Creality Ender 5 Plus 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality, son derece popüler Ender serisiyle dünyaya sadece büyük 3 boyutlu yazıcılar (uzun süredir favori olan CR-10S gibi) yapmakla kalmayıp, aynı zamanda Ender 5 gibi ucuz ama güvenilir makineleri piyasaya sürmeye devam ediyor.

Şimdi ise popüler Ender serisinin yeni amiral gemisi Creality Ender 5 Plus piyasada. Ender 5 Plus, daha büyük baskı hacmine sahip ve bazı ek özelliklere sahip. Peki almaya değer mi?

Uygulamalı ve detaylı incelememiz için okumaya devam et.

 1. Daha Büyük Baskı, Daha İyi Baskı Mı?
 2. Ender 5 Plus Almaya Değer Mi?
  1. Daha Büyük Baskı Hacmi
  2. Z Ekseni Daha Kararlı
  3. Otomatik Yatak Kalibrasyonu
  4. Ek Özellikler
 3. Creality Ender 5 Plus 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 4. Benzer 3D Yazıcılar
 5. İlgili Makaleler

Daha Büyük Baskı, Daha İyi Baskı Mı?

Tasarım açısından Creality’nin Ender 5 Plus’a yaklaşımı, orijinal Ender 5’i büyütmek ve gerektiğinde bazı değişiklikler yapmaktı. Eski Ender 5 gibi, Plus da bir kızak tasarımına sahip. Ancak, çok daha büyük baskı hacmine geçmek için Ender 5 Plus’ta yatak, iki çubuk yerine dört çubuğa ve iki kılavuz vidaya monte edilmiştir.

Creality Ender 5 Plus, Daha Büyük Baskı, Daha İyi Baskı Mı?
Daha Büyük Baskı Hacmi

Ayrıca Ender 5’te olduğu gibi, Creality stilden çok işleve odaklanmış görünüyor. Makinenin tel yönetimi, arzulanan bir çok şeye cevap veriyor. Bununla birlikte, makine yarı monte edilmiş olarak geliyor ve bir saat içinde hazır ve çalışır hale geliyor.

Ender 5 Plus için tasarımda dikkate değer bir değişiklik, Antclabs BLTouch otomatik yatak kalibrasyon probunun dahil edilmesidir. Bu, prob ya da mekanik sensör sayesinde destekli yatak kalibrasyonu mümkün olacaktı, ancak ne yazık ki, sensör ekstrüderin yedi santimetre soluna monte edildiğinden, tüm yatağı ölçemiyor ve plakanın en az dörtte birini hesaplayamıyor.

Daha sonradan sunulan yazılım güncellemesi bu sorunu çözmeyi vaat etse de, BLTouch sensörünü veya daha doğrusu montajını kötü bir tasarım seçimi olmuş gibi görünüyor.

Bazı tasarım hatalarına rağmen Ender 5 Plus, etkileyici bir doğrulukla baskılar alıyor. Tabi ki iyi bir dilimleme profili ayarladığında bu geçerli.

Maalesef, Cura’da hiçbir yazıcı profili bulunmadığından, orijinal Ender 5’in profilini değiştirmek ve Ender 5 Plus’ın uygun boyutlarına ayarlamak gerekiyor. Creality’nin bu ayarları mümkün olan en kısa sürede düzeltmesi gerekiyor.

Creality Ender 5 Plus ile Autodesk Kickstarter Testi
Bu baskı, şimdiye kadarki en yüksek puanlı Kickstarter testlerinden biridir.

Ancak, her şeyi hazırlayıp çalıştırdıktan sonra Ender 5 Plus’ın yetenekli bir yazıcı olduğunu göreceksin. Makine mükemmel boyutsal doğruluğa sahip ve bu bakımdan benzer yazıcılardan gerçekten ayrılıyor.

Yazıcının hassasiyeti eski bir favori zorlama testi olan Autodesk Kickstarter testi ile test edildi ve 30 üzerinden 27 puan alan Ender 5 Plus, son derece başarılı oldu.

Creality Ender 5 Plus ile #3DBenchy Modeli Üretimi
Modelin kendisi boyutsal olarak doğru olmasına rağmen, katman çizgileri açıkça görülüyor.

Ender 5 Plus ile baskı yaparken karşılaştığımız sorunlardan biri de katman çizgileriydi. Bu, Z ekseninin veya kayışların sıkı olmasından ve mekanik sürtünmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca küçük ekstrüzyon hatalarıyla da karşılaştık, özellikle bazı lekeler oluşabiliyor. Ancak bu hatalar dilimleyici ayarları ile daha fazla zaman harcayarak kolayca düzeltilebilir.

Ender 5 Plus Almaya Değer Mi?

Creality Ender 5 Plus Çok Hassas Bir Yazıcı
Ender 5 Plus hassas bir yazıcı

Bu yazıcının kurulumu ve çalıştırılması kolaydır. Bu nedenle, 3D baskıya hemen başlamak için idealdir.

Aynı zamanda cömert bir baskı hacmine ve diğer Creality yazıcılarından çok daha akıcı bir tasarıma sahiptir. Kontrol kutusu ve filament makarasının yazıcının çerçevesi içinde yer alması ve sonradan akla gelen bir şekilde yan tarafa tutturulmaması, yazıcının kapladığı alana katkıda bulunmasına yardımcı oluyor.

