Creality CR-10S Pro V2 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality yeni modeller çıkarmayı seviyor. Öyle ki, popüler CR-10 serisi için birçok sürüm çıktı.

Birkaç yıl önce çıkan ilk CR-10, uygun fiyata büyük bir baskı hacmi sunan başarılı bir 3D yazıcıydı. Creality bu başarıyı; CR-10S, CR-10 V2, CR-10 Max, CR-10 S5, CR-10 Mini ile devam ettirdi.

Bu serinin en şık yazıcılarından biri, yaklaşık 630$ olan ve birçok geliştirmeye sahip CR-10S Pro V2’dir. Bu yazıcı şimdiye kadarki en iyi CR-10 olabilir mi? Sorunun cevabı için okumaya devam et.

 1. Yeni CR-10S Pro V2’nin Özellikleri
  1. Şık Tasarım
  2. Baskı Yatağı
  3. Alet Kutusu ve Kurulum
  4. Yatak Kalibrasyonu
  5. Ultra Sessiz Motor Sürücüler
  6. Güçlü Güç Kaynağı
  7. Ekstrüder ve Filament Borusu
  8. Diğer Özellikler
 2. Dilimleme Yazılımı
 3. Creality CR-10S Pro V2 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 4. Benzer 3D Yazıcılar
 5. İlgili Makaleler

Yeni CR-10S Pro V2’nin Özellikleri

Creality CR-10S Pro V2 3D Yazıcı

Creality’nin CR-10 serisinde doğru ve yanlış yapılan birçok konu vardı. İlk çıkan CR-10’u sevdik ve geliştirilmiş CR-10S’a hayran kaldık.

CR-10S Pro’nun geliştirilmiş sürümü V2, önceki sürümün birçok sorununu çözüyor ve güvenilir bir şekilde baskılar almanı sağlıyor.

Şık Tasarım

Bu CR-10 sürümünde Creality’nin doğru ve yanlış yaptığı birkaç şey var. Şirketin diğer birçok yazıcısının muzdarip olduğu filament askısının tepede olması dışında şık bir tasarıma sahip. Makinenin kontrol kartı ve güç kaynağı yatağın altında, böylece yazıcı daha az yer kaplıyor. Ayrıca, ekstra ağırlık nedeniyle kasanın sağlam ve sabit kalmasına yardımcı oluyor.

Cihazın üzerinde bulunan filament makara tutucusu gereksiz bir yüksekliğe neden oluyor. Doğrusu, koyulacak çok fazla bir yer olmasa da, yazıcı için ihtiyaç duyduğun alanı gerçekten artırıyor. CR-10S Pro V2’yi nereye koyduğuna bağlı olarak filamente erişim sorun olabilir.

Diğer birçok Creality 3D yazıcısında olduğu gibi, güç düğmesi, USB ve mikro SD kart girişi biraz uygunsuz bir şekilde yerleştirilmiş. Makinenin sağ arka tarafa doğru güç düğmesi, USB ve mikro SD kart girişi ise ön tarafta yer alıyor. Bu çok büyük bir sorun olmasa da, bazı zamanlar can sıkıcı olabiliyor. Tüm bu girişleri yazıcının ön kısmına koysalar harika olurdu.

Baskı Yatağı

Creality CR-10S Pro V2 Baskı Yatağı_2
Bu baskıları çıkarmak için biraz zorlandık.

CR-10S Pro V2’nin baskı yatağı hem harika hem de biraz sıkıntılı, çünkü model yatağa gerçekten çok yapışıyor. Bu, 3D yazıcı dünyasında bir avantaj olsa da, aslında bir yandan da sorun yaratabilir. Baskılar yataktan kalkacak diye endişe duymana gerek yok, ancak tamamlandığında baskı yatağından modeli ıspatula ile çıkarırken yatak yüzeyinde kazara oyuklar açabilirsin.

Bu küçük sorunlar bir yana, Creality’nin en iyi tasarımları arasında CR-10S Pro V2 yer alıyor.

Alet Kutusu ve Kurulum

Creality CR-10S Pro V2 Kurulumu
İhtiyacın olan her şey alet kutusunda geliyor.

CR-10S Pro V2 ile birlikte donanımlı alet kutusu geliyor. Yazıcının kurulumu oldukça basit, sadece kızakları vidala, çok düzgün bir şekilde düzenlenmiş hazır şekilde gelen birkaç kabloyu tak ve çalıştır. İşte bu kadar!

