Creality CR-10 V2 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Çinli üretici Creality, 2016’da Creality CR-10’u piyasaya sürdüğünden beri, geliştirilmiş Creality CR-10S gibi birçok model yayınladı. Bu yıllarda dahi 3D baskı dünyasında en çok kopyalanan tasarımlardan biridir.

CR-10’un piyasaya sürülmesinden birkaç yıl sonra Creality, CR-10 V2 modelini yayınladı. Peki bu yeni sürümde neler var? Almaya değer mi? Öğrenmek için, uygulamalı incelememizi okumaya devam edebilirsin.

 1. CR-10 V2’ye Genel Bakış
 2. Test Baskısı
  1. Autodesk Kickstarter
 3. CR-10 V2 Özellikleri
  1. Geliştirilmiş ve Daha Sağlam Gövde
  2. Yükseltilmiş Güç
  3. Gelişmiş Anakart
  4. Çift Parçalı Soğutma
  5. Değiştirilebilir Özellikler
  6. Diğer Özellikler
  7. Sonuç
 4. Creality CR-10 V2 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 5. Benzer 3D Yazıcılar
 6. İlgili Makaleler

CR-10 V2’ye Genel Bakış

Creality CR-10 V2'ye Genel Bakış

V2 ve orijinal CR-10 arasında tasarım benzerlikleri var. Orijinal CR-10’da olduğu gibi, V2’de de filament makarası kontrol kutusuna takılmaktadır. Kontrol kutusu hafif olduğundan dolayı filamentin devrilmemesini önlemek için kontrol kutusunu masaya bantlamanı öneriyoruz.

Bununla birlikte Creality, V2 modelinde yeni bir Mean Well güç kaynağı ve 24V sıcak uç (hotend) ve yatak kullanmış. Muhtemelen orijinal CR-10’da karşılaşılan sorunları gidermeye yönelik bir geliştirme olmuş. Çünkü önceki modelde yatağın ısınması bir hayli uzun sürüyordu. Bu güçlendirilmiş güç ve yatak sayesinde ABS gibi filamentler ile baskılar almak çok daha uygun hale geliyor.

CR-10 V2’nin ekranı dokunmatik değil ve menüsünde gezinmek için bir kontrol düğmesi bulunuyor. Renkli dokunmatik ekran içeren diğer uygun fiyatlı yazıcıların aksine bu şekilde bir ekran kullanılması hoşumuza gitmedi.

Ayrıca menüde, filamenti değiştirmek gibi bazı seçeneklerin olmasını beklerdik. Sistem bu seçeneği yalnızca nozülün ön ısıtmasından sonra görüntülüyor. Soğuk filamenti çıkarmaya çalışmamak mantıklı olsa da, bunu yapmaya çalışırken basit bir uyarı çıkması sorunu çözebilirdi. Ancak, çok büyük bir eksiklik değil tabi ki.

Test Baskısı

3D yazıcıyı kurmak kolay, ancak filamenti yüklerken biraz zorlandık. Ekstrüderde bir parça filament sıkışmış. Tıkanıklığı bulmak ve çıkarmak için ekstrüderi açmamız gerekti. Ancak, bu sorun ile yalnızca bir kez karşılaştık. Çok sorun edilecek bir şey değil.

Genel olarak, V2 ile baskı almak basit. Kontrol kutusuna takılan filament makarası ile ilgili yukarıda belirttiğimiz dengesizlik sorunu hariç, ki bunu kontrol kutusunu masaya yapıştırarak çözebilirsin, sorunsuz bir şekilde baskı yapabildik. Modeller yatağa iyi yapıştı ve çıkarılması kolaydı.

Autodesk Kickstarter

Test baskısı için, bir FDM yazıcısının hassasiyetini kontrol etmeni sağlayan Autodesk Kickstarter test modelini bastık. 215°C’lik bir nozül sıcaklığı olan beyaz eSun PLA+ filamenti kullandık ve yatağı 60°C’ye kadar ısıttık.

Creality CR-10 V2'ye Genel Bakış

Creality CR-10 V2, boyutsal doğruluk ve Z hizalaması açısından iyi iş çıkardı. Genel olarak, V2 bu testten 30 üzerinden 18,5 puan aldı. Buna karşılık, Ender 5 Plus aynı testten 30 üzerinden 27 almıştı.

Ancak, bu test yalnızca yazıcının kutudan çıkar çıkmaz yapılmış ayarlarıyla görünen hassasiyetidir. Ayarların detaylı yapılması optimize edilmesi gerekmektedir.

Test modelinin kenarlarına baktığımızda, V2’nin ayrıntıları ve çıkıntıları son derece iyiydi. Ancak, bazen yüzeyler o kadar da pürüzsüz değildi.

