Avrupa’da Tamamen 3D Yazıcı ile Yapılmış İlk Ev

Hollandalı bir çift, ülkenin ilk 3D baskılı evinin ilk kiracıları oldu. Hollanda’nın güneyindeki Eindhoven’ın Bosrijk semtindeki gri, kaya şeklindeki binanın dijital anahtarı Elize Lutz ve Harrie Dekkers çiftine verildi.

Tek katlı ev, geniş bir oturma odası ve iki yatak odası ile 1.000 metrekareden fazla alana sahip. 71 yaşındaki Lutz ve 67 yaşındaki Dekkers, çığır açan bu projenin ilk kiracıları oldular.

3D Yazıcı ile Yapılan Ev
Ev, peyzajla uyumlu bir şekilde tasarlandı. (Kaynak: edition.cnn.com)

Şimdi emekli olan Amsterdamlı eski esnaf çifti 1 Ağustos 2021’de yeni evlerine taşınacaklar. Ancak, kiralamaları sadece altı ay sürecek.

Dekkers, “Her zaman yaşanacak özel yerler arıyoruz. Bu çok sıradışı.”

Ev, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, yerel belediye, gayrimenkul yatırımcısı Vesteda ve üç sektör uzmanının ortak bir inşaat ve inovasyon projesi. “Project Milestone” adı verilen bu proje beş projeden ilki. Projede inşaat şirketi Van Wijnen, yapı malzemeleri üreticisi Saint-Gobain Weber Beamix ve mühendis Witteveen bulunuyor.

Projenin web sitesine göre bu proje, “3 boyutlu beton baskıya dayalı dünyanın ilk ticari konut projesi.”

3D Yazıcı ile Yapılan Evin Mutfağı
Çift, Ağustos ayında taşınacakları evi görmeye gitti. (Kaynak: edition.cnn.com)

Ev, bir prototipten çok daha fazlası. Onlarca yıl boyunca tamamen yaşanabilir olacak şekilde inşa edildi ve doğal çevresiyle uyum sağlamak için bir kayaya benzer şekilde tasarlandı.

Eindhoven’daki bir fabrikada katman katman basılan 24 beton parçadan oluşan duvarlar daha sonra kamyonla şantiyeye taşındı ve bir temel üzerine yerleştirildi.

Hollanda projesindeki ilk ev tamamlandı ve diğer dört ev üzerinde çalışmalar yakın zamanda başlayacak. Eindhoven belediyesinde konut ve mekânsal gelişimden sorumlu belediye meclisi üyesi Yasin Torunoğlu yaptığı açıklamada, “İnovasyon, inşaatta önemli bir yapıtaşı. Uygun fiyatlı evlere ek olarak, pazar giderek artan bir şekilde yenilikçi konut konseptleri talep ediyor. Şimdi geleceğin tonunu belirliyoruz: kendi evinizin şekli üzerinde kontrole sahip uygun fiyatlı evlerin hızla hayata geçirilmesi.”

3D Yazıcı ile Ev Nasıl Yapılıyor?

Beton dökebilen 3D yazıcı, bilgisayar ortamında tasarlanan evin duvarlarını, bir baskı yatağı üzerine yedi farklı yönde hareket edebilen mekanik kollu bir robot ile oluşturuyor.

3D Yazıcı ile Yapılan Evin Katmanlı Duvarı
Saatlerce çalıştıktan sonra nozül başlığının değiştirilmesi gereken nokta, yeni bungalov duvarlarının deseninde görülebiliyor. (Kaynak: Judith Jockel - theguardian.com)

Döküm haznesindeki kuru harç, mikserde su ile karıştırılıyor ve bir hortum aracılığıyla robot kolunun ucuna monte edilmiş bir nozüle pompalanıyor. Fiziksel baskı sadece 120 saat sürmesine rağmen, tüm projenin tamamlanması yaklaşık bir yıl sürmüş. Geri kalan sürenin ise, proje destekçilerinin “deneme yanılma” ile inşaat sürecini mükemmelleştirdiği söyleniyor.

Eskiden eğimli duvarlar belirli bir zorluk teşkil edebiliyorken, şuanda bu şekilde “3D baskılı” evler geleneksel modellere göre çok daha hızlı ve daha fazla esneklikle inşa edilebiliyor. Ayrıca, daha az betona ihtiyaç duyuluyor ve bu nedenle 3D baskılı evlerin daha sürdürülebilir olmasını sağlıyor.

Dünyada 3D Baskılı Ev Örnekleri

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, 2017’de Rusya’da 24 saat içinde basılan 400 metrekarelik bir evden tüm bir mahalleye kadar, hızlı inşa süreleri ve düşük inşaat maliyetleri vaat eden bir dizi 3D baskılı ev projesi türedi.

ABD New York, Riverhead’de tek katlı, 1.400 metrekarelik bir alana yapılan ilk 3D baskılı Şubat ayında 299.000 dolardan satışa çıktı.

New York'taki 3D Baskılı Ev
(Kaynak: edition.cnn.com)

Austin Teksas’ta bir dizi iki ila dört yatak odalı konutlar bu yılın sonlarında hazır olacak.

Küçük İtalyan kasabası Massa Lombarda’da Mario Cucinella Architects, kilden yapılmış 3D baskılı bir ev için bir prototipi tamamlandı.

İlgili Makaleler

^