Resmi 3 Boyutlu Yapmak

3D çizim bilgisi olmadan bir resmi 3 boyutlu yapmak ister misin? Bu kullanışlı kılavuzla bir resmi (jpg veya png formatında) STL dosyasına nasıl dönüştüreceğini hızlı bir şekilde öğreneceksin.

Kişiselleştirilmiş bir hediye ya da evindeki süslemeler için resmi 3 boyutlu yapmak, çevrendeki dünyayı değiştirmek için büyük bir fırsat. En sevdiğin resimlere hayat verebilir, fotoğrafların 3D modelini oluşturabilirsin. Bunu yapmak için tasarımcı olmana gerek yok.

Resimlerden 3D baskı almanın birçok yolu var ve ihtiyacın olan tek şey, yüksek çözünürlükte fotoğraflar ve 3D baskı becerisidir. Ve elbette bir de 3D yazıcı.

 1. JPG ve PNG’yi STL’ye Dönüştürme
 2. Resimleri Düzenle
 3. Resmi 3 Boyutlu Yapabileceğin Programlar
  1. Windows’ta 3D Builder ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
  2. Cura ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
  3. Smoothie 3D ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
  4. 3D Çizim Programları ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
  5. Litofan (Lithophane) Dönüştürücü
   1. Litofan (Lithophane) Nedir?
   2. Litofan (Lithophane) 3D Modeli Nasıl Yapılır?
  6. Online Litofan Dönüştürücüler ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
  7. Photoshop ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
   1. Photoshop’ta Resmi STL Dosyası Olarak Kaydetmek
  8. Yapay Zeka (AI) ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
 4. 3D Modeli Kontrol Et
 5. Resmi 3 Boyutlu Bastır
 6. Kendi 3D Yazıcın ile Bas
 7. İlgili Makaleler

JPG ve PNG’yi STL’ye Dönüştürme

JPG ve PNG'yi STL'ye Dönüştürme
Bir resmi 3 boyutlu yapmak - Kaynak: Toolfarm.com

3D modelleme, yeni başlayanlar için korkutucu gelebilir. 2D görüntülerden 3D model oluşturmak için daha kolay yollar da var. Bu yazımızda, bir fotoğraftan 3D model elde etmek için JPG ve PNG resim dosyalarını STL dosyalarına dönüştürmenin yollarını göstereceğiz.

Biz bu yöntemleri açıklamadan önce, bir konuya açıklık getirelim: 3D tarama ile yapılmış gibi tam 3 boyutlu modelleri düz resimlerden elde etmek mümkün değildir. Bu yazımızda anlatacağımız yöntemler, düz 2 boyutlu resimleri, ancak yine de az ya da çok düz şekilde, fiziksel 3 boyutlu form vermek için kullanılmaktadır.

Bu yüzden, Leonardo da Vinci’nin resmetiği Mona Lisa tablosunu 3D modelleme ve 3D baskı ile bir büst haline dönüştürmeniz mümkün değildir. 3D modeller oluşturma teknikleri fotoğraf sayısına bağlıdır. Birden fazla ve farklı açıdan çekilmiş fotoğraflardan bir büst yapabilirsin. Tek bir fotoğraf iyi olsa da, birden fazla fotoğraf daha ayrıntılı ve doğru bir 3D modeli oluşturmana yardımcı olur.

Tek bir fotoğrafı 3 boyutlu yapmak için;

kullanabilirsin.

Resimleri Düzenle

Resimleri Düzenle
Resimleri düzenle - Kaynak: YouTube.com

Resimlerini 3 boyutluya dönüştürmeden önce düzenlemende fayda var. İşte sana düzenleme için ihtiyacın olacak şeyler:

Çekim yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç şey:

Kullanabileceğin bazı fotoğraf düzenleme programları:

Resmi 3 Boyutlu Yapabileceğin Programlar

Windows’ta 3D Builder ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak

Windows’ta 3D Builder ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
Bir yazıdan basılmış isimlik - Kaynak: YouTube.com

İlk ve muhtemelen en kolay seçenek, Windows 10 ile birlikte gelen 3D Builder (3D Oluşturucu) uygulamasını kullanmaktır. Uygulama, bir görüntüyü çok kolay STL veya OBJ dosyasına dönüştürebilen bir özelliğe sahiptir.