CR-10 V2 Özellikleri

Geliştirilmiş ve Daha Sağlam Gövde

Creality CR-10 V2 Geliştirilmiş Sağlam Gövde

Creality tarafından altın üçgen olarak etiketlenen ve ilk olarak Creality CR-10 Max modelinde kullanılan geliştirilmiş gövde, üst kısmını tabana bağlıyor ve Z eksenini destekliyor.

Bu tasarımın amacı, yazıcıya daha sağlam bir gövde kazandırmak, titreşimleri ve Z eksenindeki yalpalanmayı azaltmak ve sonuçta baskılarda pürüzsüz bir yüzey elde etmesini sağlamaktır.

Yükseltilmiş Güç

Diğer bir özellik, yeni eklenen 24V / 350W Mean Well güç kaynağıdır.

Görünüşe göre Creality, yüksek sıcaklıklarda genellikle düşük performans gösterdiği için ısıtılmış yatağın istenen sıcaklığa ulaşmasının uzun zaman aldığı ve ABS gibi filamentler ile baskı yapılmasının tavsiye edilemeyeceği şeklindeki yinelenen şikayeti ele alarak kullanıcı geri bildirimlerine dikkat etmiş görünüyor. Yeni eklenen güç kaynağı ile bu sorun çözülmüş.

Gelişmiş Anakart

CR-10 V2, TMC 2208 ultra sessiz motor sürücü ile donatılmış yeni anakarta sahip. Geliştirilmiş sessiz kademeli motor sürücü ile Creality CR-10 V2, 50 dB’nin altında çalışıyor. Bu sürücüler sayesinde baskılar alırken çok daha az motor gürültüsü ile daha pürüzsüz bir baskı deneyimi yaşayacaksın.

Çift Parçalı Soğutma

Creality CR-10 V2 Çift Parçalı Soğutma

Creality CR-10 V2’de baskı kafası yeniden tasarlanırken yükseltilmiş bir sıcak uç (hotend) ve çift “dişli” radyal fan soğutma kanalı kullanılmış. Bunun orijinal CR-10’a göre daha iyi olmuş demek zor, ancak baskı kalitesinde olumlu sonuçlar aldık. Ayrıca, 3D yazıcı takipçileri bu tür bir kanalın genellikle daha eşit soğutma sağladığı için daha iyi olduğunu ifade ediyorlar.

Baskılar sırasında filament tıkanmalarıyla karşılaşmadık ve oldukça mükemmel olmasa da tutarlı baskı sonuçları elde ettik. Üreticiye göre, %55 oranında soğutma iyileştirmesi yapılmış ve bu genel baskı hassasiyetine %10’luk bir artışa neden olmuş.

Değiştirilebilir Özellikler

Creality, kasıtlı olarak DIY yani kendin yap / değiştir iyileştirmeleri için biraz yer bırakmış. V2’de yatak kalibrasyonu işlemi hala yatağın altındaki vidaları döndürerek yarı otomatik olarak yapılıyor. Ancak, makinede BL-Touch yatak kalibrasyonu sensörü için bir alan bulunuyor.

Ayrıca Creality CR-10 V2, kullanıcının varsayılan tüm metal Bowden (uzaktan) ekstrüder’den doğrudan (direct) tahrikli ekstrüzyon sistemine geçmesine olanak tanıyor. Tercihine veya amaçladığın yazdırma işlemine göre bu gibi değişikler yapman mümkün.

Diğer Özellikler

Creality CR-10 V2’nin diğer özellikleri şunlardır:

Sonuç

Genel olarak, CR-10 V2 ile baskı almayı sevdik. Baskı yatağı iyi bir yapışma sağlıyor, kullanımı oldukça basit ve genel olarak baskı işlemi oldukça standart. Bazı küçük sorunlarla çıksa da, herhangi bir kritik teknik sorunla karşılaşmadık.

Baskılar iyi ve Cura dilimleme yazılımıda ince ayar yapılırsa daha da iyi hale gelecektir. Ayrıca, iyileştirilmiş güç kaynağı ve diğer eklenen parçalar, baskı yatağının eski CR-10’dan daha hızlı ve daha tutarlı bir şekilde ısınmasını sağlıyor.

Yazıcıda eksik olduğunu düşündüğümüz tek yer, hantal tasarımıydı. Yeni model olan bir makine için daha kullanıcı dostu ve yazıcıyı düzene sokacak, kapladığı alanı azaltmak için ideal olarak kontrol kutusunun yatağın altında olan bir tasarım beklerdik.

Creality CR-10 V2 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^