Creality Ender 5 Pro 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Çinli üretici Creality 2018’de Creality Ender 3 3D yazıcısı ile tüm dikkatleri üzerine çektiğinde, “Ender” serisinin yeni modellerinin geleceği belliydi. Creality Ender 5 Pro, popüler ve bütçe dostu Ender 3’ün küp şeklinde, büyük alüminyum metal çerçeveli ve genişletilmiş baskı hacmine sahip modeli olarak görebilirsin.

Creality, Ender 3 ile ilk başarısının farkına vardıktan kısa bir süre sonra Ender 3’ün Pro sürümünü masaüstü 3D yazıcı pazarına sürdü. Aynı şekilde, Ender 5 Pro ile bu stratejiyi bir kez daha uygulumaya kararlı. Peki, bu yeni ve geliştirilmiş Pro sürümü ile orijinal Ender 5 arasında ne gibi farklılıklar var? Bu etkileyici makineyle ilgili incelememiz için okumaya devam et.

 1. Artıları ve Eksileri ile Ender 5 Pro 3D Yazıcı
 2. Ender 5 Pro’nun Özellikleri
  1. Manyetik Baskı Yatağı
  2. Sessiz Baskı
  3. Metal Ekstrüder
  4. Yeni Filament Borusu
 3. Ender 5 Pro Almaya Değer Mi?
 4. Ender 5 Pro ile 3D Baskı
 5. Son Karar
 6. Creality Ender 5 Pro 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 7. Benzer 3D Yazıcılar
 8. İlgili Makaleler

Artıları ve Eksileri ile Ender 5 Pro 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile Ender 5 Pro 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

Ender 5 Pro, son derece sessiz çalışır, birinci sınıf Capricorn uzaktan besleme (Bowden) teflon tüpe sahiptir ve ekonomiktir. En önemlisi, güvenilir bir şekilde kaliteli baskılar yapar. Bazı eksikleri de yok değil, ancak fiyatı ve yapabildiklerinden dolayı eksiklikler göz ardı edilebilir.

Zaten bir Ender 5’e veya Ender 5 Plus‘a sahipsen, Ender 5 Pro satın almak yerine mevcut makinenini yükseltmeyi deneyebilirsin. Bununla birlikte, Ender 5 Pro ile Ender 5 arasındaki farklılıkları araştırıyor ve Pro’da geliştirilmiş özellikler için biraz para harcayabiliyorsan, Pro’yu almanı öneririz.

Ender 5 Pro’nun Özellikleri

Creality Ender 5 Pro Hareket Sistemi
Geliştirilmiş Ender 5 Pro, önemli iyileştirmeler ile geliyor.

Kübik bir çerçeveye ve 220 x 220 x 300 mm’lik bir baskı hacmine sahip olan Creality Ender 5 Pro, önceki Ender 5 modeline benzer bir görünüme ve özelliklere sahiptir. 260°C nozül sıcaklığı, onu çok çeşitli filamentlerle uyumlu halde çalışmasını sağlar. Baskı kalitesine gelince, Ender 5 Pro, 100 mikron baskı çözünürlüğüne sahip 3 boyutlu objeler üretebilir.

Bir önceki model Creality Ender 5 gibi, Pro modeli de önceden monte edilmiş eksenler ile gelir ve nispeten kurulumu kolay bir kendin yap (“Do it Yourself” - DIY) kitidir. Montajda sadece Z eksenini yatağın bulunduğu yapıya takman ve yazıcını fişini takman yeterli. Tahmini olarak, Ender 5 Pro’nun montajı yaklaşık bir saatten az sürmektedir.

Ender 5 gibi, Ender 5 Pro’nun da X ve Y ekseni boyutları Ender 3 V2 ile aynıdır, ancak Z ekseninde daha fazla baskı alanına sahiptir. Ender 5 Pro kasasının benzersiz bir özelliği de, ekstrüderin Y ekseninde daha yumuşak hareket etmesi için eksenin her iki tarafında da step motor bulunmaktadır. Bu “çift Y ekseni kontrol sistemi” sayesinde, 3 boyutlu baskılarda kusurlara neden olabilecek olası titreşimler azaltılmaktadır.

Manyetik Baskı Yatağı

Creality Ender 5 Pro Baskı Yatağı
Manyetik baskı yatağı, baskıları çıkarmayı kolaylaştırıyor.