 1. Bilgisayarın Windows 10 olmasına rağmen 3D Builder uygulaması yoksa, Microsoft Mağazası’ndan indirebilirsin.
 2. Uygulamayı indirip yükledikten sonra, resmi çalışma alanına sürükle veya “Ekle” menüsünde “Ekle”ye tıkla ve sol aşağıdaki “Resim yükle”ye tıklayarak resmini seç.
 3. Resmin görüntüsü net olana kadar üstteki “Düzeyler” ve “Düzgün” ayarlamalarını yap. Farklı efektler elde etmek için “Kontur”, “Yükseklik haritası”, “Kenar” ve “Damga” yöntemleri arasında geçiş yapabilirsin.
 4. Resimden elde ettiğin 3D modelden memnun kaldıysan sol üstteki “Resmi içe aktar” butonuna tıkla. Modeli ölçeklendirmek için modele çift tıkla ve Ölçek butonuna tıkla. Ölçeklendirirken, aynı menüdeki kilidi tıklatarak oranları kilitlemek işini kolaylaştırabilir.

Cura ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak

Cura ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
Cura ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak - Kaynak: Ultimaker.com

Windows 10 yüklü bir bilgisayarın yoksa, Ultimaker’ın Cura dilimleme yazılımında bulunan bir aracı kullanabilirsin. Bu araç, 3D Builder’daki kadar iyi olmasa da mükemmele yakın şekilde çalışır ve Litofan (Lithophane) yapmak için bile kullanılabilir. Ayrıca, 3D baskıların için dilimleyici olarak Cura’yı kullanıyorsan arayüze aşinasın demektir ve direk 3D baskıyı aynı programda başlatabilirsin.

 1. Cura daha önce kullanmadıysan Ultimaker web sitesinden Cura dilimleyicisini indir.
 2. Resmini çalışma alanına sürükleyerek Cura’ya aktar.
 3. Resmi içe aktardığında, farklı ayarlara sahip bir menü olacak. Burada yüksekliği, genişliği, kalınlığı, pürüzsüzlüğü ve daha fazlasını değiştirebilirsin.
 4. Son olarak, “Dosya” ve ardından “Dışa Aktar” seçeneklerini tıklayarak STL veya OBJ dosyası olarak dışa aktarabilir veya hemen 3D baskı için dilimleyip bastırabilirsin.

Smoothie 3D ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak

Smoothie 3D ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
Smoothie 3D'de Resmi 3 Boyutlu Yapmak - Kaynak: YouTube.com

Smoothie 3D, tek bir resimden 3D model oluşturmak için kullanılan ücretsiz ve online çizim programıdır. Smoothie 3D, bir 3D tarama veya fotogrametri kullandığında elde ettiğin modeli tek fotoğraf ile yapan online bir dijital model oluşturma aracıdır. Ayrıca, tüm bunları yapmak için 3D modelleme deneyimine sahip olman gerekmiyor.

Ne yazık ki, bol miktarda ayrıntıya sahip asimetrik resimlerin varsa bu yazılım sana bu konuda çok yardımcı olmayacaktır. Smoothie 3D’de, resimlerini dokulu 3D modellere dönüştürmen için biraz 3D çizim yeteneğine sahip olmalısın. Yazılım arayüzüne aşina olduğunda bu işlem kısa bir zaman alacaktır.

Modelleme aşaması tamamlandıktan sonra dışa aktarıp istersen kendi 3D yazıcın ile veya tasarımını online 3D baskı yapan firmalara göndererek bastırabilirsin.

