Creality LD-002H SLA 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

LD-002H, Creality’nin reçine SLA 3D yazıcı listesine eklenen en yeni üyesidir. Bu SLA yazıcı, daha köklü markalar ile rekabet edebilecek niteliklere sahip mi?

Uygun fiyatlı 3D yazıcılar denildiğinde piyasada adından sıkça söz ettiren Creality, ucuz FDM 3D yazıcılar konusunda bir hayli yol katetti. Bununla birlikte, reçine 3D yazıcıların geçen yıl popülerleşmesiyle, yeni bir sektör oluşmaya başladı.

İlk SLA 3D yazıcının piyasaya sürülmesiyle bu sektörün küçük bir kısmını ele geçiren Creality, şimdi güçlendirilmiş yeni bir versiyon olan LD-002H ile geliyor. Sürekli büyüyen reçine SLA 3D yazıcı pazarında Creality, portföyünü daha da genişletiyor.

Yeni özelliklerin yanı sıra 130 x 82 x 160 mm baskı hacmi ve 2K monokrom ekrana sahip olan LD-002H, önceki yazıcıları ve rekabeti gölgede bırakmayı hedefliyor.

 1. Artıları ve Eksileri ile LD-002H SLA 3D Yazıcı
 2. LD-002H SLA 3D Yazıcı Teknolojisi
  1. Monokrom Ekran ile Daha Güçlü UV Işık
  2. Metal Reçine Haznesi
  3. Geliştirilmiş Baskı Plakası
  4. Karbon Hava Filtresi
  5. Dokunmatik Ekran, Yazılım ve Raylı Z Eksen
  6. Chitubox Reçine Dilimleme Programı
  7. LD-002H’ın Ek Özellikleri
 3. Baskı ve Kullanılabilirlik
  1. Kurulum
  2. Reçine 3D Baskı
 4. LD-002H SLA 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?
 5. Creality LD-002H SLA 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 6. Benzer 3D Yazıcılar
 7. İlgili Makaleler

Artıları ve Eksileri ile LD-002H SLA 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile LD-002H SLA 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

3D baskı sırasında Creality LD-002H, Elegoo Mars 2 Pro gibi benzer SLA modellerinden çok daha ucuza satılıyor. Aktif karbon filtrenin dahil edilmesi ve ChiTu ürün yazılımının kullanılması, LD-002H SLA 3D yazıcıyı 300 $’ın altındaki diğer reçine yazıcılar arasında ön plana çıkarıyor.

LD-002H SLA 3D Yazıcı Teknolojisi

LD-002H SLA 3D Yazıcı Teknolojisi
LD-002H SLA 3D yazıcı, uygun fiyatlı reçine 3D yazıcılar arasında adından sıkça söz ettirecek teknolojisi ile geliyor.

LD-002H (veya LD2H) Creality’nin ikinci reçine SLA 3D yazıcısıdır. Ayrıca, orta büyüklükte ve ekonomik reçine yazıcıların arasında yer alan iddialı bir yazıcı.

Önceki model LD-002R (veya LD2R) ile karşılaştırıldığında, baskı hacminde kayda değer bir artış elde edilmiş ve son aylarda oldukça önemli hale gelen monokrom LCD yükseltmesi gelmiş.

Monokrom Ekran ile Daha Güçlü UV Işık

Işık maskesi olarak tek renkli bir LCD ekrana sahip olmanın faydaları saymakla bitmez. Çünkü, eskiden kullanılan RGB LCD ekranlar, şimdilerde yaygınlaşan mono (tek) ekranlara kıyasla UV ışığının yalnızca üçte birine izin veriyordu. Bu, daha uzun sertleşme süreleri ve daha uzun ışığa maruz kalma nedeniyle ekranın daha hızlı bozulması anlamına geliyordu. LD-002H’taki mono ekran, daha güçlü bir UV ışığı ile daha iyi ve tekdüze bir ışık sağlıyor. Sertleştirme süreleri 8-10 saniyenin aksine katman başına 1-2 saniye kadar düşüktür.

