3D Modelleme

Temel olarak 3D yazıcında modeller üretmek istiyorsan, ihtiyacın olan bir yazılım aracı var: dilimleme yazılımı. Ücretsiz modellerden farklı olarak, yazdırmak istediğin 3D modelleri kendin tasarlamak isteyebilirsin. 3D yazdırılabilir modeli kendi başına tasarlamak istediğinde, dijital modelini standart STL veya OBJ biçiminde çıkaran bir 3D modelleme yazılımı aracına ihtiyacın var.

3D modelleme yazılımı, 3D tasarım yazılımı veya 3D CAD yazılımı bilgisayarda 3D modeller tasarlamanı sağlar. Bir tornavidadan bir araba modeline kadar her şeyi tasarlayabilirsin.

Dilimleme yazılımı (Slicer), STL dosyasını G-Code’a dönüştürür, ki bu üç boyutlu yazıcıların anladığı dildir. Buna işleme dilimleme denir, çünkü kelimenin tam anlamıyla yaptığı şeydir. 3D modelini binlerce düz 2D katmana böler ve 3D yazıcıya her katmanın nasıl yazdırılacağına ilişkin G-Code talimatlarını hazırlar.

3D yazıcı kontrol yazılımı, bilgisayarını 3D yazıcıya bağlar ve iki aygıt arasındaki tüm iletişimi gerçekleştirir. Özellikle, G-Code talimatlarının 3D yazıcıya iletilmesinden sorumludur. Ayrıca, yazdırma işlemini izlemeni ve ayarları gerçek zamanlı olarak değiştirmeni sağlar.

Çoğu 3 boyutlu yazıcı kendi özel dilimleyicileri ile birlikte gelir. Verilen diimleyicileri kullanmak istemiyorsan veya yeni bir tane denemek istiyorsan, birçoğu ücretsiz olan çok sayıda dilimleme yazılımı vardır. Mükemmel uyumu bulmana yardımcı olmak için bir liste ve bu yazılımların kılavuzlarını hazırladık.

Online ve ücretsiz 3D modelleme programları neler? 3D endüstriyel modelleme ve 3d printer'da basılabilir modeller tasarlamak için hangi programlar kullanılabilir? Tüm bilgiler burada.
3D yazıcın var, ancak kendi tasarımlarını yapıp üretemeyeceğini mi düşünüyorsun? Fusion 360 tasarım programı ile dilediğin modelleri kolayca tasarlayabilirsin. Bu eğitim ile adım adım temel bilgileri öğrenecek ve artık sen de bir tasarımcı olacaksın.
3D baskılar için en popüler model dilimleyicileri arasında Simplify3D ve Cura başı çekmektedir. Senin için Cura ve Simplify3D arasındaki temel farklılıkları inceledik.
Bu yazıda, Simplify3D hakkında detaylı bilgiler vereceğiz, güçlü ve zayıf yönleri hakkında konuşacağız ve son olarak bir modeli dilimlemenin ve yazdırmaya hazır hale getirmenin ilk adımlarında sana rehberlik edeceğiz.
Meshmixer, 3D baskı almadan önce 3 boyutlu modelleri düzenlemek, analiz etmek ve değiştirmek için kullanışlıdır. Farklı modelleri bir araya getirmek için de harikadır. Bu yüzden genellikle '3D Tasarımın Photoshop'u olarak adlandırılır.
İndirdiğin STL dosyalarına farklı özellikler katmak için program mı arıyorsun? STL düzenleyicilerini senin için inceledik. STL dosyalarını düzenlemek için CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) programlarını veya MeshMixer gibi mesh düzenleyicilerini kullanabilirsin.
Bu yazımızda 3D yazıcı STL dosyası nedir, STL dosyası nereden indirilir, hangi programlar ile açılır ve nasıl düzenlenir, bu konuları işleyeceğiz.
3D çizim bilgisi olmadan bir resmi 3 boyutlu yapmak ister misin? Bu kullanışlı kılavuzla bir resmi (webp veya png formatında) STL dosyasına nasıl dönüştüreceğini hızlı bir şekilde öğreneceksin.
Bu Cura eğitimi, 3D yazıcı ile baskılar almaya yeni başlayan herkese uygundur. Yalnızca 3D yazıcıyı açtığından ve filamenti yüklediğinden emin olmalısın. Bu noktadan sonra Cura ile ilgili bu makale, 3D baskı yöntemlerinde sana yol göstermeye ve 3D baskıya başlamana yardımcı olacak.
Bir 3D model dilimleyicisi (3D slicer), 3D yazıcın için seçilen modeli hazırlar ve yaygın olarak kullanılan bir sayısal kontrol (numerical control - NC) programlama dili olan G-Code üretir. Mükemmel uyumu bulmana yardımcı olmak için en iyi 3D model dilimleme yazılımlarını bu yazımızda derledik.
Bir modelin FDM 3D yazıcıda üretilebilirliği kontrol edilmelidir. 3D yazıcı üreticileri ve 3D baskı yapan firmaların tecrübelerini senin için derledik.
Üç boyutlu tasarıma yeni başlıyorsan, Tinkercad ile 3D modelleri nasıl oluşturulacağını beş basit adımda öğrenebilirsin. Bu dersin amacı ve Tinkercad arayüzünü daha iyi tanımak bazı özelliklerini uygulamalı göstermektir.
İlk 3D modelini nasıl tasarlayacağını ve 3D yazıcıda nasıl üreteceğini kolayca öğrenmek için FreeCAD eğitimimize göz atabilirsin. Bu FreeCAD dersinde, fikirlerini 3D yazıcı ile hayata geçirebilmek için gereken temel komutları ve araçları öğreneceksin.
Üç boyutlu tasarım mı yapmak istiyorsun? Tasarım yapmak için yazılım mı arıyorsun? Ücretsiz 3D modelleme yazılımı dahil olmak üzere model üreticileri için en iyi 3D yazılım araçlarını senin için inceledik.
Mimarlık, mühendislik gibi alanlarda render, oyun ve animasyon için 3D yazıcı çizimlerine ve ücretsiz STL dosyalarına buradan ulaşabilirsin.
^