Creality CR-10 S5 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality CR-10 S5, Creality markasının en büyük 3D yazıcısı ve aynı zamanda şu anda piyasadaki en rekabetçi fiyatlarla geniş formatlı 3D yazıcılardan biridir. 500 x 500 x 500 mm baskı hacmine sahip CR-10 S5, en büyük 3D baskı hayallerin için akıllara durgunluk veren olanaklar sunuyor.

Sizler için Creality CR-10 S5 3D yazıcıyı ofisimizde uygulamalı olarak inceledik.

 1. Büyük, Ama Düzgün Çalışıyor Mu?
 2. Baskıya Hazırlık
 3. Creality CR-10 S5 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
  1. Çift Raylı Yatak Sistemi
  2. Çift Milli Z Ekseni
  3. Patentli Yatak Sistemi
  4. Yeni Devre Kartı
  5. Diğer Özellikler
 4. Creality CR-10 S5 3D Yazıcı Genel Özellikler
 5. Benzer 3D Yazıcılar
 6. İlgili Makaleler

Büyük, Ama Düzgün Çalışıyor Mu?

Açıkçası, Creality CR-10 S5’in en çekici yanı, devasa modelleri basabilmesidir. Peki yazıcı bu görev için ne kadar iyi donatılmış?

Creality CR-10 S5, CR serisinin tipik stilinde de olan Y ve Z ekseni parçalarının düzgün hareketi için çift kılavuz vida mekanizmasının yanı sıra çift yataklı raylara da sahiptir.

Creality CR-10 S5 Büyük Hacim
Tipik CR-10'a benzeyen tasarımı ile karşında CR-10 S5

Yenilenmiş CR-10 V2 modeli gibi diğer yeni Creality modellerinden farklı olarak, CR-10 S5, Creality’nin yatak çerçevesini tabana bağlayan bir Z ekseni desteği olması eksi yanlarından biri. Büyük baskı alanını daha sağlam hale getirmek için CR-10 S5’te önlemler alınmamış gibi.

CR-10 modelin yeni S5’i ile uyumlu olarak, güç kaynağı ve ekranı bulunan kontrol ünitesinin üzerinde filament makarası yer alıyor.

Filament makarası tutucusunun ayrı olarak takılması kullanışlı, çünkü zaten çok büyük olan bu yazıcının üzerinde olsaydı çok daha yer kaplayabilirdi. Ayrıca, yazıcı üzerinde ekstra ağırlık olması halinde istenmeyen yalpalanmalara neden olabilirdi.

Creality CR-10 S5 Kontrol Ekranı
Tipik Creality tarzı kullanıcı arayüzü

S5’in firmware ve döndürmeli kontrol düğmesi, son zamanlarda benimsenen tüm parlak dokunmatik ekranlı kullanıcı arayüzüne sahip 3D yazıcılar ile karşılaştırıldığında, günümüzde biraz modası geçmiş olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, menüyü ve yazıcı ayarlarını kontrol etmek oldukça basittir. İsteyebileceğin tüm gerekli ayarlara kolaylıkla erişebilirsin.

Yazıcının boyutundan dolayı, yazıcıyı saklayacak kadar geniş bir yer bulmanın zor olacağı gerçeği göz önüne alındığında, harici bir kontrol kutusuna sahip olmak iyi bir fikir. Ancak, kontrol ünitesi kısıtlayıcı derecede kısa kablolara, özellikle X ekseni için, sahip. Kontrol ünitesi yazıcının hemen yanında olmaz ise, yüksek baskılarda X ekseni step motorunun kablosu zorlanıp çıkabilir. Bu durum, büyük hacimli CR-10 S5 için yer sıkıntısını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle, alana ihtiyacın olduğunu unutmamalısın.

Creality CR-10 S5 Kapladığı Alan
Yazıcının kabloları çok kısa olduğu için yazıcıyı koyacağınız alanda kontrol ünitesinin yerleşiminde zorlanabilirsin.

Creality CR-10 S5, birçok filament ile baskı almana olanak tanıyan ısıtmalı bir cam yatağa sahiptir. Isıtılmış baskı yatağı ile istenen sıcaklıklara ulaşmak oldukça uzun sürüyor. Örneğin, yatağı 80°C’ye ısıtmak için, yaklaşık 30 dakika. Bu rahatsız edici bir zaman kaybı olsa da, yazıcının baskı alanı 500 x 500 mm olması ve açık kasa olması nedeniyle normal. Gerçekte yazıcı yatağının yalnızca 300 x 300 mm’lik kısmı ısıtılıyor. Bu nedenle, 200 x 200 mm’lik bir bölüm direkt ısıtılmadığından dolayı o alanlar daha soğuk kalabiliyor. Bu da, özellikle kalkma yapan ABS filament ile büyük baskılar almayı zorlaştırıyor.

Creality CR-10 S5 Yatak Sıcaklığı
Yazıcının büyük yatağı aynı oranda ısınamıyor.

Özellikle büyük baskılar için yatağın her alanının eşit ısınması, baskıların eğrilmesine ve bozulmasına neden olabilir.