Creality Ender 5 Pro, baskıların kolaylıkla çıkarılmasına olanak tanıyan baskı tablasından ayrılabilen esnek bir manyetik baskı yatağına sahiptir. Bu baskı yatağı kendinden yapışkanlıdır, bu sayede baskı tablasına hızlı bir şekilde tekrar monte edilebilir ve yeni bir baskı için hazırdır. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde piyasaya sürülen masaüstü 3D yazıcıların çoğunda standart olduğu gibi, Ender 5 Pro’da da, ani bir elektrik kesintisi nedeniyle olası baskıların durmasını önleyen ve elektrik geldiğinde baskıya kaldığı yerden devam eden bir sisteme sahiptir.

Ender 5 Pro’nun önceki sürümünde de olan, çerçevenin yan tarafına takılı 45 derece açıda duran bir ekran ve baskı yatağını hızla 135°C’ye ısıtan bir Meanwell 350 W/24 V güç kaynağı bulunmaktadır. Yatak seviye kalibrasyon işleminin manuel olarak yapılması gerekirken, baskı yatağının altında bulunan büyük somunlar sayesinde, Ender 5 Pro’nun kalibrasyonu nispeten kolaydır.

Sessiz Baskı

Creality Ender 5 Pro Sessiz Baskı
TMC2208 motor sürücüler sayesinde Ender 5 Pro, baskılarda hiç ses çıkarmıyor.

Ender 5 Pro’nun TMC2208 sürücülere sahip yeni V1.15 Silent Mainboard’u sayesinde, daha sessiz ve daha hassas baskılar almak mümkün. Ayrıca, ana kartta hem Marlin 1.1.8 hem de Bootloader yazılımları yüklü olmasının yanında, sıcaklık koruması etkinleştirilmiş olup, nozül ve yatak ısıtıcıların kontrolsüz bir şekilde yüksek sıcaklıklara çıkması durumunda ek koruma sağlanabiliyor.

Metal Ekstrüder

Creality Ender 5 Pro’ya bir diğer yeni ekleme ise metal ekstrüderdir. Bu, filamentin nozülden daha güçlü ittirilmesini sağlar. Genel olarak, bu metal ekstrüderden ve yeni filament boru sisteminden çok memnun kaldık ve bize çok daha sorunsuz bir baskı deneyimi sağladı.

Yeni Filament Borusu

Creality Ender 5 Pro, yeni ve geliştirilmiş filament borusuna sahiptir. Capricorn Bowden (uzaktan besleme) hortumu, 1,9 mm ± 0,05 mm iç çap, sayesinde filament düz bir şekilde nozüle ulaşır. Bu da hortum içerisinde fazla boşluğa izin vermez ve filamentin boru içerisinde bükülmesini önler. Bu yeni boru, çok beğenilen bir geliştirme olmuş ve yazıcının kullanılabilirliğini gerçekten artırmış.

Creality Ender 5 Pro Metal Ekstrüder ve Yeni Filament Borusu
Tamamen metal ekstrüder ve Capricorn teflon filament borusu, Ender 5 Pro ile çok daha güvenilir baskılar alınmasını sağlıyor.

Ender 5 Pro Almaya Değer Mi?

Ender 5 ve geliştirilmiş Ender 5 Pro arasında karar vermeye çalışıyorsan, en iyi seçim sonuçta 3D baskı ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Üreticinin web sitesindeki MSRP’ye göre Creality Ender 5 Pro, Ender 5’ten yaklaşık 30$ daha pahalı. Ancak, burada ele aldığımız birkaç önemli geliştirme için oldukça adil bir artış.

Nihayetinde, gelişmiş güvenlik, daha sessiz baskı performansı ve filament seçimi söz konusu olduğunda, gelişmiş Ender 5 Pro için ekstra para harcamaya değer. Sürekli olarak 3D model üretmeyi planlayanlar veya esnek filamentle baskı almak isteyenler için Creality Ender 5 Pro muhtemelen doğru bir seçim olacaktır.

Ender 5 Pro ile 3D Baskı

Creality Ender 5 Pro ile 3D Baskı

Ender 5 Pro ile 3D baskı almak genellikle kolaydır. Cura dilimleyici yazılımında baskı ayarlarının değiştirilmesi kolaydır, bu nedenle karşılaştığın çoğu sorunu düzeltebilirsin. Ayrıca, çevrimiçi forumlarda ve gruplarda yardım alabileceğin büyük bir Ender 5 kullanıcı topluluğu da var.

Ender 5 Pro’da, ilk versiyon Ender 5’te olduğu gibi; otomatik yatak kalibrasyonu, filament algılama sensörü ve daha dayanıklı bir baskı yatağı yoktur. Bununla birlikte, otomatik yatak kalibrasyonu için BLTouch sensörü ile modifiye etmek mümkündür.

