların gerçekçi bilgisayar modellerini oluşturmalarını sağlar. Bu modeller daha sonra 3D yazıcı veya CNC ile işlenebilir ve karmaşık simülasyonları çalıştırmak için kullanılabilir. Daha hızlı ve daha ucuz bir iş akışı sağlayan herhangi bir fiziksel model oluşturulmadan önce güç veya sıcaklık direnci gibi çok çeşitli parametreler simüle edilebilir.

Kağıt üzerinde veya 2 boyutlu CAD’de tasarımcı, bir nesnenin farklı görünümlerinin çizimlerini oluşturur. Ön, üst ve yan görünümlerin gerçek üç boyutlu nesneyi tanımlamak için birlikte nasıl çalıştıklarını hayal ederler.

Katı modelleme, 2D tasarımcının anlayışını 3D elektronik temsiline dönüştürür. Ortaya çıkan nesne bir hacme, sınır yüzeyine, deliklere ve hatta gizli boşluklara sahiptir. Ekranda katı modeller döndürülebilir veya iç yapılarını ortaya çıkarmak için bölümlere ayrılabilir.

Üç Boyutlu Tasarım Nasıl Yapılır?

Tel kafes ve yüzey modelleme gibi diğer 3D modelleme yaklaşımları, katı modelleme ile bazı yetenekleri paylaşır. Bunun nedeni her modelleme tekniğinin ilkeleri veya onu tanımlayan temel işlemleri içermesidir.

Tel kafes modellemesi daha eski ve daha az bilgisayar ihtiyaç duyan bir tekniktir. Tüm kenarlarını ve köşelerini belirleyerek bir 3D modeli temsil eder.

Yüzey modelleme, estetik, hava akımı veya ergonomiye odaklanan uygulamalar için yüzey geometrisini tanımlamak için esnek yeteneklerde uzmanlaşmıştır.

Katı modelleme önceden tanımlanmış 3D ilkel yapılarla çalışabilir, ancak çoğu zaman matematiksel işlemleri veya yazılım nesnelerini temsil eden temel 3D işlemlerle çalışır. Örnek olarak, katı modellemede en yaygın işlemlerden biri ekstrüzyondur, yani bir 2D nesneyi 3D’ye çekerek dönüştürmektir.

Tinkercad

Tinkercad

FreeCAD

FreeCAD

SketchUp Free

SketchUp Free

Fusion 360

Fusion 360

Blender

Blender

Sculptris

Sculptris

3D Slash

3D Slash

OpenSCAD

OpenSCAD

SculptGL

SculptGL

LibreCAD

LibreCAD

DesignSpark

DesignSpark

Figuro

Figuro

3D Builder

3D Builder

Onshape

Onshape

Vectary

Vectary

Tasarımlarını Kendi 3D Yazıcın ile Bas

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D tasarımını yaptığın modelleri evinde kendin basmak istemez misin? Hızlı bir şekilde değişiklikler yapıp hem daha iyi, hem daha büyük hem de daha ucuz baskılar alabilirsin.

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve performansı iyi 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^