Creality CR-2020 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

FDM 3D yazıcıların reçine (SLA) yazıcılarına göre sahip olduğu çeşitli avantajlar var. Fiyatlar birbirine yaklaşsa da, FDM teknolojisi daha ucuzdur. Ayrıca, FDM’de kullandığın malzemeye göre (örneğin PLA filament) her zaman kapsamlı havalandırılmış bir ortama ihtiyaç duymaz.

Bazı FDM cihazları, kaliteden ödün vermeden, güvenli ve basit bir baskıya odaklanmışlardır. Bu tür çözümlerden biri de Çinli marka Creality tarafından CR-2020 3D yazıcısı ile son kullanıcıya sunuluyor.

Creality CR-2020 3D yazıcı, zarif görünümlü, yarı kapalı ve sağlam kasası ile iyi bir fiyat performans makinesi. Detaylı incelememiz için okumaya devam et.

  1. Creality CR-2020’e Genel Bakış
  2. Artıları ve Eksileri ile CR-2020 3D Yazıcı
  3. CR-2020 Alet Kutusundan Çıkanlar
  4. Baskıya Hazırlık
  5. Dilimleme Yazılımı
  6. Testler
  7. CR-2020 Almaya Değer Mi?
  8. Creality CR-2020 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
  9. Benzer 3D Yazıcılar
  10. İlgili Makaleler

Creality CR-2020’e Genel Bakış

Creality CR-2020, kartezyen hareket sistemine sahip FDM 3D yazıcıdır. Önceden monte edilmiş olarak gelir ve yarı kapalı bir baskı ortamına sahiptir. Görünüşünden de anlaşılacağı gibi, sağlam bir yapıya sahiptir. Sağlam çerçeve, düşük seviyede titreşime neden olur, böylece stabilite artar.

Kapalı tasarım cihaz olması nedeniyle inanılmaz derecede sessiz çalışır. Creality’nin verdiği bilgiye göre ortalama gürültü seviyesi 49.9 dB’dir. Tamamen monte edilmiş bir şekilde kargolanır. CR-2020’nin bir diğer önemli özelliği ise geliştirilmiş güvenliğidir. Bu, daha az duman ve daha az baskı hatası demektir.

Diğer özellikler arasında; manuel yatak kalibrasyonu, filament algılama sensörü, otomatik kapanma, ısıtmalı yatak ve kablosuz bağlantı bulunuyor.

Artıları ve Eksileri ile CR-2020 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile CR-2020 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

CR-2020 Alet Kutusundan Çıkanlar

CR-2020 3D yazıcı tamamen monte edilmiş olarak alet kutusu ile birlikte geliyor. Alet kutusunun içeriğinde şunlar var:

Baskıya Hazırlık

Yazıcı tamamen monte edilmiş olarak geldiğinden, çalıştırmadan önce yapman gereken tek şey, baskı alanındaki parçaları çıkarmak ve kabloları takmak.

Baskı hazırlığının ilk adımı, nozülü ısıtma ve filamenti yüklemektir. Filamenti yazıcının arkasındaki makara tutucuya tak.

CR-2020 3D Yazıcı Filamentin Yüklenmesi

Filamenti yüklemek için ekrandan ana menüye git, “Prepare” (Hazırla)’ya bastıktan sonra “Change Filament” (Filamenti Değiştir)’yi seç ve ardından “Load” (Yükle)’yi seç. Bu işlemden sonra nozül ısınmaya başlayacaktır.

Bir diğer önemli adım da yatağı düzeltmektir. Yatağı kalibre etmek için gereken tüm adımlar için makine sana ekran üzerinden rehberlik edecek.

Ekrandan ana menüye git, “Prepare” (Hazırla)’yı tıkla ve “Auto Bed Leveling” (Otomatik Yatak Seviyelendirme)’yi seç. Kağıdın çok az dirençle hareket edebilmesi için, baskı yatağı ile nozül arasına bir sayfa kağıt koymalı ve yatağın altındaki ayar somunlarını sıkmalısın.

CR-2020 3D Yazıcı Yatak Kalibrasyonu

Dilimleme Yazılımı

CR-2020, çok sayıda dilimleme programı ile çalışabilir. Cura, Repetier-Host ve Simplify3D gibi dilimleme yazılımları desteklenmektedir. Bu 3D yazıcının genel basitliği sayesinde bu programlarda yapılan ayarlar ile her şey beklendiği gibi çalışıyor. Ayrıca, “Creality Slicer” adlı değiştirilmiş Cura sürümü de mevcut, deneyebilirsin.

Creality Slicer Arayüzü
Creality 3D yazıcılar ile uyumlu değiştirilmiş Cura dilimleme sürümü: Creality Slicer

Testler

Creality CR-2020 ile bazı örnek baskılar aldık. CR-2020 ile aldığımız detayı yüksek modeller bizi etkiledi. Ayrıca, bastığımız küçük minyatürler de harika görünüyor. Özenle işlenmiş dokuları ve pürüzsüz yüzeyleri CR-2020 ile kusursuz baskılar alabileceğimizi bir kez daha kanıtladı.

Creality CR-2020 ile Test Baskılar

CR-2020 Almaya Değer Mi?

Creality CR-2020, kullanım kolaylığından ödün vermeden uygun fiyat, kalite ve güvenliği bir arada sunuyor. Bu önceden monte edilmiş 3D yazıcı, kapalı bir tasarım, inanılmaz derecede düşük gürültü seviyelerinde baskı, çeşitli filament türlerini destekleme ve çok sayıda dilimleme yazılımı çözümü ile şimdiden favori yazıcılarımızdan biri oldu.

Creality CR-2020 Hareket Sistemi
Ekstrüderdeki çift mil ve hassas lineer rulmanlar sayesinde kaliteli baskılar almak mümkün.

CR-2020, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılar için, modası geçmiş ekranı ve manuel yatak kalibrasyonu (otomatik denilen kalibrasyonlarda bile gereken) olsa bile fiyat performans açısından seçebileceğin en iyi 3D yazıcılardan biri olacak.

Creality CR-2020 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Creality CR-2020 Teknik Özellikleri

Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^