Cura vs Simplify3D Arasındaki Farklar

3D baskılar için en popüler model dilimleyicileri arasında Simplify3D ve Cura başı çekmektedir. Senin için Cura ve Simplify3D arasındaki temel farklılıkları inceledik.

Bir dilimleme yazılımı aracı (veya dilimleyici) bir 3D modeli ve bazı parametreleri 3D yazıcı için bir dizi yazdırma talimatına dönüştürür ve genellikle G-Code olarak bilinen bir makine diline çevirir.

 1. Dilimleme Araçları
 2. Maliyetler ve Güncellemeler
  1. Ultimaker Cura Ücretsiz Dilimleme Yazılımı
  2. Simplify3D Ücretli Dilimleme Yazılımı
 3. Kullanıcı Arayüzü ve Deneyimi
  1. Genel Düzen
  2. Baskı Ayarları Paneli
  3. Baskı Önizleme
  4. Yazdırma Bilgileri
 4. Özellikler
  1. Yazıcı Kurulumu
  2. Eklentiler
  3. Özelleştirilebilir Destekler
  4. Baskı Süreçleri
 5. Sonuç
 6. İlgili Makaleler

Dilimleme Araçları

Dilimleme Araçları
3D baskı iş akışı - Kaynak: SUTD Fab Lab

Lisansı yaklaşık 149 dolara satılan Simplify3D, piyasadaki tek premium dilimleyici olarak kabul ediliyor. Windows, Mac OS ve Ubuntu Linux için mevcut olan bu ürün, en kaliteli 3D baskı için özel olarak tasarlanmış özelliklere sahip çok hızlı bir dilimleyicidir.

Tamamen ücretsiz olan Cura, Ultimaker 3D yazıcıların resmi dilimleyicisidir. Yapımcıların ve açık kaynaklı 3D yazıcı tutkunlarının her zaman favorisi durumunda. Topluluk üyeleri tarafından yapılan eklentilerle geliştirilebilen ve kullanımı kolay bir dilimleyici olarak biliniyor.

Maliyetler ve Güncellemeler

Muhtemelen kullanıcıların çoğu için en önemli fark maliyettir.

Ultimaker Cura Ücretsiz Dilimleme Yazılımı

Ultimaker Cura Ücretsiz Dilimleme Yazılımı
Ücretsiz dilimleme yazılımı Cura’nın indirme sayfası - Kaynak: Cura

Cura, açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu, gelecekteki tüm güncellemelerin tamamen ücretsiz olacağı anlamına gelir.

Güncellemelerden bahsetmişken, Cura, kuruluşundan bu yana sürekli 2019’da en az beş yeni sürüm (4.0, 4.1, 4.2, 4.3 ve 4.4) içeren güncellemeler yaptı. Cura’nın tüm eski sürümlerine ve beta sürümlerine buradan ulaşabilirsin.

Simplify3D Ücretli Dilimleme Yazılımı

Simplify3D Ücretli Dilimleme Yazılımı
Ücretli dilimleme yazılımı Simplify3D’nin indirme sayfası - Kaynak: Simplify3D

Simplify3D, yeni başlayanlara ve amatör kullanıcılara pazarlanmasına rağmen muhtemelen en pahalı dilimleme yazılımıdır. Bir lisansın maliyeti 149 dolar ve doğrudan kendi web sitesinden satın alınabiliyor. Bununla birlikte, iki haftalık ücretsiz deneme sürümü var ve web sitesine göre, yazılımı beğenmediysen paran iade ediliyor.

Simplify3D 2019’da iki kez güncelleme aldı (4.1.1 ve 4.1.2), ancak bunlar çoğunlukla hata düzeltmeleri ve küçük iyileştirmelerdi. Yazılımın eski sürümlerine Simplify3D resmi sayfalarından ulaşmak mümkün değil.