Kısacası, baskı süreci biraz hızlanıyor ve panel RGB ekranlardan yaklaşık dört kat daha uzun (yaklaşık 2000 saat) ömürlü oluyor.

LD-002H SLA 3D Yazıcı Monokrom Ekran
LD-002H SLA 3D yazıcının uzun ömür ve hızlı baskı imkanı sunan siyah monokrom ekranı.

LD-002H’ta ekran yalnızca mono yapılmadı, aynı zamanda boyut olarak da artırıldı. 155 mm’lik bir ekrana sahip LD2H, 130 x 82 x 160 mm baskı hacmi sunuyor. Bu da onu önceki modelden yaklaşık üçte bir daha büyük yapıyor. Reçine üreticileri arasında, orta boyutlu reçine kategorisinin popüler 3D yazıcıları için (örneğin Elegoo Mars Pro 2 ve Anycubic Photon Mono) biraz daha büyük ekrana sahip olmak LD-002H’ı ön plana çıkarıyor.

Bu makinelerin tümü tipik olarak 2K ekrana sahiptir, yani tüm üreticilerdeki çözünürlük hemen hemen aynıdır. LD2H için de bir istisna değildir. Toplam 130 x 82 mm baskı alanının yanı sıra 1620 x 2560 piksel boyutunda bir ekran kullanarak, hazır standartla aynı seviyede 51 mikron XY çözünürlüğüne transkripsiyon yapabilir.

Çözünürlükteki artışlar, katmanlardaki kürleme sürelerinin de artmasına neden olur. Ekranın daha iyi ışık geçirgenliği sayesinde, sertleştirme süreleri katman başına 6 ila 8 saniyeden 1 ila 4 saniyeye indirilebilir. Creality, ışık kaynağını 8000 uw/​​cm²’ye ulaşabilen ve ekranın eşit şekilde aydınlatılmasını sağlayan yeni bir UV ışık modülüyle geliyor.

LD-002H SLA 3D Yazıcı Monokrom Ekran UV Işığı
LD-002H SLA 3D yazıcının UV ışığı.

Tek (mono) renkli bir ekran, kullanım ömrünü %400’e kadar artırarak binlerce saatlik baskı alabilmeni sağlar. Bunun aksine, eski tip RGB ekranlar genellikle 500 saatlik baskılardan sonra bozulmaya başlar.

Kristallerin zamanla bozulması nedeniyle ekranın bir noktadan sonra değiştirilmesi kaçınılmazdır. Ekranı değiştirme maliyetini önceden bilmek, alıcının kararını etkileyebilir. Yine de, bu incelemeyi yazarken, Creality henüz bir yedek parça olarak ekranın fiyatını duyurmadı. Resmi Creality hesabının birkaç ay önce yaptığı bir YouTube yorumuna göre, çalışmalar devam ediyor. Ancak Creality, ekranları kendisi üretmiyor. Ekran üzerinde çalışan ChiTuBox firmasına yaptırıyor. ChiTu’nun web sitesine bir göz attığımızda, LD2H için yedek ekranların yaklaşık 80$’a satıldığını gördük. Göreceli olarak makul bir fiyat.

Yukarıda belirttiğimiz iki özellik, günümüzde herhangi bir reçine SLA 3D yazıcının temelini oluşturuyor. Teknik olarak, bu 2K ekrana sahip büyük reçineli yazıcıların tümü kabaca aynı kalitede baskılar alıyor. İçerisindeki teknolojiler aynı ve bu nedenle, reçine 3D yazıcının değerlendirilmesi ve tercih edilmesi genellikle diğer faktörlere bağlı.

Metal Reçine Haznesi

Monokrom ekran ve altında yatan teknolojinin yanı sıra, reçine haznesi muhtemelen ikinci en önemli SLA 3D yazıcı özelliğidir.

