Tersine Mühendislikte 3D Yazıcı Uygulamaları

3D baskı normalde geleneksel imalatla (moda ve tıp gibi) bağlantılı olmayan pazarları ve sanayileri değiştirirken, 3D yazıcı teknolojisi hala geleneksel imalat üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

3D yazıcılar için en eski kullanım yöntemlerinden birisi, prototiplerin hızlı ve etkili bir şekilde üretilmesidir. 3D yazıcılar 1983 yılında icat edildiğinde şirketler, ya konsept tasarımlarını test etmek ya da yatırımcılara sunmak için arzu edilen nihai ürünün uygulanabilir bir modelini elde etmek için kullandı.

“3D baskı” olarak tanınmadan önce “hızlı prototipleme” olarak bilinmekteydi. Eskiden işlevsel bir model elde etmenin yollarından biri olarak görülüyordu. Şimdi ise bu değişiyor. Girişimciler, prototiplendirme için hala “3D baskı” sözünü kullanırken, teknoloji daha erişilebilir ve uyarlanabilir hale geldi ve yeni kullanım alanları ortaya çıkmaya başladı.

 1. 3D Yazıcılar ile Kolay ve Hızlı Üret
 2. Seri Üretim Öncesi 3D Baskı ile Doğrulama
 3. Düşük Hacimli veya Az Sayıda İmalat
 4. 3D Baskı ile Daha Fazla Fırsat
 5. Karmaşık Geometrilerin Üretimi
 6. Farklı Malzemeler ile Üretim İmkanı
 7. Mekanik Sistemlerin Performansını Artırma
 8. Kırılmış Parçaları Hızla Değiştirebilme
 9. Sistemlerin Mekanik Özelliklerini İyileştirme
 10. Montaj Hatlarını İyileştirme
 11. Bulunamayan Parçaların Üretilebilmesi
 12. İlgili Makaleler

3D Yazıcılar ile Kolay ve Hızlı Üret

Ürünler, tasarımcıların ve mühendislerin zihninde birer fikirdir. Prototipleme onları şekillendirir ve mükemmeli mümkün kılar. Doğru prototipleri elde etmenin en hızlı yolu 3D yazıcılar ile baskılar almaktır.

Akıcı ve etkili yöntemi sayesinde 3D yazıcılar, tedarik zincirlerini küçültürken, ürün geliştirme sürelerini kısaltıyor ve müşterilerin ihtiyaçlarına adapte olma kabiliyetini artırıyor. 3D yazıcılar ihtiyaçlarına hızlı yanıt verme ve çalışma esnekliği sağlaması sayesinde zamandan kazanç sağlar ve üretim maliyetleri düşer.

Prototipleri dışarıda ürettirmek birkaç ay sürebilir ve pahalıya mal olabilir. Hatta bazen ürettirecek bir yer bile bulamayabilirsin. 3D yazıcı ile aynı prototipi sadece birkaç gün içinde üretebilirsin. Bu sadece ürün geliştirme süreni kısaltmakla kalmaz aynı zamanda ürününün farklı prototip sürümlerini daha iyi yönetebildiğin için son prototipin doğruluğunu da geliştirmene imkan sağlar.

Seri Üretim Öncesi 3D Baskı ile Doğrulama

Seri Üretim Öncesi 3D Baskı ile Doğrulama
Seri Üretim Öncesi 3D Baskı ile Doğrulama - Kaynak: Stratasys

Endüstriyel tasarımcılar, makine mühendisleri, ambalaj tasarımcıları, grafik sanatçıları ve pazarlamacılar bir ürünün estetik ve işlevsel cazibesini anlamak için prototipler kullanırlar. 3D baskılar, fikirlerin gerçekleşmesini hızlandırır.

Bazı durumlarda tek başına CAD modellerini inceleyerek tasarımdaki sorunları tespit etmek mümkün olmayabilir. Tasarımın 3D basılmış fiziksel prototipi ile tasarım aşamasındayken gözden kaçmış olabilecek sorunları kolayca tespit edebilirsin.

Düşük Hacimli veya Az Sayıda İmalat

3D yazıcılar, birçok imalat türüne göre yavaş üretim yaparken, düşük hacimli üretim ihtiyaçlarını karşılamada çok ustadır. Prototipleme gibi, bir girişimci yeni bir ürün geliştirmeye hazırsa ve talepten emin değilse, bu ürünü test etmek için az sayıda ürünü 3D yazıcı ile üretebilir. Örneğin tıbbi cihazlar söz konusu olduğunda, imalatçılar ürünlerini optimize etmek için az sayıda üretim yaparak test edip yeniden tasarım yaparak ürünlerini iyileştirirler.

3D yazıcılar küçük ürün grupları üretmek için kullanılabilir, böylece yeniliklere odaklanırken ürünün pazara çıkış süresi önemli ölçüde azaltılabilir. Küçük şirketler yeni ürünler geliştirdiğinde ve test etmek için ya da sadece bir fuara katıldıklarında, geleneksel üretim (örneğin CNC işleme) ile hazırlanmak çok pahalı olabilir. Geleneksel imalata sahip ortamları veya sanayi bölgeleri olmayabilirler. 3D yazıcılar, çok az bir yatırım ile düşük hacimli üretim yapmalarına olanak sağlar ve bu yüzden bu sermayeyi pazarlama gibi diğer önemli konular için de kullanabilirler.

