Creality CR-10 Max 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality CR-10 Max devasa baskı alanı sahip. Peki bu yeterli mi? Bu yazımızda CR-10 Max’ın artılarını ve eksilerini detaylı olarak inceliyoruz.

Yeni eklenmiş parçalar bu yazıcıyı gerçekten bir sonraki seviyeye mi taşıyor, yoksa daha çok gösteriş mi? Yazıcı, ayarları yapılıp unutabileceğin bir makine mi yoksa sık sık düzeltmeye ihtiyacı var mı? Daha büyük her zaman daha mı iyidir?

Senin için bu 3D yazıcıyı tahminlerimiz ve deneyimlerimiz doğrultusunda gözden geçirdik.

 1. Artıları ve Eksileri ile CR-10 Max 3D Yazıcı
 2. CR-10 Max’a Genel Bakış
  1. Tasarım
  2. Destek Çubukları
  3. Otomatik Kalibrasyon
  4. Farklı Nozül Tipleri
  5. Çift Kayış Sistemi
  6. Hızlı Isınan Yatak
  7. Capricorn Filament Boru Sistemi
  8. Baskıya Kaldığı Yerden Devam Edebilme
  9. Z Ekseninde Çift Araba
  10. Dokunmatik Ekran
  11. Baskı Tablası
  12. Bütünleşik Kontrol Panosu
  13. Cura Ayarları
 3. CR-10 Max ile Test Baskıları
  1. Sonuç
 4. Creality CR-10 Max 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 5. Benzer 3D Yazıcılar
 6. İlgili Makaleler

Artıları ve Eksileri ile CR-10 Max 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile CR-10 Max 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

CR-10 Max’a Genel Bakış

Creality CR-10 V2'ye Genel Bakış

CR-10 Max, CR-10’a göre yükseltilmiş parçalar sunan daha üstün bir 3D yazıcı. Bu da onu Creality için daha iddialı bir yazıcı haline getiriyor. Büyük bir baskı hacmi ve markaya özgü bileşenlerini bir araya getiren bu yazıcı tam olarak doğru tercih olmaya çok yakın.

Bazı yerlerde gerçekten başarılı, ancak yine de biraz daha ince ayara ihtiyacı var. Cura dilimleme ayarlarında biraz uğraş ile Max’in gerçekten iyi bir yazıcı olduğunu anlayacaksın.

Tasarım

CR-10 Max, Creality’nin beşinci CR-10 stili yazıcıdır ve CR-10S Pro ile oluşturulan tasarım dilinin üzerine inşa edilmiş gibi görünmektedir; kırmızı ve siyah renk şeması, güç kaynağı içeren kapalı kontrol kutusu ve basitleştirilmiş, dokunmatik ekranla çalışan kullanıcı arabirimi.

Creality, CR-10 Max’i diğerlerinden ayıran birkaç yeni özelliğe işaret ediyor.

Destek Çubukları

Gövdede 2 adet destek çubukları yer alıyor. Bunun amacı, baskılarda Z yalpalamasını ortadan kaldırarak model duvarında pürüzsüz bir görünüm sağlamak.

Otomatik Kalibrasyon

Önceki model CR-10S Pro’da olduğu gibi, CR-10 Max’in baskı kafasında bir tür endüktif prob bulunuyor. Bu prob, yatak boyunca bir dizi noktayı ölçüyor ve bölgesel telafiler yapılıyor.

CR-10 Max ayrıca, Creality’nin büyük boyutlu manuel yatak kalibrasyon somunlara da sahip. İstersen kalibrasyonu manuel olarak da yapabilirsin.

Farklı Nozül Tipleri

Creality CR-10 Max, iki farklı nozüle sahip: 0,4 mm ve daha hızlı baskılar için 0,8 mm. Büyük çaplı nozül, yazıcının basabileceği büyük boyutlu modelleri yazdırırken çok işine yarayacak.

Çift Kayış Sistemi

450 x 450 mm baskı yatağını taşımak ve tüm bu ağırlığı hareket ettirmek için sağlam bir montaja ihtiyaç var. Creality bu yatağı hareket ettirmek için çift kayış sistemi kullanıyor.

Hızlı Isınan Yatak

Creality, büyük baskı yatağı için bölünmüş akışa sahip bir güç kaynağı dahil etmiş. Anakarttan bağımsız olarak 24V’yi yatağa iletiyor ve böyle bir düzenlemenin elektromanyetik paraziti azalttığını iddia ediyorlar. Bu sistemin faydası, büyük yatağın hızlı ısınmasıdır. Diğer CR-10’larda yaşanan ısınmama sorunu çözülmüş görünüyor.

