Creality Ender 3 Max 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Son zamanlarda, Ender Extender gibi Ender 3 baskı hacmini büyütme kitleri, 3D baskı topluluğu için de popüler hale geldi. Kullanıcıların 3D yazıcılarını daha büyük baskı boyutları sunacak şekilde yükseltmelerine olanak tanındı. Creality’nin bu büyütme kitlerinden ilham alarak Ender 3 serisi yazıcının baskı hacmini büyüttüğünü görüyoruz.

Şirket, yılın ikinci yarısında otomatik yatak kalibrasyonu da ekleyerek Ender 3 Pro’nun baskı hacmini 1.5 kat artırarak piyasaya Ender 3 Max’ı sürdü.

Ender 3 Max ile tamamen fiyattan ayrı bir şekilde kurcalayıp baskılar aldık ve daha büyük baskılar için oldukça sağlam bir platform olduğuna karar verdik. Yaklaşık 310 $’lık fiyatının yanı sıra, ilk bulgularımıza göre; bu yazıcı oldukça büyük baskılar alabiliyor.

Ender 3 Max ile ilgili kapsamlı incelememiz için okumaya devam et.

 1. Artıları ve Eksileri ile Ender 3 Max 3D Yazıcı
 2. Teknoloji
  1. Büyük Baskı Hacmi
  2. Yatak / Baskı Alanı Yüzeyi
  3. Anakart
  4. Filament Algılama Sensörü
  5. Ekran Arayüzü
 3. Baskı ve Kullanılabilirlik
 4. Almaya Değer Mi?
 5. Ender 3 Max’ın Özellikleri
  1. Yeni Boyutlarda Baskı Alanı
  2. Baskı Yüzeyi
  3. Çift Fanlı Soğutma
  4. Metal Ekstrüder
  5. Hızlı Isıtma
  6. Geliştirilebilirlik
  7. Sessiz Anakart
  8. Diğer Özellikler
 6. Creality Ender 3 Max 3D Yazıcı Genel Özellikler
 7. Benzer 3D Yazıcılar
 8. İlgili Makaleler

Artıları ve Eksileri ile Ender 3 Max 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile Ender 3 Max 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

Ender 3 Max, büyük yatırım yapmadan büyük baskı yapmak isteyen üreticilerin ilgisini çekebilir. Creality’nin Ender 3’ünde güvenli baskıları ve çok az çabayla üretme geleneğini koruyan Ender 3 Max, uygun fiyat, işlevsellik ve erişilebilirlik arasındaki bağı koruyor.

Eski kasasını korumuş olmasına rağmen, bu 3 boyutlu yazıcı, hem çalıştırmak için çok az çaba gerektiren orijinal bir makine arayan giriş seviyesi kullanıcılar hem de yazıcıyı modifiye etmeyi ve beğenilerine göre yükseltmeyi dört gözle bekleyen daha deneyimli üreticiler için uygun. Her iki grup için de Ender 3 Max, en azından yaklaşık 330 $’lık uygun fiyat etiketi nedeniyle ikna edici argümanlar sunuyor.

Teknoloji

Büyük Baskı Hacmi

Büyük Baskı Hacimli Creality Ender 3 Max
Ender 3 Max, 300 x 300 x 340 mm baskı hacmine sahip

Çoğunlukla, Ender 3 Max, aynı klasik tasarımı birkaç güzel iyileştirme yapılmış, daha büyük bir baskı alanı sunan bir Ender 3 Pro‘dur.

Sıfırdan başlamak gerekirse, temel kasa Ender 3 Pro ile aynıdır. Ancak, üstyapıya yanlamasına monte edilmiş filament askısı ile (Ender 3 Pro’da üste monte edilmişti), sol tarafında biraz daha alana ihtiyacın olacak. 300 x 300 mm ebatlı baskı yatağı biraz ağır. Z ekseni yüksekliği yaklaşık üçte bir büyüme ile 340 mm’ye artmış durumda.

300 x 300 x 340 mm ile önceki Ender 3’lerden önemli ölçüde daha büyük ve neredeyse her şeyi tek seferde yazdırmana olanak tanıyor. Creality’nin CR-10’ları kadar yüksek olmasa da, epey yakın (Z ekseninde 60 mm kısa), sonunda ürünün yazdırılabilir boyutu sağlıyor.