Creality, yukarıdan ve aşağıdan vidayla tutturulan sağlam bir metal yapı tercih etmiş. SLA yazıcının 300 $’lık rekabetçi fiyatı göz önüne alındığında, fiyatı düşürmek için daha fazla rakip plastik parça kullanan rakiplere nazaran metal reçine haznesi kullanılmasını takdir ettik. Reddit ve benzeri forumlardaki reçine SLA 3D yazıcıları tamir edenler arasında, hangi kompozitin zaman içinde önemli miktarda reçineyi tutmak için en uygun olduğu konusunda çokça tartışma var. Şimdiye kadar plastik ve metal ile kötü bir deneyim yaşamadık. Ancak, reçine haznesine biraz fazladan ağırlık verse de, modeli tutarken kesinlikle zarar vermeyeceğini düşünüyoruz.

LD-002H SLA 3D Yazıcı Metal Reçine Haznesi
Tamamen metal haznenin içindeki dolum seviyesi göstergeleri

Doluluk seviyesi göstergesinin dahil edilmesi iyi olmuş. Ancak, çubukların haznenin kaç mililitre (ml) olduğunu söylememesi hoş olmamış. Bir baskıyı dilimlerken, ChiTuBox dilimleme programı sana gerekli reçineyi ml cinsinden söyler. Ancak hangi gösterge çubuğunun ne anlama geldiğini tahmin etmen gerekir. Bu göstergelerin amaca uygun olmamasından dolayı çoğu zaman reçineyi haznenin ağzına kadar doldurman gerekecek.

Reçine yazıcıları gözden geçirme sürecimiz boyunca alıştığımız bir başka özellik de, haznenin dibinde çentiklerin veya çıkıntıların olmasıdır. Birincisi, bu çentikler haznenin ekrana göre doğru bir şekilde yerleştirmesini kolaylaştırır. Ancak dahası, haznenin dibine gerilmiş hassas FEP folyosunun korunmasını sağlar. Haznenin hazırlanması ve sonra da bakımı biraz daha endişesiz hale gelir. Creality LD-002H’ın haznesinde bu özellik bulunmuyor, bu yüzden hazneyi herhangi bir yere yerleştirirken çok dikkatli olunmalı.

Geliştirilmiş Baskı Plakası

Creality’nin eski LD-002R modelinde delikli bir baskı plakası kullanıldı. Delikli plakalar, her bir katman kürleştikten sonra baskı plakasını kaldırırken muazzam çekme kuvvetine karşı koymak için genellikle daha büyük SLA yazıcılarda kullanılır.

Creality, LD-002H’nin baskı plakası için kumlanmış, düz bir metal plaka kullanmaya karar vermiş. Delikli baskı plakasından vazgeçilse de, böylesine küçük bir baskı yüzeyinde delikli bir plaka gereksiz ve biraz tuhaf kaçabilirdi.

Karbon Hava Filtresi

LD-002H SLA 3D Yazıcı Karbon Hava Filtresi
Zararlı ve kötü kokuyu hapseden dahili karbon hava filtreleme ünitesi

Ön plana çıkanlar listesinde bir sonraki özellik hava filtreleme. Reçine (resin) 3D baskı, kendini uzun süre maruz bırakmaman gereken uçucu VOC’ler (Volatile Organic Compounds / Uçucu Organik Bileşik) içeren bir iştir. LD2H, düşünceli bir şekilde karbon hava filtreleme sistemi ile donatılmış. Bu, her bir reçine 3D yazıcıda olması gereken bir özelliktir. Yazıcının arkasındaki küçük fan, bazı kötü kokuları ve uçucu bileşikleri ortadan kaldıran aktif karbon pelet kartuşu içerir.

Havalandırma sistemi, dumanın çoğunu ortadan kaldırsa da, makineyi iyice havalandırılmış bir alanda kullanmanı şiddetle tavsiye ederiz. LD2H SLA 3D yazıcı belirli bir süre çalıştıktan sonra aktif karbonun özelliği zamanla kaybolur. Bu nedenle, yazıcının değiştirilebilir filtre kartuşlarına sahip olması çok önemlidir.