Capricorn Filament Boru Sistemi

Derin mavi tonuyla ayırt edilen Capricorn boru sistemi, Bowden (uzaktan besleme) tarzı ekstrüzyonda filamentin rahat kaymasını ve hotend içinde sıcaklık direncinin yüksek olmasından dolayı zarar görmemesini sağlıyor. Ancak Bowden borunun uzun olması esnemeye neden olabiliyor ve bu de baskı sırasında modele çarpabilme ihtimalini artırıyor.

Baskıya Kaldığı Yerden Devam Edebilme

Bu büyüklükte bir yazıcıda baskıların da uzun sürdüğü düşünüldüğünde, elektrik kesintisinde veya filament bittiğinde baskının yarım kalmasını istemezsin. CR-10 Max’da önlem olarak bir dizi baskı kurtarma özelliği yer alıyor. Mekanik bir anahtar ile filament bittiğinde uyarıyor ve elektrik kesildiğinde baskı kaldığı yerden devam edebiliyor.

Bununla birlikte, bazı nedenlerden dolayı, bu yazıcıdaki filament her değiştirildiğinde, katman kayması meydana gelebiliyor. Bu sinir bozucu. Hepsinden kötüsü, çok fazla filament ihtiyacı olan büyük hacimli baskılarda filament değişiminde yaşanan bu sorun seni hayal kırıklığına uğratabilir.

Z Ekseninde Çift Araba

X ekseni profilini Z ekseninde hareket ettirmek için her iki uçta araba bulunuyor. Bu, daha fazla stabilite ve dolayısıyla daha iyi baskılar demek.

Dokunmatik Ekran

CR-X’ten beri CR serisi yazıcılarda olduğu gibi, CR-10 Max, renkli dokunmatik ekran kullanıcı arayüzüne sahip. Diğer CR-10 modellerinde LCD ekranlardan daha hoş bir değişiklik olsa da, bu ekran nedense genellikle değerinden daha zahmetli. Bazen komik ama çoğunlukla rahatsız edici bir aksaklık unsuru olabiliyor.

SD kartın içindeki klasörde gezinirken, CR-10 Max’in ekranı yalnızca beş önizleme ekranından üçünü gösteriyor. Dördüncü ve beşinci sayfalarda bulunan herhangi bir G koduna erişilemiyor. Ayrıca, modellerin herhangi bir mantıksal sırası yokmuş gibi görünüyor. Yani tarihe veya alfabeye göre sıralanmamış.

Baskı Tablası

Bu kadar büyük ve etrafı açık baskı tablasında filamentler gayet iyi yapışıyor. Bu nedenle, baskılarda kalkma veya çarpılma gibi sorunlar ile karşılaşmadık.

CR-10 Max’ta, ısıtılmış baskı yatağını kapatan bir güç tasarrufu modu var ve baskılar yapışmıyorsa, bunun nedeni yatağın kapalı olması olabilir. Bu başımıza geldi.

Bütünleşik Kontrol Panosu

Önceki CR-10 modellerinden farklı olarak, Max’in kontrol panosu, filament makarası dengesiz bir şekilde yerleştirildiği gibi yazıcının yanında yer almıyor. Bunun yerine pano, yazıcıya ağırlık ve destek sağladığı, ve yazıcının kapladığı alanı minimuma indirdiği için makinenin tabanına entegre edilmiştir.

Cura Ayarları

Max’in büyük üretim hacmi ile denemeler yapmak için gerçekten büyük baskılara başlamak için sabırsızlanıyorduk. Ne yazık ki, denemeler boyunca bazı engellerle karşılaştık.

Cura ayarlarını tam olarak doğru yapmamak ile ilgili sorunlar ortaya çıktı. Max için henüz bir Cura profili olmadığından dolayı Creality, CR-10 profilinin kullanılmasını, baskı hacmi ayarlarının değiştirilmesini ve 0,4 mm nozülü kullanırken aşağıdaki ayarların yapılmasını öneriyor:

Bu ayarlar ile hangi modellerde en iyi sonucu alacağını bilmiyoruz. Ancak bu ayarlar, iç dolgularda ve dış yüzeyde düzensiz dokuların azalttığına şahit olduk.