2018’in sonunda Simplify3D, 2019 için planlarını açıkladı ve bu da şirketin tarihindeki en büyük güncelleme olduğunu söyledi. Tüm kullanıcıların şaşkınlığıyla, bunun ilk ücretli yazılım güncellemesi olacağını beyan ettiler. Şirket maliyetlerden bahsetmedi, ancak bu, lisansı olan kullanıcıların 5.0 sürümüne yükseltmek için belirtilmemiş bir ücret ödemek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Kullanıcı Arayüzü ve Deneyimi

Kullanıcı Arayüzü ve Deneyimi - Cura
Ultimaker Cura Arayüzü
Kullanıcı Arayüzü ve Deneyimi - Simplify3D
Simplify3D Arayüzü

İyi bir kullanıcı deneyimi için yazılımın kullanıcı arayüzü (user interface, UI) çok önemlidir. Kafa karıştırıcı bir kullanıcı arayüzü, yazılım ne kadar iyi olsa da özelliklerinin kullanıcılar tarafından tam olarak kullanılamaması anlamına gelir. Bu, herhangi bir 3D baskı yazılımı için aynıdır.

Genel Düzen

Arayüz, iyi bir düzen, tanınabilir simgeler ve düğmelerle temiz olmalıdır. Bu da programı mümkün olduğunca kullanışlı hale getirir.

İlk başta, her iki dilimleyici, modelleri içe aktarmak için benzer araçlarla güzel temiz duruyor. Cura’da daha büyük simgeler ve daha küçük araç çubukları bulunurken, Simplify3D’nin sol paneli içe aktarılan tüm modellerin ve yazdırma işlemlerinin anında yönetilmesini sağlıyor.

3D modelleri konumlandırma ve ölçekleme için düğmeler Simplify3D’de sağ tarafa sabitlenirken, Cura’da yalnızca bir model içe aktarıldığında görünüyor.

Baskı Ayarları Paneli

Gelişmiş Baskı Ayarları
Gelişmiş baskı ayarları - Kaynak: Simplify3D Forum

Baskı ayarlarına gelince, Simplify3D, yazdırma parametrelerini ayarlamak için büyük bir pencere sunuyor. Tüm özelleştirilebilir ayarlar ve işlemler için toplam 12 alt sekme bulunuyor.

Bu sekmeler katmanlar, dolgular, destekler ve sıcaklık gibi belirli 3D baskı ayarlarını içeriyor ve akıcı bir iş akışı sağlıyor. Her yazdırma ayarının üzerine mouse ile gelindiğinde küçük bir açıklama çıkıyor.

Baskı ayarları paneli, arayüzün yalnızca bir bölümünü kaplayan bir yan pencerede sunulduğu için Cura’nın biraz farklı bir yaklaşımı var. Pencerede mevcut olan parametreler özelleştirilebilir, bu nedenle yalnızca 3D yazıcılarla en çok kullanılan veya ilgili ayarları görüntülemeyi seçebilirsin.

Cura’da ayarlar arasında gezinirken de açıklamaları görüntülenir. Ancak, bu açıklamalar Simplify3D’nin açıklamalarından biraz daha uzundur.

Baskı Önizleme

Baskı Önizleme
Cura’da (sol) ve Simplify3D’de (sağ) katmanların önizlemesi

Her iki dilimleyici de yazdırma işleminde çıkabilecek hataları ve tutarsızlıkları analiz edilebilecek ve kontrol edilebilecek önizleme araçlarına sahiptir. Herhangi bir ayarın değiştirilmesi gerekiyorsa, yazdırma ayarları ve model konumlandırması Cura’daki önizleme sürecinde değiştirilebilir, ancak bu Simplify3D’de mümkün değildir.

Simplify3D için, simülasyon sırasında herhangi bir hata tespit edilirse, değişiklikleri girmeden önce önizleme modundan çıkman gerekir. Modelin önizleme moduna her girildiğinde yeniden işlenmesi ve dilimlenmesi gerektiğinden, bu ileri geri süreci seni biraz yorabilir. Modelin boyutuna ve karmaşıklığına ve bilgisayarının işlemci gücüne bağlı olarak, dilimleme işlemi Simplify3D’de biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte, her iki platform da analiz için benzer araçlar sunar, farklı çizgi tipleri için renk şemaları (anahatlar, duvarlar veya iç dolgu gibi), ilerleme hızı, çekme hızı gibi farklı görselleştirme modları mevcuttur.