Ender 5 Plus’ın kullanımı kolay, ancak BLTouch probunun uygulanmasında hayal kırıklığı yaratabiliyor.

Makine baskılarda mükemmel boyutsal doğruluk ve hassasiyet sergiliyor, ancak örneğin tutarsız katmanlar gibi kesilen bazı yüzeysel sorunlardan memnun kalmadık.

Bununla birlikte, dilimleyici ayarları ile biraz uğraşmak istiyorsan, bu hataların çoğunun düzeltilmesi nispeten basit. Sadece ince ayar yapmaya ve dilimleyicine gerçekten aşina olmak için biraz zaman ayırmaya hazır olmalısın.

Daha Büyük Baskı Hacmi

Ender 5’in 220 x 220 x 300 mm baskı hacmi çoğu baskı için yeterli olsa da, daha büyük işler için ekstra alana sahip olmak her zaman önemlidir. Ender 5 Plus’ın cam yatağı 350 x 350 mm’lik bir alana sahipken, Z ekseni 400 mm. Bu, Creality’nin 300 x 300 x 400 mm olan CR-10S’in baskı hacminden daha büyük.

Yazıcının dış ölçüleri 632 x 666 x 619 mm. Bu nedenle, atölyende biraz yer açmak için hazırlıklı ol. Neyse ki, yazıcının dışında hiçbir bileşen gereksiz yer kaplamıyor. Filament makarası ve güç kaynağı çerçevenin içinde kalıyor.

Z Ekseni Daha Kararlı

Ender 5 alt seri yazıcılar, yazıcı kafasının yazıcının üst kısmına yerleştirildiği bir Gantry tasarımı kullanır. Baskı sırasında yatak, Z ekseni boyunca aşağı iner.

Her eksenin özel bir step motoru vardır. Y ekseninin motoru aynı anda her iki kayışı da hareket ettirir. Bu, genel olarak daha yumuşak bir hareket ve daha az katman kayması ile sonuçlanır. Z eksenleri, yatağın ortasına, her iki tarafı dengeleyen büyük 8 mm çubuklarla monte edilmiştir. Teoride, dengeyi korurken yumuşak hareketler elde etmenin oldukça akıllıca bir yoludur.

Creality Ender 5 Plus Z Ekseni Yapısı
Ender 5'in baskı yatağı dört mil ve iki vidalı mil ile hareket ettirilmektedir.

Baskıya ilk başladığımızda, bu kılavuz çubukların yağlanmadığını ve bunun da hoş olmayan bir gıcırtı sesi çıkardığını gördük. Biraz kayganlaştırıcı yağ uyguladıktan sonra biraz daha iyi hale geldi, ancak yazıcı tam olarak sessiz değildi.

Uzun yazıcıların en büyük dezavantajlarından biri, görünür katman çizgileriyle sonuçlanan yalpalanmalardır. Bu yazdırma hatası, çoğunlukla Z ekseni çubukları tamamen düz olmadığında veya yanlış takıldığından kaynaklanır.

Creality, sorunu yalnızca ikinci bir çubuk değil, dört çubuk atarak çözmeye çalışmış. Z ekseni kademeli motorlara (her iki tarafta birer tane) eklenen iki kılavuz vidaya ek olarak, yatağın her köşesi için bir tane olmak üzere dört düz çubuk, yatağın hareketi için kılavuz görevi görüyor. Bu, daha uzun baskılarda bile daha tutarlı katmanlar elde edeceğin anlamına gelir.

Otomatik Yatak Kalibrasyonu

Creality Ender 5 Plus Otomatik Yatak Kalibrasyonu
Otomatik yatak kalibrasyonu

Otomatik kalibrasyon, Ender yazıcılarda oldukça nadirdir. Ender 5 Plus için Creality, Antclabs’ın temasla tetiklenen bir BLTouch yakınlık sensörünü kullanıyor. Yatak seviye ayarlarında sana yardımcı olan sensör, yatağı fiziksel olarak ölçer ve Marlin yazılımı daha sonra pürüzlü noktaları telafi eder.

Ancak Ender 5 Plus’ta yatağın kalibre edilmesi sorunlu olabiliyor. Sensör, ekstrüderin 7 cm soluna monte edildiğinden, sadece fiziksel ölçüm işe yaramıyor. Sensörün yerleştirilmesi, tüm yatağın ölçülmesini imkansız kılıyor. Bu nedenle, plakanın kabaca üçte ikisi ölçerken, geri kalanına erişilemiyor.

Bununla birlikte, Creality’nin makineleri çok hızlı güncellenebiliyor. Bu nedenle, sensörün yakında farklı bir konuma monte edildiğini görebilirsin. Alternatif olarak, yatağı elle kalibre edebilirsin.

Ek Özellikler

Filament sensörü ve elektrik kesintisinin devam etmesi artık sıradan ve Ender 5 Plus’ta da bu özellikler mevcut.

Ender 5 Plus, V2.2 Creality ana kartına sahip. Daha sonra bir şeyleri yükseltmek istiyorsan son teknoloji değil ve biraz kısıtlayıcı olabilir. Ancak Ender 3 ve Ender 3 Pro için de iyi çalışan yetenekli bir kart olduğunu söyleyebiliriz.

Creality Ender 5 Plus 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Creality Ender 5 Plus Teknik Özellikleri
Ender 5 Plus'ın teknik özellikleri

Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^