Makineyi olduğu gibi ele alırsak, Ender 5 Pro’nun yatak kalibrasyonu için “ayarla ve unut” tarzı bir deneyim mümkün değil. Kalibrasyondan sonra yapılan ince ayarlar işe yarasa da, her yeni baskıda ayar yapılması şart gibi.

Creality Ender 5 Pro ile 3D Baskı Ayrıntıları
Ender 5 Pro ile ince ayrıntılara sahip modeller yazdırılabilir.

Belirttiğimiz gibi, manyetik baskı yatağı harika ve birçok yönden faydalı olsa da kelimenin tam anlamıyla büyük bir engel olabiliyor. Baskılar sırasında, kablolar manyetik yatağa zaman zaman dokunup kaldırabiliyor. Manyetik yatağın ayrıca, baskı sonrası temizlenmesi gerçekten zor olabilir. Daha büyük baskıların çıkarılması oldukça kolaydır, ancak, yalnızca bir veya iki filament katmanının olduğu herhangi bir alanın kazınması gerçekten zordur ve yüzeyde eski baskılardan kalan izler kalır. Baskı yatağı da belirtildiği gibi oldukça dayanıksızdır ve bazen baskılar sırasında sıcak uçlu kablo demeti ve Bowden teflon borusu tarafından yukarı doğru itilir.

Ender 5 Pro’nun baskı testleri Autodesk Kickstarter testi ve 3DBenchy ile yapıldı.

Creality Ender 5 Pro ile 3D Baskı Testleri
Ender 5 Pro ile baskı testlerinde iplikler oluşsa da fena değil.

Autodesk Kickstarter testi için Pro’nun sonuçlarına baktığımızda;

Genel olarak, Ender 5 Pro testten 30 üzerinden 20 puan aldı.

Creality Ender 5 Pro ile 3DBenchy Baskısı
3DBenchy modelinde ufak tefek çıkıntılar var.

3DBenchy modeli üretildiğinde Ender 5 Pro oldukça iyiydi, ancak epeyce tel çekme ile karşılaşıldı. Ancak bunlar, dilimleme yazılımlarındaki ince ayarlar ile giderilebilir.

Genel olarak, makine ince ayrıntıları basabilir ve gerçekten pürüzsüz baskılar oluşturabilir. Genel olarak konuşursak, özellikle PLA ile baskı yaparken, bastığımız çoğu şeyin nasıl sonuç verdiğinden çok memnun kaldık.

Creality Ender 5 Pro ile Yüz Baskımı
Bu model için öncelikle bir insan yüzünün 3D taraması yapıldı. Daha sonra Ender 5 Pro ile basıldı.

Ender 5 Pro ile ABS filament yazdırmayı denedik ve kapalı kasa olmamasına rağmen korktuğumuz kadar kötü bir sonuç almadık. Daha küçük modeller iyi yazdırılabiliyor ancak büyük boyutlu modeller, tahmin edilebileceği üzere, eğrildi ve çatladı. Bu yüzden, denemeler yapıp önlemek için Cura’da biraz daha ince ayar yapılması yardımcı olacaktır.

Creality Ender 5 Pro ile ABS Filament Baskısı
ABS filamenti ile küçük modellerin basımında sorun ile karşılaşılmadı. Ancak, resimde de görüldüğü gibi büyük baskılarda çatlama sorunları ile karşılaşılabiliyor.

Son Karar

Ender 5 Pro, çoğu yönden Ender 5’e çok benzeyen sağlam bir makinedir. Ancak, sessiz baskı için TMC2208 sürücülere sahip V1.15 Silent Mainboard, Capricorn Bowden tüpü ve metal ekstrüder dahil olmak üzere onu çekici kılan bazı üstün özellikleri vardır.

Ender 5 Pro piyasaya çıktığında, Creality web sitesinde 379$’dı ve Ender 5’ten 60$ daha pahalı. Zaten, bir Ender 5’in varsa, makineni her zaman yükseltme olanağın vardır. Ancak, fiyatı 400 doların altında olan ve güvenilirlik, uygun baskı hacmi ve baskı kalitesi sunan Ender 5 Pro iyi bir seçenek.

Creality Ender 5 Pro 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Creality Ender 5 Pro Teknik Özellikler

Boyutlar Ender 3 ve Ender 3 Pro ile neredeyse aynı görünürken, Ender 3 V2 özelliklerinde farklılıklar mevcut.

Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^