3D Çizim Programları ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak

3D Çizim Programları ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
Autodesk 3ds Max ile 3D Modelleme - Kaynak: YouTube.com

Ekstrüzyon aracı yüzeylerden, köşelerden veya kenarlardan yeni geometri oluşturur. Bazı algoritmalara dayanarak 2D dosyalarda (yani resimlerde) üçüncü ekseni oluşturarak 3 boyutlu modele çevirmek mümkündür. Böylece, yeni geometriye sahip olursun ve modelin bir hacme kavuşur.

Bu ekstrüzyon aracı tüm bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımlarında bulunur. Bu nedenle, ister profesyonel bir araç ister biraz daha ucuz bir araç olsun, önemli olan sana en uygun CAD aracını seçmektir.

3D Çizim Programları ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak_2
Resmi 3D modele dönüştürme - Kaynak: YouTube.com

Başka bir yöntem ise farklı açılardan 30 ila 40 fotoğraf çekmek ve bunları fotogrametri yazılımına yükleyerek 3 boyutlu bir model elde etmektir. Burada önemli olan çekilen fotoğrafların yüksek kalitede olmasıdır. İşte birkaç fotogrametri yazılımı örneği:

3D tarama işlemi bazı algoritmalar aracılığıyla gerçekleşir. İyi bir dizi fotoğrafın varsa bunları 3D modele dönüştürme işi çoğu zaman yazılıma bırakılır.

Litofan (Lithophane) Dönüştürücü

Litofan (Lithophane) Dönüştürücü
Litofan (Lithophane) - Kaynak: Reddit

Litofan (Lithophane) Nedir?

Resimleri 3 boyutlu yapmak onlara daha fazla his verir ve kelimenin tam anlamıyla yeni bir boyut katar. Bunu yapmanın en basit yollarından biri de litofanlar (lithophane)’dır.

Litofanlar, üzerinden geçen ışığın miktarını değiştirmek için kalınlık farklılıklarını kullanan üç boyutlu bir nesnedir. Bu farklılıklar, görüntünün nesneye “gömülü” görünen karanlık ve aydınlık kısımlarını oluşturur. Bu nedenle görüntü, yalnızca arkasında ışık olduğunda görünür. O zamanlar 3D baskı teknolojisi olmasa da litofanlar 1800’lerin başından beri vardır.

Litofan (Lithophane) Dönüştürücü_2
Gandalf’ın litofan ile yapılmış 3 boyutlu resmi - Kaynak: Formlabs

3D baskı sırasında etkisi pek anlaşılmasa da modeli ışığa tuttuğunda ayrıntılara hayran kalacağına eminiz. Litofanların çalışma şekli, resmi 3 boyutlu yaparken bazı bölgeler daha kalın olur ve bu kalın bölgeler ışığın geçmesini engellediği için aşağıdaki Gandalf resminde olduğu gibi ışıktaki farklılıklar görüntünün ayrıntılarını ortaya çıkarır.

Litofan (Lithophane) 3D Modeli Nasıl Yapılır?

Litofan (Lithophane) 3D Modeli Nasıl Yapılır?
Mona Lisa litofanı - Kaynak: Formlabs

Resimlerini bir litofan modeline dönüştürmek için birçok araç vardır, ancak neredeyse hepsi aynı şekilde çalışır. İlk olarak, fotoğrafın birincil ön plana çıkacak bölgesini tahmin eder ve o bölgeyi kabartır. Sonra güzel bir kenarlık yapar ve sana 3D format olan STL dosyasını çıktı olarak verir.

Litofan modelini oluşturmanın bir yolu Adobe Photoshop CC kullanmaktır. Ancak işleri basitleştirmek ve ucuza getirmek istiyorsan, 3DP Rocks tarafından sunulan online bir araç da kullanabilirsin.