Dokunmatik Ekran, Yazılım ve Raylı Z Eksen

LD-002H SLA 3D Yazıcı Ekranı ve Yazılımı
3,5 inç dokunmatik ekran ve ChiTu üretici yazılım

LD2H’nin geri kalan özellikleri, neredeyse endüstri standardında. SLA yazıcının diğer modellere benzer, altında ayarlanabilir küçük ayakları ve çıkarılabilir üst kapağı bulunuyor. Yazıcının ön tarafında, ChituBox ürün yazılımını kontrol edebileceğin 3,5 inç boyutunda renkli bir dokunmatik ekran ve şık bir güç kapatma düğmesi bulunuyor.

Dilimlenmiş 3D modelleri yazıcıya aktarmak için tek bağlantı seçeneği USB bellektir. USB girişi, kullanım kolaylığı için en iyi yer olduğunu düşündüğümüz yan tarafa yerleştirilmiş. Wi-Fi kablosuz ağ bağlantı seçeneği mevcut değil, ancak yalnızca 300 $’lık bir yazıcıdan (hava filtresinin de olduğunu düşündüğümüzde) çok da bir şey beklememek gerek.

LD-002H SLA 3D Yazıcı Raylı Z Ekseni
Yüksek hassasiyetli raylı Z ekseni

LD02H’nin iç kısmında yer alan Z ekseninde, sağlam bir çift doğrusal ray sistemi var. Bu raylı hareket sistemi, baskı plakasını hızlı ve hassas bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirebilir, katmanları 0,03 - 0,05 mm kadar ince yazdırabilir.

Chitubox Reçine Dilimleme Programı

Bir 3D yazıcının hangi yazılımla uyumlu çalıştığını bilmek her zaman güzeldir. LD-002H reçine SLA 3D yazıcı için, sana başarılı reçine 3D baskılar almanı sağlayacak karmaşık olmayan ve güçlü bir dilimleme programı ChiTuBox’ı önermekteyiz.

LD-002H’ın Ek Özellikleri

Creality LD-002H’nin ek özellikleri şunlardır:

Baskı ve Kullanılabilirlik

LD-002H SLA 3D Yazıcı ile Müthiş Detaylar
LD-002H SLA 3D yazıcı ile müthiş detaylar.

LD-002H’ın donanımı hakkında her şeyi bildiğimize göre, test baskılarını değerlendirme zamanı geldi.

MSLA reçine 3D yazıcıların çoğunun, tamamen aynı olmasa da benzer teknolojileri içerdiğinden bahsetmiştik. Bu da baskı doğruluğu ve verimliliğinin genelde aynı olacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, kullanımda bazı farklılıklar var.

Kurulum

LD-002H SLA 3D Yazıcı Kurulumu
LD-002H SLA 3D yazıcının alet kutusunda yok yok!

Reçineli bir 3D yazıcının kurulması genellikle birkaç dakikadan fazla sürmez. LD2H önceden monte edilmiş olarak geliyor ve başlamak için yapman gereken tek şey baskı plakasını düzeltmek. Baskı plakasındaki dört vidayı gevşet, Z eksenini yeniden kalibre et. Aynı dört vidayı tekrar sık ve işte hazırsın!

Reçine 3D Baskı

LD2H SLA 3D yazıcı, ChiTu teknolojisini kullandığından dolayı, ChiTuBox dilimleyicisini kullanman daha mantıklı olabilir. Ancak, Lychee dilimleyici programı için bir profil mevcut. Her ikisi de inanılmaz derecede güçlü reçine dilimleyicilerdir ve kıyaslama yapmak pek de kolay değil. Bir 3D yazıcı üreticisi, yazıcı için belirsiz bir dosya biçimi seçerek (Anycubic dilimleyicisinde olduğu gibi), ayrıcalıklı ancak kalitesiz bir dilimleyici dayatmaya çalışmadığı sürece fazla da bir beklentimiz yok.