CR-10 Max ile Test Baskıları

Genel olarak, bazı düzgün baskılar almamıza rağmen, her zaman istenilen performansı vermedi. Devasa baskı hacmini göz önüne aldığımızda, güvenilirlik veya tekrarlanabilirliğin biraz daha iyi olmasını beklerdik. Ayrıca, yazıcının yaklaşık 1.130 dolar olan fiyatı göz önüne alındığında, Creality Ender 3 V2 veya CR-10S Pro V2’den daha üstün bir ürün beklenebilir. Özellikle uzun süreli baskılarda çok fazla baskı kaygısı yaşadık, çünkü baskı düzgün çıkmazsa, çok fazla zaman ve filament israf etmiş olacaktık.

Tüm incelemelerimizde olduğu gibi, birkaç kıyaslama testiyle başladık. İki testten ilki, Autodesk Kickstarter testiydi.

Creality CR-10 Max ile Autodesk Kickstarter Testi
CR-10 Max, Autodesk Kickstarter testinde 30 üzerinden 20 puan aldı.

Bu test, bir FDM 3D yazıcısının hassasiyetine belirler. CR-10 Max için sonuçlar:

Genel olarak yazıcı, 30 puan üzerinden 20 puan aldı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bu testten Creality CR-10S 23,5 puan almıştı).

Creality CR-10 Max ile 3DBenchy Testi

Sırada 3DBenchy modeli ile test baskımız var. CR-10 Max, 0.8 mm’lik bir nozülle, etkileyici olmayan bir Benchy üretti. Çok kötü değil, ama yan kısımlarında tuhaf çukurlar ve küçük çıkıntılar oluştu. Bunun neden olduğu tam olarak belli değil. Dürüst olmak gerekirse, Cura ayarlarını değiştirmeden basıldı, ancak Cura ayarlarının yapılmamış olması rastgele oluşan ezik ve çiziklerin nedenini açıklamıyor.

Creality CR-10 Max ile Fil Baskısı

Yazıcı ile birlikte verilen SD kartın içerisinde bulunan fil modeli, CR-10 Max ile aldığımız ilk eğlenceli baskımızdı ve başarılı oldu. Pürüzsüz yüzeylere sahipti ve filin sırtındaki kumaşın en küçük ayrıntıları, kırışıklıkları ve kıvrımları görebildik. Mükemmel bir baskı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu mükemmelliyette baskılar alabilmek için Cura ayarlarını kurcalaman gerektiğini şimdiden söyleyelim.

Ayrıca, ekstrüder motorundan baskılar üzerine sarkan kablo demeti dahil olmak üzere bir dizi sorunla karşılaştık. Özellikle uzun ve narin bir şey basıyorsan, bu kablo demetinin o ince ve narin bölgelere çarpmasıyla karşılaşabilirsin.

İç dolgu (infill) ile ilgili sorunlar ile de karşılaştık. Bu dolgu sorunu da büyük ölçüde Cura ayarları ile çözüldü.

Creality CR-10 Max ile Küçük Kız Modeli
0,8 mm çapındaki nozül ile alınmış küçük kız modeli

Ardından 0,8 mm’lik nozülü kullanarak küçük kız modelini ürettik. Beş aat içinde baskı yatağından çıkarmaya hazırdı. Bu baskı iyi sonuç vermesine rağmen, 0,8 mm nozülü kullanarak yaptığımız baskılarda daha az başarılı olduk. Nozüller arasında geçiş yaparken Creality, sorunsuz bir şekilde baskı almak için gereken ayarlar hakkında daha fazla yardımcı kılavuzlar oluşturması son kullanıcı için daha iyi olacak gibi.

Sonuç

CR-10 Max harika bir 3D yazıcı, buna hiç şüphe yok. Büyük, çabuk ısınıyor ve birçok güzel özelliği var. Ancak süper güvenilir, kullanıma hazır bir yazıcı mı? Henüz tam olmadığını düşünüyoruz.

Baskı kalitesi pek iyi değil ve bu öngörülemezlik uzun baskılarda son derece endişe uyandırıyor. Dokunmatik ekran düzgün çalışmıyor ve ince ayar yapılması gerekiyor. Kablolar yazıcının yatağı boyunca sürükleniyor ve bazen baskıları deviriyor. 1.130 dolar olan fiyatını da belirtmekte fayda var. Bu fiyat noktasında, CR-10S ile karşılaştırıldığında CR-10 Max’tan olağanüstü bir şey beklenebilirsin.

Creality’nin diğer yazıcılarında da gördüğümüz gibi, yeni model çıkarmayı seviyorlar ve yazıcılarını sürekli geliştiriyorlar. Bu yüzden kısa sürede Max’ı tam olarak olması için daha da geliştirecekler gibi görünüyor.

Creality CR-10 Max 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^