İşte kullanabileceğin bazı araçlar:

STL dosyasını aldıktan sonra, 3D yazıcında bastırmak için dilimleme aracı ile 3 boyutlu yazıcının anlayacağı dile çevirmen gerekir. Dilimledikten sonra 3D model dosyasını 3D yazıcında bastırabilirsin.

Online Litofan Dönüştürücüler ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak

Online Litofan Dönüştürücüler ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
Web tabanlı online litofan aracı 3DP Rocks - Kaynak: 3DP Rocks

Litofan yapmanın birçok yolu vardır. Cura veya Photoshop kullanmak istemiyorsan, daha kolay, daha fazla ayar ve daha iyi sonuçlar sunan güçlü online bir araç olan 3DP Rocks (Image to Lithophane) kullanabilirsin.

 1. 3DP Rocks (Image to Lithophane) sayfasına git.
 2. Üst bölümdeki “Images” sekmesine tıkla ve resmini yükle.
 3. Resim yüklendikten sonra “Model” sekmesine geçeceksin. Burada litofanının formunu seçebilirsin. Litofanın için farklı şekiller seçebilirsin.
 4. “Settings” sekmesinden, “Model Settings”i seç. “Maximum Size (MM)”ı, resmi ölçeklendireceğini düşündüğün en büyük boyuta getir.
 5. “Settings” sekmesinden, “Image Settings”e geç. Burada birçok farklı ayarı değiştirebilirsin, ancak gerekli olan tek değişiklik “Positive Image” seçeneğidir.
 6. “Model” sekmesine geri dön ve “Refresh” butonuna bas. Ardından “Download”a basarak 3D modeli STL dosyası olarak indir. 3D baskısın alacaksan, %100 dolgu ile dikey olarak yazdırmak önemlidir.

Bu adımları yaptıktan sonra STL dosyasını indir ve 3D modelini dilimledikten sonra 3D yazıcında bastır.

Photoshop ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak

Photoshop ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
Photoshop ile 3 boyutlu resim / litofan yapımı - Kaynak: Photoshop

Photoshop CS5 versiyonundan bu yana Adobe, Photoshop’ta 3D modeller ile çalışmak için bazı özellikler ekliyor. Bu özellikler genellikle 2 boyutlu nesnelerin 3 boyutlu modellere dönüştürülmesine yardımcı oluyor. Photoshop ile bir litofan üretmek için bu bağlantıdan “Make lithophane” eylem setini indir. İndirdikten sonra, yüklemek için “.atn” dosyasını Photoshop pencerene sürükleyip bırak.

Ardından, aşağıdakileri yaparak litofanını oluşturabilirsin:

 1. Resmi Photoshop ile aç.
 2. Üst menüden “Window”a tıkla ve eylemler aracının açılabilmesi için “Actions”a tıkla (veya Alt + F9 tuşlarına bas).
 3. Make Lithophane klasöründe eylemi seç ve altındaki “Play” veya oynatma simgesine tıkla.
 4. Bu aşamada Photoshop, 3D litofanını oluşturmak için bir dizi eylem yapar (dokular vb. şeyler ekler). İşlem bittiğinde litofanı görebilirsin.

Bu işlemler bilgisayarının sistem özelliklerine bağlı olarak biraz zaman alabilir ve Photoshop işlem sırasında kullanılamayabilir. Yazılımın çökmesini önlemek için sabırlı olmalı ve bu süre boyunca hiçbir şeye dokunmamalısın.

Tüm süreç, kontrast farkına dayanarak yapılır ve doğru derinliği vermek önemlidir. Bu nedenle, daha keskin kontrastlı resimler muhtemelen daha iyi sonuçlar verecektir.

Photoshop’ta Resmi STL Dosyası Olarak Kaydetmek

Photoshop’ta Resmi STL Dosyası Olarak Kaydetmek
Photoshop’ta resmi STL dosyası olarak kaydetmek - Kaynak: Photoshop

Artık 3D litofan modelini tasarlayıp hazırladığına göre, sıra 3D baskıda. Photoshop ile de 3D baskı yapabilmesine rağmen, hepimiz kendi favori dilimleyicilerimizle yazdırmayı tercih ediyoruz.

