Plastik Kalıp İmalatı vs. Enjeksiyon Kalıp İmalatı

3D baskılı bir enjeksiyon kalıbın ne olduğunu anlamak için normal enjeksiyon kalıplama işlemi ile başlamakta yarar var.

Enjeksiyon kalıplama, plastik endüstrisindeki en yaygın üretim süreçlerinden biridir. Aslında, erimiş plastik bir kalıp boşluğuna enjekte edilir, soğudukça sertleşir ve ardından kalıp açılır ve plastik parçalar çıkarılır.

Enjeksiyon kalıplama, tasarım, testler ve kalıplamadan kaynaklanan yüksek ön maliyetleri nedeniyle öncelikle seri üretimde kullanılır. Elbette, üretilen parça arttıkça birim fiyat önemli ölçüde düşer, bu nedenle seri üretim için enjeksiyon kalıplama 3D baskıya göre da mantıklıdır.

 1. Neden 3D Baskı?
 2. Plastik Kalıp ve Plastik Enjeksiyon Kalıbı Üretmek
 3. 3D Yazıcı ile Neden Kalıp Üretimi?
 4. 3D Yazıcı ile Kalıp Üretimi İçin Nelere İhtiyacın Var?
 5. 3D Yazıcı ile Kalıp Üretmenin Avantajları
 6. 3D Yazıcı ile Kalıp Üretmenin Dezavantajları
 7. 3D Yazıcı ile Başarılı Kalıp Üretmenin İpuçları
 8. Enjeksiyon Kalıplama ile 3D Baskı Kalıplama Arasındaki Farklar
  1. Nelere İhtiyacın Var?
  2. Enjeksiyon Kalıplama Artıları ve Eksileri
   1. Artılar
   2. Eksiler
  3. İdeal Uygulamalar
 9. İlgili Makaleler

Neden 3D Baskı?

Enjeksiyon kalıpları, yapılan ürünlerin şekillerini belirleyen boşluklara sahip bloklardır. Kalıplar geleneksel olarak oldukça pahalı olan bilgisayar sayısal kontrollü (CNC) freze makineleri ile tasarlanır ve üretilir.

Kalıplar genellikle çelik ve alüminyum gibi metallerden yapıldığından, üretildikten sonra değiştirilmeleri çok zordur. Bu nedenle, 3D baskı enjeksiyon kalıpları ucuz ve esnek bir alternatif sunar.

Neden 3D Baskı ile Plastik Kalıp

Bir 3D enjeksiyon kalıbının nasıl yazdırılacağına, bazı artı ve eksilere, 3 boyutlu baskı enjeksiyon kalıplarındaki yeni gelişmelere ve son olarak kendi başına yazdırma için bazı ipuçlarına bir göz atalım.

3D baskı enjeksiyon kalıpları çoğu hobi üreticisinin ulaşabileceği bir yerde olsa da, aslında bunları kullanmak için çaba ve ekipmandan daha fazlasını gerektirebilir. Tabii ki, her zaman profesyonel bir 3D baskı hizmeti alma imkanın var. İhtiyaçlarına en uygun 3D baskı hizmetini almak istiyorsan sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Plastik Kalıp ve Plastik Enjeksiyon Kalıbı Üretmek

3D baskı üretim kapasitesini artırmanın bir yolu, 3D baskı kalıplarının nasıl yapıldığını öğrenmektir. 3D yazıcılar ile silikon kalıp ve seri üretim, tasarımlarını standartlaştırmak ve kendin için neler yapabileceğine dair repertuarını genişletmek için harikadır. Burada, sana 3D baskılı kalıpların ne olduğu, nasıl oluşturulacağı, nasıl kullanılacağı ve neden iyi bir fikir oldukları hakkında bilgi vereceğiz.

İlk olarak, 3 boyutlu kalıp baskısının standart 3D baskı projelerinden ne kadar farklı olduğunu göstermek için iki tür model oluşturma arasında ayrım yapmamız gerekiyor. Temel fark, nihai ürüne nasıl ulaştığındır.

Plastik Kalıp ve Plastik Enjeksiyon Kalıbı Üretmek
Kendi üretim kalıplarını kendi ekipmanınla 3D olarak yazdır. - Kaynak: 3D Hubs

Standart 3D baskı, amacına ulaşmak için bir yoldur. 3D yazıcın üretimi bitirdikten ve malzeme soğuduktan sonra, son ürününü almış olursun. Standart 3D baskı işlemi yazdırırken ürünün şeklini oluşturur. Malzeme nozzle’dan ekstrüzyon yapılırken direk tasarımın ortaya çıkar.

3D baskı kalıpları için fazladan bir adım daha vardır. İlk olarak, son tasarımın tersine çevrildiği bir kap yazdırırsın. Daha sonra bu kabı son üretim malzemenle (erimiş metal, silikon vb.) doldurursun. Döktüğün malzemenin kurumasını beklersin ve ardından son ürünü ortaya çıkarmak için kalıbı açar veya kırarsın.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında daha da ayrıntıya gireceğiz. Ancak şimdilik, bu genel adımların eklemeli üretim olarak adlandırıldığını ve standart 3D baskı projelerinden biraz daha fazla çalışma gerektirdiğini bilmende fayda var. Ama buna kesinlikle değeceğine emin olabilirsin.

3D Yazıcı ile Neden Kalıp Üretimi?