Creality Ender 3 Max Filament Askısı
Yana takılan Ender 3 Max'in yeni filament makara tutucusu

Boyuttan bahsetmişken, orijinal Ender 3’ten farklı olarak Ender 3 Max, filament makara askısını Creality CR-6 SE‘de olduğu gibi yan tarafa monte edilmiş bir makara tutucusuna sahiptir. Bu, kasanın ağırlığını azaltarak olası baskı hatalarını azaltır, ancak Ender 3 Max’ın oldukça büyük bir alan kaplamasına da neden olabilir. Bu nedenle, yazıcıyı koyacağın çalışma masasında biraz yer açmaya hazır olmanda fayda var.

Yatak / Baskı Alanı Yüzeyi

Creality Ender 3 Max Baskı Alanı Yüzeyi
Parlak ve temperli cam baskı tablası

Gelecekteki büyük baskılar için yapı taşını oluşturan oldukça dikkate değer bir diğer özellik, Creality’nin etkileyici karborundum camıdır. Normalde yüzey dokusu olan bir cam tabakadır. Şimdiye kadar, her yeni Creality 3D yazıcı için temel konfigürasyonun bir parçası olan bu cam, kesinlikle Ender 3 Pro’nun manyetik çıkarılabilir eski baskı plakasına göre iyi bir güncelleme olmuş. Çünkü, temperli cam yatak deformasyona daha az meyillidir, hızlı ısınır, mükemmel ilk kat yapışması sağlar, olağanüstü ilk katmanlar ve baskıların yataktan kolayca çıkarılmasına yardımcı olur.

Anakart

Creality’nin yeni 4.2.2 32-bit anakartına ek olarak TMC 2208 step motor sürücülerine sahip Ender 3 Max, sessizlik açısından bir fark yaratıyor.

Filament Algılama Sensörü

Ender 3 Max’ta şaşırtıcı bir görünüm yaratan diğer özellik de filament algılama sensörüdür. Yukarıda bahsettiğimiz makara tutucusundaki değişiklik ve filamentin ekstrüdere çok yakın olması, çok fazla yağ ve grese maruz kalmasını engelliyor.

Creality Ender 3 Max Filament Algılama Sensörü
Filament algılama sensörü sayesinde baskıların yarım kalmayacak.

2020’de filament algılama sensörü konusunda heyecanlandığımızda birkaç sorun ile karşılaşabileceğimizi biliyorduk. Ancak filament, sensörden geçip ekstrüdere ve ekstrüderden teflon boru ile nozzle’a geçişini sağlamak biraz sıkıntılı olabilir.

Baskı kafasının kendisi, Creality’nin CR-X çift ekstrüder yazıcısında bulunan ile çarpıcı bir benzerlik gösteren oldukça ilginç bir tasarıma sahip.

Creality Ender 3 Max Ekstrüder
Ender 3 Max'in çift parçalı soğutma fanlarına sahip ekstrüderi

Bununla birlikte, CR-X’in ikili ekstrüzyon sistemi Ender 3 Max’ta yokken, çift parçalı soğutma fanı tasarımı korunmuş. Bu soğutma fanı, Ender 3 Pro’ya göre iyileştirilmiş bir özellik. Ayrıca, baskı kafası bir BL-Touch yatak kalibrasyonu sensörü için de alan barındırıyor ve Ender 3 Max’in Creality’nin ayrı olarak satın alınabilen yükseltmeleri için tasarlandığını görüyoruz.

Ekran Arayüzü

Creality Ender 3 Max Ekran Arayüzü
Döner butona sahip LCD mavi-beyaz ekran arayüzü

Eski Ender yazıcılardan kalan ekran arayüzüne sahip, döner düğme ve LCD ekran. Ender 3 V2 veya CR-6 SE, büyük renkli dokunmatik ekranların yanı sıra yeni ve parlak kullanıcı arayüzü ile öne çıkarken, Ender 3 Max nostaljik arayüz ile devam ediyor. Nostalji ile dokunmatik ekranların kullanım kolaylığını tartışsak da, fiyatı düşük tutmak adına, Creality’nin bu arayüzü kullanmasının arkasındaki mantığı görebiliyoruz. Ancak, yeni 4.2.2 anakart ile Ender 3 Max, yeni yazılımı ve dokunmatik ekranı çalıştırabilir ve Max’ı bir Ender 3 Max “V2” olarak geliştirebilirsin.

