Creality CR-6 SE 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality, son yıllarda özellikle tüketici segmentinde dikkat çeken 3D yazıcılar çıkardı. 6 yıldır 3D yazıcı üreticisi olan Çinli firma, Kickstarter‘da kitle fonlama (crowdfunded) ile yeni yazıcısı CR-6 SE’yi tanıttı.

Bu kitleme fonlama ile Creality, Snapmaker 2.0’ın rekorunu kırmayı ve 8 milyon dolardan fazla para toplamayı planlıyor.

Creality CR-6 SE, Creality’nin Kickstarter’daki ilk kitle fonlama 3D yazıcısı. Bu inceleme yazımızda CR-6 SE’nin teknik özelliklerine ve en son bilgilere göz atıyoruz.

 1. Creality CR-6 SE Özellikleri
  1. Şık Tasarım ve Kolay Kurulum
  2. Yenilikçi Yatak Kalibrasyonu
  3. Temperli Cam Levha
  4. Rijit Yapı
  5. Gelişmiş Seçenekler
  6. Dokunmatik Ekran
  7. Diğer Özellikler
 2. Teknik Özellikler
  1. Genel Özellikler
  2. 3D Yazıcı Özellikleri
  3. Malzemeler
  4. Yazılım
  5. Boyutlar ve Ağırlık
 3. Benzer 3D Yazıcılar
 4. İlgili Makaleler

Creality CR-6 SE Özellikleri

İlk bakışta, Creality CR-6 SE, Creality Ender 3 V2 ile de benzerlik gösteriyor. Ama kendine özgü bazı güzel özellikleri de var.

Şık Tasarım ve Kolay Kurulum

Şık Tasarım ve Kolay Kurulum
Temel olarak, tak ve çalıştır 3D yazıcı olan CR-6 SE, birkaç dakika içinde baskıya hazır hale gelecek - Kaynak: Creality

CR-6 SE, bazı kullanışlı özelliklere ve şık bir görünüme sahip. Nozülleri, ıspatulayı ve diğer aletleri saklamak için yazıcının tabanına yerleştirilmiş küçük bir bölme bulunuyor. Üst tarafta bulunan tutma kolu, kayışları veya gergileri bozmadan yazıcıyı güvenle taşımana yardımcı oluyor.

Yazıcı, önceden monte edilmiş olarak geliyor ve dakikalar içinde kutudan çıkarıp kullanabilirsin. Tek yapman gereken filament tutucuyu dört vidayla tabana bağlamak.

Yenilikçi Yatak Kalibrasyonu

Muhtemelen Creality CR-6 SE’deki en dikkat çekici özellik otomatik yatak kalibrasyonu. Çoğu Creality 3D yazıcıda, bir kağıt ile manuel olarak yatak kalibrasyonu yapmak zorunda kalıyorsun, CR-6 SE’deki fotoelektrik sensör sayesinde sorunsuz bir şekilde yatak seviyesini otomatik olarak yapabileceksin. Gerçekten düz bir baskı yüzeyi hem parçanın yatağa iyi yapışmasını hem de baskı kalitesini büyük ölçüde geliştirir.

Temperli Cam Levha

Temperli Cam Levha
CR-6 SE baskı yatağı sertleştirilmiş cam levha ile geliyor - Kaynak: Creality

Creality CR-6 SE’nin baskı yatağı, karbür tozundan yapılan Carborundum cam plaka ile birlikte gelir. Bu açıdan, Anycubic Ultrabase 3D yazıcı örnek alınmıştır. Cam baskı yatağı, genel malzeme yapışmasını geliştirir, yapıştırıcı ihtiyacını azaltır, pürüzsüz bir yüzey sağlar ve soğutulduktan sonra baskıların çok daha kolay bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olur.

Rijit Yapı

Rijit Yapı
Z ekseninde çift vidalı mil kullanan Creality CR-6 SE 3D yazıcı, yazıcını taşırken bile bozulmayacak sağlam bir yapı sunuyor - Kaynak: Creality

FDM 3D yazıcılarda tekrar eden sorun, baskı yüzeyindeki tutarsızlıktır. CR-6 SE 3D yazıcı, sağlam alüminyum çerçevesiyle birlikte titreşimleri azaltmaya yardımcı olabilen ve böylece daha yumuşak bir baskı elde etmek için Z-yalpalamayı azaltan çift vidalı mil ile donatılmıştır.

Gelişmiş Seçenekler

CR-6 SE, sorunsuz çalışma ve termal eşitliği garanti etmek için 8 bit sessiz anakart ve ATmega2560 kontrol yongası ile donatılmıştır. Üreticiye göre, güçlü 24V 350W MeanWell marka güç kaynağı ile birlikte, CR-6 SE hızlı bir şekilde ısınıyor ve 30 dB civarında düşük bir gürültü seviyesinde çalışıyor.

Kickstarter topluluğunun muazzam desteğinden dolayı, Creality her destekçiye Ender 3 V2 özellikleri gibi çok daha güçlü bir 32 bit sessiz anakarta ücretsiz yükseltme seçeneği de sunuyor.

Dokunmatik Ekran

Dokunmatik Ekran
CR-6 SE yeni dokunmatik ekran ile geliyor - Kaynak: Creality

Ucuz bir LCD ekran ile gelen çoğu ucuz 3D yazıcıdan farklı olarak Creality, yeni ürün yazılımı ve kullanıcı arayüzü ile donatılmış renkli dokunmatik ekran sunuyor.

Diğer Özellikler

Teknik Özellikler

Creality CR-6 SE Teknik Özellikler

Genel Özellikler

3D Yazıcı Özellikleri

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^