Yatak Kalibrasyonu

Creality bu yazıcıda, otomatik yatak kalibrasyonu imkanı sunuyor. Ancak, başlangıçta yatağı manuel olarak kendin hizalaman gerekir. Daha sonra, BL-Touch sensörü ile, katmanların yüksekliklerinin yatak boyunca aynı olmasını sağlayarak baskılarını sorunsuz bir şekilde yapabilirsin.

Creality CR-10S Pro V2 Baskı Yatağı
Baskı yatağı hızlı ısınıyor ve baskıyı güçlü bir şekilde tutuyor.

Üretici, CR-10S Pro V2’ye otomatik yatak kalibrasyonu özelliği eklemiş ve daha önce kullanılan endüktif yakınlık sensörü yerine bir BL-Touch sensörü ile geliyor.

Görünüşe göre bu, önceki modelde kullanılan yarı otomatik kalibrasyon ile karşılaştırıldığında, yatak kalibrasyonu işleminin artık tam otomatik olarak yapılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca yazıcı kontrol ekranından; manuel, yarı otomatik ve tam otomatik yatak seviyelendirme arasında seçim yapabilirsin. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yatağı otomatik olarak hizalayamadık, ancak yarı otomatik yatak sevilendirme işlemlerini takdir ettik.

Ultra Sessiz Motor Sürücüler

CR-10S Pro V2, V2.4.1 anakart ile donatılmıştır ve motor sürücüler güncellenmiştir. Bunlar, makineyi diğerlerinden fark edilir ölçüde daha sessiz çalışmasını sağlayan TMC 2208 ultra-sessiz sürücülerdir.

Güçlü Güç Kaynağı

480W Mean Well güç kaynağı sayesinde, makine tüm bileşenlerin çalışması için ideal bir güce sahiptir.

Ekstrüder ve Filament Borusu

Creality CR-10S Pro V2 Metal Ekstrüder ve Filament Borusu
Capricorn teflon filament borusu, filamentin bükülmesini ve baskılarının yarım kalmasını engelliyor.

CR-10S Pro V2’de önemli ölçüde iyileştiren filament borular vardır. Capricorn Bowden uzaktan besleme teflon boru baskı sürecini ve filamentin akışını kolaylaştırır. Filament bu boru içerisinde sorunsuz bir şekilde kayar ve içeride bükülme veya herhangi bir soruna neden olma konusunda endişelenmene gerek kalmaz.

Capricorn Bowden, 1,9 mm ± 0,05 mm iç çapa sahip yüksek sıcaklığa dayanıklı bir teflon borudur. Hassas ölçüye sahip boru, filamentin bükülmesini önler. Bu boru, özellikle esnek filamentlerle çalışırken kullanışlıdır.

Diğer Özellikler

Creality CR-10S Pro V2 Ekstrüder Sistemi
Tamamen metal ekstrüder, CR-10S Pro V2 ile çok daha güvenilir baskılar alınmasını sağlıyor.

Dilimleme Yazılımı

Creality CR-10S Pro V2 Cura Dilimleme Ayarları
Modellerini dilimlemek için Cura'yı kullanabilirsin.

Genel olarak, bu makineyle baskı yapmak çok kolaydı. Aynı zamanda kolay olan şey, Creality’nin Cura destekli dilimleyicisini, yaratıcı bir şekilde adlandırılan Creality Dilimleyiciyi kullanmaktı; bu, size uzmanlık seviyenize ve baskınızın ne kadar gelişmiş olması gerektiğine bağlı olarak Tam, Uzman veya Hızlı Baskı ayarlarını kullanma seçenekleri sunar. Tüm ayarlar Cura ile tamamen aynı, sadece eski bir versiyonu.

Dilimleyiciyle karşılaştığımız tek sorun, baskı yatağı görünümündeyken bazen modellerin de kaybolmasıydı. Bunun neden olduğundan emin değiliz, ancak çoğu şeyde olduğu gibi, programı yeniden başlattık ve hiçbir şey olmamış gibi devam ettik.

Creality CR-10S Pro V2 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Creality Ender 5 Pro Teknik Özellikler

Boyutlar Ender 3 ve Ender 3 Pro ile neredeyse aynı görünürken, Ender 3 V2 özelliklerinde farklılıklar mevcut.

Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^