PLA filament ile baskı alırken sıcaklık farkını azaltmak için ısıtılmış yatak sıcaklığını yaklaşık 40°C’ye düşürebilirsin. Özellikle ABS gibi sıcaklığa duyarlı malzemeler için bu bir sorun oluşturabilir. Uygulamalı incelememiz için, yine de PLA ile baskı yapmaya devam ettik ve bu sorunu çözmeyi başardık.

CR-10 S5’in bir başka zorluğu da filamentin yatağa yapışmasıdır. Cam baskı tablası, doğal olarak, bir doku tabakasında bulabileceğin yapışkanlıktan yoksundur. Cam yatakta kapton (mavi) bant kullansan da, yatağın her yeri aynı ısınamadığından, baskı yatağının sadece üçte ikisi için yeterlidir.

Yine de mavi bandı kullanabilirsin, ancak yine de üzerine yapıştırıcı (Pritt vb.) kullanabilirsin.

Baskıya Hazırlık

CR-10 S5, yarı montajlı olarak gelir ve tek yapman gereken Z eksenini tabana monte etmek, kabloları bağlamak ve 3D baskı için kalibrasyonları yapmaktadır.

Creality CR-10 S5 ile Baskıya Hazırlık
Baskı yatağı ve kontrol kutusundan çok sayıda kablo çıkıyor.

Diğer CR-10 modelleri, BL-Touch sensörleri ile otomatik yatak kalibrasyonu kabiliyetine sahipken, CR-10 S5’te manuel olarak kalibrasyon yapmak gerekiyor.

CR-10 S5’in yatak kalibrasyonunu yapmak için, yatağın köşelerinde minik plastik başlı somunlar bulunuyor. Baskı yatağı, büyük ve kullanımı daha kolay somunlar için çerçeveye çok yakınlar. Bu, baskı yatağının altındaki uzak köşede bulunan somunlara ulaşmak için bileklerini bükmekten başka seçenek bırakmıyor.

Creality CR-10 S5 Yatak Kalibrasyonu
Yatak kalibrasyonu için somunları çevirmek bir hayli zorludur.

Öte yandan, bu kadar büyük bir yatağı kalibre etmek oldukça zordur. 30 dakika içinde yatağı kalibre etmeyi başardık ve ilk küçük baskılar iyi çıktı.

Test baskılarımız için 3DBenchy modeli ile başladık.

Creality CR-10 S5 ile 3DBenchy Baskısı
3DBenchy modeli ile deneme baskılar

Her iki model de sorunsuz yazdırılırken, teknelerin daha ince ayrıntıları etrafında bir miktar gölgelenmeler oldu. Bu, yazıcıların hareketli parçalarının ani yön değişikliklerinin ve taşıdıkları ataletin neden olduğu rezonansın bir göstergesi.

Yükseltilmiş yatak sistemiyle bile, fiziksel kuvvetler yalnızca belirli bir noktaya kadar azaltılabilir. Bu nedenle, yazıcının hızlı zig-zag hareketini yavaşlatmak için, baskı hızını yavaşlatmanı öneririz.

Creality CR-10 S5 ile Örnek Baskılar
Her şey düzgün ve bir şekilde birbirine uyuyor.

Bir sonraki baskımız, vidalı kapaklı torba sızdırmazlık mekanizmasıydı. Menteşeler güzel çıktı ve tüm parçalar olması gerektiği gibi birbirine oturdu. Yazıcı ince ayrıntıları ve hassas bileşenleri oldukça iyi işleyebilir.

Bu büyüklükte bir yazıcı için büyük hacimli bir baskı almasak olmazdı.Bu boyutta bir yazıcının uygulamalı bir incelemesini tamamlamamız gerekliydi.

Bu nedenle, büyütülüş bir vazonun bir gecede üretilen baskısını aldık. Yapışma sorunları nedeniyle baskının yaklaşık beş dakika içinde başarısız olduğu bir denemeden sonra, ertesi sabah geri geldik ve oldukça etkileyici bir vazo bulduk.

Creality CR-10 S5 ile Büyük Vazo Baskı
Büyük baskı hacmini kullandık, şahane bir vazo bastık.

Tabii ki, daha büyük ve daha karmaşık baskılar alabilirsin, ancak bunun birkaç günlük baskı sürelerine yol açacağını unutmamalısın.

Baskı süresini kısaltmakla ilgileniyorsan, nozülü değiştirmeni öneririz. CR-10 S5, yükseltilmiş 0,4 mm MK10 nozül ile birlikte gelir. Özellikle büyük (daha az detaylı) baskılar için 0,6 mm veya hatta 0,8 mm nozüle geçiş, baskı hızını artıracaktır. Hacimsel verimi daha da artırmak için, Volcano nozzle da kullanabilirsin.

Başka bir ipucu da yatak sıcaklığını (PLA ile baskı yaparken) yaklaşık 40°C’ye düşürmek olabilir, bu da daha iyi bir termal denge sağlayacaktır.