3D Baskı ile Daha Fazla Fırsat

Tasarımcılar ve mühendisler, pahalı ve zaman alan yoğun üretim işlemlerini atlamak için 3D yazıcıları tercih etmektedir.

3D yazıcılar ile üretilmiş işlevsel prototipler, ürün tasarımcılarının, erken tasarım aşamalarında geribildirim alabilmelerini sağlar. Bu, ürün geliştirmeyi çok daha verimli hale getirir ve tasarımcılar, sevdikleri şeyi yapmak için daha fazla zamana sahip olurlar.

Karmaşık Geometrilerin Üretimi

Geleneksel üretim yöntemleriyle üretilemeyecek yapılara ve geometrilere sahip olan tasarımları 3D yazıcılar ile birkaç saat içinde deneyebilir ve sorunlara daha kolay çözümler bulabilirsin.

3D yazıcılar, tasarım talimatlarına uyulduğu sürece hayal edebileceğin neredeyse her parçayı üretebilir. Bu, başka hiçbir üretim yöntemiyle üretilemeyen daha hafif ve daha güçlü parçalar oluşturmana olanak sağlar.

Farklı Malzemeler ile Üretim İmkanı

Farklı Malzemeler ile Üretim İmkanı
Karbon fiber filament ile üretilmiş bir montaj aparatı - Kaynak: Stratasys

3D yazıcılar, baskılarında gerçekçi ve şaşırtıcı görünümler için farklı renkler, esnek yapılar ve dayanıklı malzemelerden oluşan etkileyici bir dizi malzeme (filament) ile çalışır. Mühendisler ve tasarımcılar için toplantılar ve oturumları prototipler ile daha gerçekçi ve üretken olabilir.

Mekanik Sistemlerin Performansını Artırma

Diğer imalat yöntemleriyle imkânsız veya zor olan karmaşık şekillere sahip mekanik parçalar üretebilirsin. Eklemeli imalat (veya 3D baskı), mekanik parçaların için güç, ağırlık ve üretim maliyetleri arasında en iyi çözümü bulmana olanak tanıyan geniş tasarım ve topoloji optimizasyonu olanakları sağlar.

3 boyutlu olarak basılan plastik malzeme, türüne göre değişik mekanik özelliklere sahiptir. İhtiyaçlarını karşılayacak filamenti bulmak için filament çeşitleri sayfamızı incelemeni tavsiye ederiz. Ayrıca, üretim sonrası birçok yüzey işleme de yapmak mümkündür.

Kırılmış Parçaları Hızla Değiştirebilme

Evde kullandığın bir cihazın önemli bir parça kırıldı mı? Bütün cihazı değiştirmek yerine, sadece 3D modelini tasarlayabilir ya da taratabilir veya hazır tasarımlar bulunan sitelerden bulabilirsin.

Tasarımı 3D yazıcına yükle, parçanın kullanımına ve bunun için gereken mekanik özelliklere bağlı olarak doğru filamenti seç. Örneğin, şeffaf veya saydam parçaları üretmek için şeffaf filament kullanabilirsin.

Parçaların sıklıkla kırılıyorsa, bunu önlemek için 3D yazıcılardan baskılar alabilirsin. Unutma, parçanın tasarımının yeniden düşünülmesi ve yeniden yapılandırılması, zaman içindeki direncini veya belirli kısıtlamaları iyileştirmene yardımcı olabilir.

Sistemlerin Mekanik Özelliklerini İyileştirme

Birçok bileşenden oluşan ve geleneksel yöntemlerle üretilen bir parçanın üretimini 3D yazıcında kolaylık üretebilirsin. Bu üretim sayesinde, kirlilikliğe ve zayıf noktalara neden olabilecek montajları ve kaynak yapılarını en aza indirebilirsin.

Ayrıca 3D yazıcılar, montaj miktarının azaltılması ve üretim süresinin kısaltılmasının yanı sıra daha hızlı ürün tasarlama ve üretim yöntemleri geliştirme açısından sana önemli ölçüde zaman kazandırır.

Montaj Hatlarını İyileştirme

3D yazıcıların bir diğer avantajı ise hızlı, ucuz ve her şeyin kendi bünyesinde üretilmesini sağlayarak montaj hatlarının verimliliğini artırmaya yardımcı olmasıdır. Montaj hattındaki ürünleri 3D yazıcıda üretildiğinde aparatlar ile kolayca monte edebilir ve taşıma maliyetlerini azaltarak montaj sürecini hızlandırabilirsin.

Bulunamayan Parçaların Üretilebilmesi

Küçük makine dükkânları veya evdeki eşyaların onarımını yapmak isteyenler de 3D yazıcıları kullanabilirler. 3D yazıcılar sayesinde, artık üretimi yapılmayan veya üretimi çok uzun sürecek parçaların çoğaltılması çok daha kolay hale gelmektedir. Çoğu zaman bulunmayan belirli parçaları aramak veya uzun süre gelmesini beklemek yerine, üreticiden ihtiyaç duyduğu bölümün tasarımını hazır olarak veya tasarlayarak 3D yazıcıda üretebilirsin.

İlgili Makaleler

^