Cura, simülasyonda hem katman hem de çizgi ilerlemesinin kontrolüne izin verirken, Simplify3D’deki iki manuel kaydırıcı ile simülasyonun biraz daha kontrol edilmesi münkündür.

Yazdırma Bilgileri

Yeni başlayanlar veya profesyonel kullanıcılardan bağımsız olarak, 3D baskı hizmeti verenlerden hobicilere kadar, baskı süresi ve kullanılan filament miktarı gibi bilgiler çok önemlidir.

Simplify3D, bu istatistikleri önizleme modu ortamında sol panelde görüntüler. Baskı ayarlarının bu değerler üzerindeki etkisini görmek istiyorsan, katman yüksekliği ve baskı hızı gibi parametreleri değiştirmelisin. Ancak bu değerleri değiştirtikçe önizlemede çıkıp değiştirip tekrar girmen gerekecektir.

Cura’da varsayılan olarak, 3D model içe aktarılır aktarılmaz dilimleme işlemini gerçekleştirir. Bu yapıldıktan sonra, yazılım sağ alt kısımdaki küçük bir pencereden yapılan yazdırma bilgilerini görüntüler. Tüm bilgileri görmek için küçük “bilgi” (info - i) simgesinin üzerine gelmen yeterli.

Tüm bu bilgiler her zaman çok kullanışlı olsa da, model veya baskı ayarları her değiştirildiğinde, yazılım tekrar dilimleme yapacağından dolayı biraz zaman alabilir. Bu sürecin uzaması seni rahatsız ederse, Cura’nın “Preferences” (Tercihler) bölümünden “auto-slicing future - disabled” otomatik dilimleme özelliğini devre dışı bırak seçeneğini kullanabilirsin.

Özellikler

Özellikler
Özel ayarlar özel sonuçlar verebilir. - Kaynak: Solvay

Özellikler bölümü her dilimleyicinin omurgasıdır. Bunlar 3D baskı işlemi açısından nelerin ayarlanabileceğini belirler. Kalibrasyon ve baskı kalitesinde önemli bir rol oynar. Aslında, bazı insanlar bu farklı özelliklerden yararlanmak için 3D modele bağlı olarak her iki dilimleyiciyi de kullanırlar.

Bu bölümde, Simplify3D ve Cura arasındaki ana özellik farklarını tartışacağız.

Yazıcı Kurulumu

Her dilimleyici, G-Code dosyasını oluşturabilmek için 3D yazıcının özelliklerini bilmelidir. Her yazıcının tüm teknik detaylarını ve boyutlarını dilimleyiciye girmek yerine, hem Cura hem de Simplify3D’de birçok yaygın 3D yazıcı marka ve modeli için kullanıma hazır profiller sunar.

3D Yazıcı Kurulumu - Simplify3D
Yapılandırma asistanı ile 3D yazıcı kurulumu - Kaynak: 3D Printing Stack Exhange

Cura ilk başlardan sadece Ultimaker marka 3D yazıcılarını desteklerken, şimdi birçok farklı marka ve modelin kapsamlı bir profil listesini sunuyor. Simplify3D, her zaman, belirli ülkelere özgü bazı küçük markalar da dahil olmak üzere çok sayıda 3D yazıcıyı destekliyor. Şirketin verdiği bilgilere göre, Simplify3D piyasadaki tüm masaüstü 3D yazıcıların %95’ini destekliyor.

3D Yazıcı Kurulumu - Cura

Eklentiler

Açık kaynaklı bir yazılım olmanın avantajları vardır. Cura, çoğunlukla kullanıcı topluluğu tarafından geliştirilen eklentiler için online ve ücretsiz içeriklere sahip. Eklentiler, yeni araçlar ve özellikler gibi ekstra işlevler ekleyebilir, kullanıcı arayüzünü değiştirebilir ve hatta belirli filament markaları için önceden ayarlanmış profilleri kapsayabilir.

Cura eklenti (plug-in) bölümüne yazılımın içinden erişebilir ve tüm eklentilerin kurulumunu ve yönetimini yapabilirsin. Ne yazık ki, Simplify3D’de eklenti veya özellik ekleme imkanı bulunmuyor.