Creality Ender 3 Max Bağlantı Arayüzleri
Bağlantı arayüzleri yan tarafta bulunuyor.

SD kart bağlantısının yanı sıra, cihaz bir mikro USB kablosu kullanılarak bilgisayar üzerinden kontrol edilebiliyor.

Baskı ve Kullanılabilirlik

Creality Ender 3 Max Baskı ve Kullanılabilirlik

Ender 3 serisinin sadeliği ve güvenilirliği ile her zaman çok beğendik.

Kelimenin tam anlamıyla Ender 3 Max’ın montajı 10 dakikadan daha kısa sürdüğü için ayrıntılı bir montaj incelemesini atlıyoruz. Z ve X ekseni tablalarını yatak (Y ekseni) hareket sistemine vidayla taktıktan sonra, kabloları bağla ve güç düğmesine bas. Güç kaynağı için bir XT60 konnektörü ve yazıcının altından yönlendirilen düzgün şerit kablolarla kablo yönlendirmesi daha derli topludur.

Creality Ender 3 Max Kablolar
Ender 3 Max'teki birçok kablo derli toplu.

Ender 3 Max’ın otomatik yatak kalibrasyonu özelliğinin pek işe yaramadığından zaten değindik. Bu nedenle, baskı tablasının hizasını bir kağıt ile ayarlamakta fayda var. Temperli cam baskı yüzeyi ısıtıldığında hemen hemen deforme olmadığından ve soğuduğunda baskıları kolaylıkla bıraktığından, baskı plakasına çok az kuvvet uygulaman yeterli. Bu da büyük olasılıkla belirli bir süreliğine yalnızca bir kez yatak kalibrasyonu yapmanın yeterli olacağını gösteriyor.

Creality Ender 3 Max Yatak Kalibrasyon Vidaları

Baskı öncesi hazırlıkları kontrol ettirdikten sonra, sorunsuz bir üretime geçebilirsin. İster microSD ile gelen test baskıları, ister Creality’nin yeni güncellenen Creality Dilimleyicisinden (Sürüm 4.2.1) yeni dilimlenmiş baskılar olsun, baskı kalitesi oldukça tatmin ediciydi.

Creality Ender 3 Max Test Baskıları

Creality’nin en yeni dilimleyicisinden bahsetmişken, geçmişte, işlevsel olarak sınırlı Creality Dilimleyiciyi bir tarafa bırakıp daha oturmuş Cura veya RepetierHost gibi dilimleyicilere geçmeyi tavsiye ediyorduk. 4.2 sürümü Cura ile aynı ayarlanabilir yazdırma ayarlarını sunan Creality dilimleyicileri eski Cura sürümlerinde çalışıyordu. Ancak, en son güncelleme ile tüm ayarlar beraberinde geliyor.

İncelememiz boyunca, büyük ve uzun PLA baskılar ve küçük ABS baskıları sorunsuz bir şekilde aldık. Tüm boyutlardaki 3D yazıcıları her gün gözden geçirdiğimizde, ilk katman aşağıya inmeden önce mekanik ve ayarlarla Ender 3 Max’ın sorunsuz bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Almaya Değer Mi?

Creality Ender 3 Max Almaya Değer Mi?

İşin aslı şu ki, Creality 3D yazıcılarını almak için artık büyük bir bütçeye ihtiyaç yok. 3D yazıcı piyasası, CR-10’un alışılmadık derecede iyi bir değere sahip olduğu zamandan bu yana çok değişti. Ender 3’ten bile önce gelen bu makine (ve onun takip eden sürümleri V2 ve V3) bugün 400 doların çok az altına düşüyor; Ender 5 Plus biraz daha büyük baskı alanı sunar, hala yaklaşık 580$ civarında. Daha dar bütçeler için kabul edilebilir bir kalitede büyük hacimli baskılar sunan hiçbir yazıcı yok.