Sonuç olarak, CR-10 S5, çok sayıda 3D baskıya izin verir, ancak en iyi sonucu elde etmek için ayarlarla uğramalısın. Tak ve çalıştır yazıcılar kadar basit değildir. Baskı hızı, yatak sıcaklığı ve geri çekme ayarlarının farkında olman gerekir. Tutarlı sonuçlar elde etmek için ince ayar yapmak gerekir.

Yukarıda pek çok dezavantajı listelesek de, sonuç bizi olumlu bir şekilde şaşırttı. CR-10 S5 kadar büyük bir makinede tutarlı sonuçlar elde edebilmek başlı başına bir başarıdır. Tek başına baskı yatağının büyüklüğü ve kütlesi, baskıya bir karmaşıklık boyutu getiriyor.

CR-10 S5, muhtemelen basitlikte bir zaferdir. Sadece fiyat noktası için yeterli ve çok sayıda modifiye parça ile ince ayar yaparak erişilebilir bir 3D yazıcıdır.

Creality CR-10 S5 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Çift Raylı Yatak Sistemi

Creality CR-10 S5 Yatak Destekleri
CR-10 S5'in yatağındaki çift destekli yapısı

S5 modelinde göze çarpan en dikkat çekici geliştirme, CR-10 S5’in yatağındaki çift destekli yapısıdır. Eski versiyonunda sadece bir ray bulunurken, güncellenmiş versiyon artık çift yataklı bir hareket sistemi ile birlikte geliyor. 500 x 500 mm ısıtılmış cam baskı tablasını hareket ettirmek zorunda olan ikinci bir ray, daha dengeli bir hareket sağlıyor ve daha pürüzsüz bir baskı deneyimi sunuyor.

Çift Milli Z Ekseni

Creality CR-10 S5 Z Ekseni
İki tarafa da bulunan miller, Z ekseninin düzgün bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Eriyik Yığma Modellemesi (Fused Deposition Modeling - FDM) 3D yazıcılarda karşılaşılan bir sorun da, makinenin çalışırken hareket eden parçaları nedeniyle Z eksenindeki yalpalanmadır. Bu, özellikle yüksek baskılar yazdırılırken istenmeyen katman kaymalarına neden olabilir. Creality CR-10 S5, Z eksenindeki çift mil ve iki step motor sürücüsü ile bu sorunu gidermeyi hedeflemektedir. Bu mil ve motorlar ile sağlam alüminyum çerçeveler birleştiğinde, titreşimler azalır ve dolayısıyla Z eksenindeki yalpalanmalar en aza inerek baskıların daha pürüzsüz bir şekilde bitmesini sağlar.

Yazıcı zaman zaman Z yalpalanmaları ile mücadele ederken, yazıcının çift mile sahip olması istenmeyen yan etkileri azaltmaya yardımcı oluyor.

Patentli Yatak Sistemi

Creality CR-10 S5 Patentli Yatak Sistemi
CR-10 S5'teki yatak hareket sistemindeki tekerlekler

CR-10 S5’in bir diğer özelliği ise, yükseltilmiş yatak sistemidir. Creality, XYZ alüminyumda patentli V yuvalı hareket arabaları kullanıyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir 3D yazıcının baskı kalitesi, makinenin çalışırken ne kadar sallanıp sarsıldığına bağlıdır. Creality’nin yüksek hassasiyetli V yuvalı rulmanları ile yazıcı daha sorunsuz ve daha az gürültülü çalışıyor.

Yeni Devre Kartı

Üretici Creality’nin ek bir özelliği ise, yeni yükseltilmiş endüstriyel sınıf bir devre kartıdır. Bu, yazıcının herhangi bir kesinti olmadan 200 saate kadar istikrarlı bir şekilde yazdırmasına izin veriyor. Özellikle CR-10 S5’in üretim hacmi düşünüldüğünde, iki ila üç gün süren uzun baskılar yapılabiliyor. İncelememiz sırasında, donanım ile ilgili herhangi bir aksaklıkla karşılaşmadık.

Diğer Özellikler

Baskı hacminin tamamını kullanmak için ek özellikler; elektrik kesintisi durumunda baskıya devam etme işlevi ve daha da önemlisi, filament algılama sistemi.

Büyük modeller yazdırmak istiyorsan, filament makarasını aralarda değiştirmen gerekebilir, çünkü baskılar geleneksel makaralara (1 kg) göre daha fazla filamente ihtiyaç duyacaktır. Filament algılama sensörü ile, filament bittiğinde baskının yarıda kalma ve baskıya baştan başlamak zorunda kalma riskin yoktur.

Creality CR-10 S5 Filament Algılama Sistemi
Filament algılama sensörü, besleme mekanizmasının önüne takılmaktadır.

Bunun mekanik bir sensör olduğunu, yani yalnızca sensör kutusunun içine filament eksikliği olduğunda çalıştığını unutma. Ekstrüdere giden teflon boruda filamentin gerçekten hareket edip etmediğini ölçen ve bu nedenle sensörün ötesinde olası filament arızalarını da tespit edebilen bir optik sensör daha maliyetlidir.

Creality CR-10 S5 3D Yazıcı Genel Özellikler

Creality CR-10 S5 Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^