Yeni Hareketli Platform Zaman ve Paradan Tasarruf Sağlıyor

Güney Kaliforniya Üniversitesi Viterbi Mühendislik Okulu’ndaki araştırmacılar, Fused Deposition Modeling (FDM) teknolojisini kullanarak malzeme israfını ve sonuç olarak 3D baskının maliyetini azaltmak için yeni bir yöntem geliştirdiler. Endüstri ve sistem mühendisliği profesörü Yong Chen ve doktora öğrencisi Yang Xu liderliğindeki ekip, 3D yazıcılar için benzersiz, düşük maliyetli, dinamik olarak kontrol edilen bir platform geliştirdi. Bu hareketli platform (Moving Platform) ile 3D yazıcılardaki destek (support) ihtiyacı ortadan kalkıyor. Böylece, daha az filament atık üretiliyor ve 3D baskı için daha az filamente ihtiyaç oluyor. Bu yöntem daha sürdürülebilir olduğu için baskı maliyetleri düşürüyor.

Çoğu durumda, özellikle söz konusu 3D modelin karmaşık olduğu durumlarda, FDM (Eriyik Yığma Modellemesi) teknolojisinde, baskı sırasında parçayı dengede tutmak için desteklere (support) ihtiyaç vardır. Profesör Chen, geliştirdikleri platformu şu şekilde açıklıyor: “Karmaşık şekiller yazdırırken, baskı süresinin yarısında ihtiyacınız olan parçaları üretirken, diğer yarısında da destekleri oluşturuyorsunuz. Geliştirdiğimiz yeni platform ile destek oluşturmanıza gerek yok. Bu nedenle, baskı süresi açısından yaklaşık %40 tasarruf sağlayabileceksiniz.”

3D Yazıcılarda Yeni Hareketli Platform
3D baskı için dinamik olarak kontrol edilen yeni bir platform (ortada), (solda) basılmış modeldeki destek ihtiyacını ve israfı azaltarak, zamandan tasarruf etmeyi hedefliyor. (Fotoğraf: Yong Chen, Kaynak: 3dnatives.com)

Bu destek parçaları yalnızca toplam baskı süresinin önemli ölçüde artırmakla kalmaz, aynı zamanda desteklerin asıl parçadan manuel olarak çıkarılması gerekmektedir. Bu da üretmek istediğin parçayı tamamlamak için harcadığın zamanı daha da arttırmakla kalmaz, aynı zamanda parçaya zarar da verilebilir. Bu da son parçada genellikle bozulmalara veya yüzeyin pürüzlü olmasına neden olur. 3D yazıcılar için geliştirilen destekleri ortadan kaldıran hareketli platform, insan hatalarını büyük ölçüde azaltır ve genel üretim sürecini büyük ölçüde hızlandırır.

Hareketli Platform Nasıl Çalışıyor?

Hareketli Platform Dilimleme Yazılımı
Yeni hareketli platform için dilimleme yazılımı da geliştirildi (Kaynak: YouTube)

Hareketli platforma sahip 3D yazıcı, diğer FDM 3D yazıcılar gibi çalışıyor. Elbette en önemli fark, hareketli platforma sahip olması. Şu anda yapılan prototipteki platformda desteklerin her birini bir motor kontrol ediyor ve bu da söz konusu platformu hareket ettiriyor. Platform, aynı anda parçayı destekleyen metal pim gruplarını kaldırıyor. Parça basıldıktan sonra kullanıcı, ürüne zarar vermeden bu pimleri kolaylıkla çıkarabiliyor.

Bu teknoloji, özellikle FDM 3D baskının daha geniş kullanımını teşvik etme yeteneği açısından, katmanlı imalatın evrimi için önemli. Chen’e göre sistem; otomotiv, havacılık ve deniz araçları gibi endüstrilerdeki büyük ölçekli üretime kolayca uyarlanabilir. Chen şöyle devam ediyor: “İnsanlar halihazırda büyük boyutlu araba ve gemi gövdelerinin yanı sıra mobilya gibi tüketici ürünleri için FDM 3D yazıcılar kullanıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, inşa süreleri gerçekten uzun ve bazen bütün bir gün sürebiliyor. Bu sürenin yarısını kurtarabilirseniz, üretim süreniz yarım güne indirilebilir. Bu hareketli platform yaklaşımını kullanmak, bu endüstrilerdeki 3D baskılar için birçok fayda sağlayabilir.”

Bu Hareketli Platform 3D yazıcı hakkında ne düşünüyorsun? Facebook, Twitter ve LinkedIn sayfalarımızdan bize yazabilirsin!

İlgili Makaleler

^