Ender 3 Pro’dan kullanım kolaylığını alıp doğru yerleri geliştirmek, kullanıcıya makinesini özelleştirmesi için yer bırakmak, Ender 3 Max’ı basit ve büyük hacimli bir yazıcı yapıyor. Her ne kadar en başından itibaren düzgün çalışması için bazı baskı ayarlarını bulmak ve müdahale etmek gerekse de.

Başlangıçta, şirketin son zamanlardaki çabalarına rağmen biraz basit olan bir makineyle neden uğraşacağını düşünmüştük. Ve elbette, daha kapsamlı, özellik açısından zengin yazıcılar için her zaman bir argüman oluşturulabilir. Ancak, bu pahalı makineleri her hafta kullandığında, basitliğin nasıl iyi bir şey olabileceğini gözden kaçırmak çok kolay hale geliyor. Creality, Ender 3 Max’ın üzerine uygun bir fiyat etiketi koyuyor.

Ender 3 Max’ın Özellikleri

Creality Ender 3 Max Makara Tutucusu
Ender 3 Max'in filament makara tutucusu, yazıcı çerçevesine doğru hareket edebiliyor.

Yeni Boyutlarda Baskı Alanı

300 x 300 x 340 mm baskı alanı ile Ender 3 Max, geleneksel olarak yalnızca CR serisi yazıcılarında bulunan bir baskı hacmine sahip.

Diğer Ender 3 makinelerinde mümkün olandan makul bir derece daha büyük baskı yapmana izin veren Ender 3 Max, Creality’nin bütçe dostu yazıcısı olarak, nispeten hala pahalı CR-10 modellerin boşluğunu dolduruyor gibi görünüyor.

Baskı Yüzeyi

Bu büyük yeni baskı hacminin temelini oluşturan, Ender 3 V2‘dekine çok benzeyen, baskılara iyi yapışan ve soğuduğunda serbest bırakan dokulu bir “karborundum” cam baskı plakasıdır.

Çift Fanlı Soğutma

Erimiş filamenti kontrol altında tutmak, iki özel soğutma fanı ile mümkün. CR-X çift ekstrüzyon yazıcıdaki gibi fanlar, baskı kafasının iki yanında bulunuyor. Ender 3 Max birden fazla renkte baskı yapamayabilirken, zayıf soğutmadan kaynaklanan lekeler ve dağınıklık olmadan baskılarda ince ayrıntılar oluşturmada sorun yaşatmıyor.

Metal Ekstrüder

Ender 3 Max, filamenti bir PTFE (teflon) Bowden tüpü aracılığıyla sıcak uca uzaktan besleyen tamamen metal bir ekstrüdere sahiptir.

Creality’nin ekstrüderde tamamen metal tercih etmesi, bu yazıcının kullanım ömrünün biraz daha fazla olmasını istemesinden kaynaklandığını düşünüyoruz.

Hızlı Isıtma

Mevcut Creality modellerine uygun olarak Ender 3 Max, hızlı ısınan 24 V yatak ve sıcak uç (hotend) kullanıyor. Bu, yazıcının sıcaklığa ulaşması ve yazdırmaya başlayabilmesi için yalnızca kısa bir beklemenin yeterli olacağı anlamına geliyor.

Geliştirilebilirlik

Ender 3 Max’te resmi eklentiler için, örneğin BLTouch yatak kalibrasyon sensörü, montaj aparatı gibi birkaç özellik mevcut.

Sessiz Anakart

Ender 3 Max, eski Ender 3 yazıcılara ve hatta incelemeden önce kısaca göz attığımız üretim öncesi üniteye kıyasla step motorların seslerini önemli ölçüde azaltan TMC 2208 sessiz kademeli sürücülerin yanı sıra Creality’nin en yeni 32 bit anakartıyla birlikte geliyor.

Diğer Özellikler

Creality Ender 3 Max 3D Yazıcı Genel Özellikler

Creality Ender 3 Max Teknik Özellikleri

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^