Yazıcı ile birlikte gelen USB bellekte bir test baskısı mevcut. Bu baskı ile başlayabilir veya tercih ettiğin dilimleyicide hemen bir modeli dilimleyerek ilk deneyimini yaşayabilirsin. ChiTuBox reçine SLA dilimleme programı, farklı Creality markalı reçine profilleri ve ilgili en iyi pozlama ayarları arasında seçim yapmanı sağlar. Hangi reçineyi kullandığına bağlı olarak (Creality veya başka bir marka); tüm 405nm reçineler ile çalışabilirsin. Farklı karışımlarla en iyi ve / veya en hızlı sonuçları elde etmek için ayarları değiştirmek veya kendi profillerini oluşturabilirsin.

LD-002H SLA 3D Yazıcı ile Müthiş Detaylar_2
LD-002H SLA 3D yazıcı ile müthiş detaylar.

Test sırasında LD2H, tek renkli bir reçine 3D yazıcıdan beklediğin kadar hızlı ve aynı zamanda keskin ayrıntılara sahip baskılar çıkarabildik. Büyük, baskı hacmini en üst düzeye çıkaran baskılarda veya küçük, hassas modellerde yüzey kalitesi kusursuzdu. Yine de, reçine 3D yazıcılar için bu hemen hemen beklenen bir şeydir. Bununla birlikte, bir yazıcının ve yazılımının doğru şekilde çalıştığını görmek her zaman iyidir.

Sonuç olarak, LD2H’yi kullanım kolaylığı, baskı kalitesi ve makinenin verdiği genel hissiyat nedeniyle gerçekten beğendik.

LD-002H SLA 3D Yazıcı ile Müthiş Detaylar_3
LD-002H SLA 3D yazıcı ile müthiş detaylar.

Birkaç LD2H kullanıcısı, reçine haznesinin köşelerinde yüzen ve kısmen yapışmış reçine birikintileri oluştuğunu belirtti. Bu soruna, ışık sızıntısı denir. Burada ekran çerçevelerinin etrafındaki ışığın bir kısmı tamamen engellenmez ve haznenin sözde maskelenmiş alanlarındaki reçineyi yavaşça sertleştirir.

Bu sorun Creality tarafından değerlendirildi ve ilk varsayımımız doğrulandı. Yukarıdaki sorunların hiçbiriyle karşılaşmadığımız, sayısız mutlu müşteri ve olumlu eleştiriler olması nedeniyle, yalnızca küçük bir yazıcı kullanıcısı bu sorun ile karşılaşmış gibi görünüyor. Creality bu sorunu tespit edip düzeltti.

LD-002H SLA 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?

LD-002H SLA 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?
İncelememiz boyunca yazdırdığımız parçalardan oluşan bir koleksiyon - (Model: Utinni)

2K ve uygun fiyatlı reçine 3D yazıcıların tümü benzer bir çözünürlüğe sahiptir. Bu nedenle, farklılıklar baskı kalitesinden çok kullanılabilirliğe göre değişir.

LD2H modeli için, Wi-Fi bağlantısının olmaması ve reçine haznesinin altında döküme yardımcı çıkıntıların bulunmaması bizleri şaşırttı.

Ancak, aktif karbon filtresi, ChiTu kontrol yazılımı ve genel baskı deneyimi ile LD2H, bu alandaki en iyi SLA 3D yazıcılardan biri olan Mars 2 Pro ile eşit kulvarda ve yaklaşık 50 $ daha ucuza mal oluyor.

Genel olarak, LD2H’nin kullanıcılara, Mars 2 Pro satın almadan daha ucuza bir Mars 2 Pro hissiyatı yaratması bizim hoşumuza gitti.

Creality LD-002H SLA 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Creality LD-002H SLA 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Genel Özellikler

Malzemeler

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^