Özelleştirilebilir Destekler

Herhangi bir dilimleyicide olduğu gibi, Cura ve Simplify3D’de çıkıntılar için destek yapıları oluşturma özelliği vardır. Bu otomatik özellik, kullanıcının destek yerleşimini belirlemeden önce maksimum çıkıntı açısı (overhang angle), yoğunluk (density) veya desen (pattern) gibi parametreleri ayarlamasına olanak tanır.

Simplify3D Özellikleri
Simplify3D'nin özel destekleri - Kaynak: tienda.selfi3d.es

Bu başlangıçta bir tür özelleştirme olarak düşünülebilir, ancak Simplify3D, kullanıcıya destek yapısı üzerinde tam kontrol sağlamak için biraz daha özelleştirme sunuyor. Manual Placement (Manuel Yerleştirme) aracı, destek yapılarını manuel olarak kaldırma ve ekleme işlemini çok kolay bir şekilde yapılmasına imkan tanıyor.

Son zamanlarda, Cura da Support Blocker (Destek Engelleyici) aracıyla destek yapılarında manuel özelleştirme yapılabiliyor. Ancak Cura’da tüm desteklerin ince ayarlanması biraz karmaşık olabilir. Bununla birlikte, manuel destek düzenlemeye izin veren bazı akıllı eklentiler de mevcut.

Baskı Süreçleri

Son olarak, bu iki dilimleyici arasındaki önemli bir fark, tek bir G-Code dosyasında farklı yazdırma işlemleri oluşturma yeteneğidir.

Simplify3D’deki bir işlem, aynı yazdırma işi içindeki veya aynı iki modelde ancak farklı katman yüksekliklerinde atanabilen farklı bir dizi yazdırma parametresi veya ayarıdır. Bu örneğin, dört farklı modelin baskı tablasında birlikte yazdırılabileceği ve her birinin kendilerine özel baskı ayarlarına sahip olabileceği anlamına gelir.

Baskı Ayarları
Sürekli baskı (sol) ve ardışık baskı (sağ) - Kaynak: Simplify3D

Ayrıca, modellerin toplam yüksekliğine bağlı olarak, her modelin birbiri ardına sırayla basılması tamamen mümkündür.

Cura, farklı ayarların farklı modellere uygulanmasına izin veren özelliklere sahip olsa da, Simplify3D’nin süreç düzenlemesi kadar kullanımı kolay olmayabilir.

Sonuç

Cura vs Simplify3D - 3DBenchy
3DBenchy - Kaynak: Hackaday

Cura ve Simplify3D, en iyi FDM 3D model dilimleyicisi olma yarışında her zaman mücadele içinde iki dev yazılımdır. Peki hangisi daha iyi?

Aslında, duruma göre değişir. Her yazılımın farklı kullanıcılara fayda sağlayabilecek güçlü ve zayıf yanları var. Baskı kalitesi açısından, bu dilimleyicileri karşılaştırmaya çalışan bir dizi YouTube videosu da var (sayfamızda bazılarını yayınladık), ancak gerçek şu ki, her ikisi de doğru şekilde kullanılırsa çok iyiler.

Cura, çok popüler olduğu, hem kullanıcı toplulukları çok büyük hem de açık kaynak olduğu ve eklentilere sahip olduğu için bir adım önde. Öte yandan, Simplify3D, destek özelleştirme ve aynı anda farklı özellikte baskı ayarları ile modeller yazdırabilme özelliği ücretli olarak sunuyor.

Cura vs Simplify3D - Baskı Kalitesi
Aynı katman yüksekliği, aynı sıcaklıklar, aynı geri çekme ayarları ile karşılaştırma - Kaynak: reddit

Sonuç olarak, hangi dilimleyicinin ihtiyaçlarına daha uygun olduğuna karar vermek sana kalmış. Cura ücretsiz olduğu için, Simplify3D’den daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorsan, Cura ile başlamak ve tecrübe kazanmak daha iyi olabilir. Belirli bir projeye bağlı olarak her ikisini de öğrenebilir ve aralarında geçiş yapabilirsin.

İlgili Makaleler

^