Litofan çalışamanı aşağıda işlemleri takip ederek yapabilirsin:

 1. 3D menüsünden “3D Print Settings”e tıkla.
 2. Özellikler sekmesi sağda gösterilecektir. “Print to” için “Local” ve “Printer” için “STL File”ı seç.
 3. Ardından, “Printer Units”i milimetreye ve “Detail Level”ı “High” olarak seç.
 4. Alttaki çubuktan küçük “Start Print” düğmesine bas.

STL dosyasını dışa aktarma işlemi de bilgisayarında çok fazla bellek kullanabilir ve sistem özelliklerine bağlı olarak Photoshop’un bir süre donmasına neden olabilir.

Yapay Zeka (AI) ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak

Yapay Zeka (AI) ile Resmi 3 Boyutlu Yapmak
Vesikalık fotoğrafı 3D modele dönüştürme - Kaynak: Kingston.ac.uk

Eylül 2017’de dünya, vesikalık fotoğrafı 3 boyutlu yapan yapay zeka destekli bir araç tanıtıldı. Bu araç, iki İngiliz üniversitesinin araştırmalarının sonucunda çıkan bir makale ile ortaya çıkmıştır. The Verge’e göre, araştırmacılar yapay zeka (Artificial Intelligence - AI) sistemine birçok fotoğraf ve ilgili 3D modeller yükleyerek tek bir fotoğraftan bir insan yüzünün nasıl tahmin edileceğini öğretti.

3D modelleri kolayca oluşturabilme yeteneğine sahip olmak, günümüz dijital dünyasında çok heyecan veriyor. Bir resimden 3D baskı almayı kolaylaştıran bu araç, sanal gerçeklik (Virtual Reality - VR) alanı da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.

3D Modeli Kontrol Et

3D Modeli Kontrol Et
3D baskılı yüzler - Kaynak: YouTube.com

Modelinle ilgili sorunları 3D baskıdan sonra görmek seni hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle, ilk bakışta bazı kusurları tespit etmek zor olsa da 3D modelleme programında veya bir dilimleme yazılımında modeline farklı açılardan bakmayı unutma. Hatta katmanlarını da tek tek kontrol etmende fayda var.

Düzeltme ve şekillendirme araçlarını kullanarak (örneğin Meshmixer) bazı kusurları düzeltebilirsin. Ancak 3D modelinin orijinal resimden çok farklı göründüğünü düşünüyorsan, yeni fotoğraflar çekmen gerekebilir. Unutma, fotoğrafların ne kadar doğru olursa o kadar iyi sonuçlar alırsın.

Resmi 3 Boyutlu Bastır

Resmi 3 Boyutlu Bastır
Cura’da 3D resmi bastırma ayarları - Kaynak: Ultimaker.com

Diğer hazır 3D modellerde olduğu gibi, 3D baskı işlemi de basit olmalıdır. Ek ayar yapmana gerek yok, ancak aklında tutman gereken bazı ipuçları var:

Her şey hazırsa, devam et ve yazdır. İdeal olarak, standart boyutlu bir litofanın yukarıdaki ayarlarla yazdırılması 6 saat kadar sürebilir.

3D baskı bittiğinde model, üzerinde birkaç çizik bulunan düz bir plastik parça gibi görünebilir. Ancak, modeli güneşe veya bir ışık kaynağına tuttuğunda asıl ayrıntıları göreceksin.

Kendi 3D Yazıcın ile Bas

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

Resmini 3 boyutlu hale getirdikten sonra evinde kendin basmak istemez misin? Hızlı bir şekilde değişiklikler yapıp hem daha iyi, hem daha büyük hem de daha ucuz baskılar alabilirsin.

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve performansı iyi 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^