3D yazıcı ile üretilen kalıpları denemek isteyen herkes erişebilir. Ancak, aşağıdaki 3D baskı deneyimlerinden bazılarını dikkate almanda yarar var.

3D Yazıcı ile Neden Kalıp Üretimi?
3D baskılı kalıplar, küçük parçalar üretmek için harikadır. - Kaynak: KiwiMill Model Maker Blog

3D Yazıcı ile Kalıp Üretimi İçin Nelere İhtiyacın Var?

Başlangıç ​​aşamasını geçtikten sonra bile özel bir ekipman listesi gerektirmediğinden, 3D yazıcı ile kalıpları üretimi çok kolaydır. İşte 3D baskı ile kendi kalıbını yapmak için ihtiyacın olan her şey:

3D Yazıcı ile Kalıp Üretimi İçin Nelere İhtiyacın Var?
Creality CR 6 SE 3D Yazıcı

3D Yazıcı ile Kalıp Üretmenin Avantajları

3D baskı kalıplarının üretim kapasitesini artırmanın basit bir yolu olmasının birçok nedenini ele aldık. 3D yazıcı ile kalıp üretmenin en büyük avantajları şunlardır:

3D Yazıcı ile Kalıp Üretmenin Avantajları
3D yazdırılmış kalıpları kullanmak, bir seferde birden çok nesne kopyasından oluşan gruplar oluşturmana olanak sağlar. - Kaynak: Ultimaker

3D Yazıcı ile Kalıp Üretmenin Dezavantajları

Hiçbir şey mükemmel değildir. 3D baskı kalıplarının birkaç dezavantajı vardır, işte tam anlamıyla işe başlamadan önce bilmen gerekenler:

3D Yazıcı ile Kalıp Üretmenin Dezavantajları
Kalıp kullanmak, 3D baskı israfını azaltır. - Kaynak: Epic 3D Stuff

3D Yazıcı ile Başarılı Kalıp Üretmenin İpuçları

3D Yazıcı ile Başarılı Kalıp Üretmenin İpuçları
Kalıp tasarımına alüminyum destek eklemek, kalıbın şeklini daha uzun süre korumana yardımcı olabilir. - Kaynak: 3D Hubs

Artık temel bilgileri öğrendiğine göre, işte başarılı 3D baskı kalıplar üretmenin püf noktaları;

Enjeksiyon Kalıplama ile 3D Baskı Kalıplama Arasındaki Farklar

Enjeksiyon Kalıplama ile 3D Baskı Kalıplama Arasındaki Farklar
Soldaki enjeksiyon kalıplı bir parça, sağdaki orta kalite 3D baskı örneği. - Kaynak: injectionmouldingparts.com

3D baskı ve enjeksiyon kalıplamanın birçok ortak noktası vardır. Her ikisi de bir tasarımcının vizyonunu olabildiğince acısız bir şekilde gerçeğe dönüştürmeyi amaçlayan üretim süreçleridir ve her ikisi de birçok şeyin yanı sıra prototip veya yedek parça üretmede mükemmeldir. Ancak, aynı sonucu alsan da, enjeksiyon kalıplama ile 3D baskı kalıplama çok farklı süreçlerdir.

Her şeyden önce, 3D baskı eklemeli bir imalat sürecidir. Nesneleri katman katman oluşturarak üretir. Bu inşa sürecini üretim süresince izleyebilirsin, bu da yeni bir tasarımı test ederken sana avantaj sağlar.

Enjeksiyon kalıplama, adından da tahmin edebileceğin gibi, kalıplardan yararlanır. İlk olarak, bir nesnenin tersi, erimiş yapı malzemesini (bitmiş nesnenin yapıldığı malzeme) işlemek için güvenli olan bir malzemeden oyulur. Ardından, erimiş yapı malzemesi kalıba dökülür. Malzeme kalıpta soğuduktan sonra bitmiş nesne hazırdır.

Nelere İhtiyacın Var?

Hem 3D baskı hem de enjeksiyon kalıplama, dijital bir 3D tasarımla başlar. Tasarım aşamasındayken, aşağıda bu iki farklı süreç için gerekli olan birkaç farklı şey var.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 3D baskı ile kalıplama yapmak için; 3D yazıcıya, 3D modelleme yazılımına ve malzemeye (filament) ihtiyacın var.

Enjeksiyon kalıplama için aşağıdakilere ihtiyacın olacak:

Enjeksiyon Kalıplama Artıları ve Eksileri

Enjeksiyon Kalıplama Artıları ve Eksileri
Enjeksiyon kalıplama, aynı nesnelerden büyük gruplar halinde üretmenin popüler bir yoludur. - Kaynak: RevPart

Enjeksiyon kalıplama, denenmiş ve test edilmiş bir üretim sürecidir. Avantajları olmasına rağmen sorunları da yok değil.

Artılar

Eksiler

İdeal Uygulamalar

Enjeksiyon Kalıplama ve 3D Baskı Kalıplama Uygulamaları
Enjeksiyon kalıplama ile 3 boyutlu baskı. - Kaynak: Slant 3D

Peki, 3D baskı ile enjeksiyon kalıplama arasındaki farklar hakkında ne öğrendik? Temel olarak, 3D baskı ile kalıp üretimi daha makul gelse de güçlü ve zayıf yönleri nedeniyle kullanım durumları farklıdır.

3D yazıcı ile kalıp üretiminin iyi olduğu uygulamalar:

Enjeksiyon kalıplamanın iyi olduğu uygulamalar:

İlgili Makaleler

^