Creality CP-01 Modüler 3D Yazıcı (Lazer Kazıma ve CNC İşleme) Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality, kendisinden önceki Ender 3 ve CR-10 gibi çok popüler ve uygun bütçeli FDM 3D yazıcılar üretirken, hibrit makine üreten Snapmaker’ın 3-in-1 (3’ü 1 arada) alanındaki hakimiyetine meydan okumaya hazır görünüyor.

Creality CP-01, “3D baskı, lazer kazıma ve CNC işleme” için değiştirilebilir kafalar sunuyor. Kickstarter ile ortaya çıkan Snapmaker ile bazı tasarım benzerlikleri var. Ancak farkları neler? Öğrenmek için okumaya devam et.

 1. Creality CP-01 Özellikleri
  1. Değiştirilebilir Modüller
  2. Standart 3D Baskı Modülü
  3. Giriş Seviyesi CNC İşleme Modülü
  4. Standart Lazer Kazıma Modülü
  5. Sağlam Dış Gövde
  6. Elektrik Kesintisi Koruması
 2. Creality CP-01 Modüler 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 3. Benzer 3D Yazıcılar
 4. İlgili Makaleler

Creality CP-01 Özellikleri

Creality CP-01 Modüler 3D Yazıcı Özellikleri
3-in-1 modüler 3D yazıcı: CP-01

Creality, bizler her zaman makinelerinin iyi ve tutarlı bir şekilde çalıştığını kanıtladı. Bu modüler cihazda da aynı hissiyatı vermeye devam ediyor.

Değiştirilebilir Modüller

Creality CP-01 Değiştirilebilir Modüller

CP-01 aynı gövde ile 3D baskı, lazer kazıma ve CNC frezeleme yapabilmek için 3 ayrı modüle sahip. Her modülün evrensel bir konnektörü var ve çıkarılması çok kolay. Bu nedenle, makineyi farklı işlevler arasında düzenli olarak geçiş yapmak çok da zor değil.

Standart 3D Baskı Modülü

Bu makinenin FDM 3D yazıcı yetenekleri; 200 mm küp baskı hacmi, 100°C’ye çıkabilen ısıtmalı yatak ve 0,1 mm maksimum baskı çözünürlüğü.

CNC işlemenin de aynı yatak ekseninde yapılmasından dolayı baskı alanının kalibrasyonunun manuel olarak yapılması gerekiyor. Ancak yatak camdan yapıldığından, bükülme sorunu olmayacaktır.

Bu makinenin uyumlu olduğu belirtilen malzemeler PLA, ABS ve TPU’dur. Bunun, aşırı sıcaklık gerektiren malzemeler (örneğin polikarbonat (PC)) ve nozülü aşındırabilecek malzemeler (örneğin karbon elyaf dolgulu) dışında çeşitli egzotik filamentlerle baskı yapabilirsin.

Giriş Seviyesi CNC İşleme Modülü

Bir CNC makinesi olarak da kullanılan CP-01, plastik, ahşap, kağıt ve PCB işleyebilir. Alüminyum gibi yumuşak metalleri işleyip işleyemediği belirtilmese de, bu gövde ile alüminyum işlememeni tavsiye ederiz. Bununla birlikte, 4,800 rpm mil ile malzemeleri işlemek için 200 mm kare bir alana sahipsin.

Standart Lazer Kazıma Modülü

0,5 W’tan daha düşük bir lazer kafasına sahip ve 100 x 190 mm’lik bir lazer gravür alana sahip olan CP-01, standart bir giriş seviyesi lazer kazıma makinesidir. Performans ve güvenlik açısından özel bir lazer kazıma makinesiyle kıyaslamıyoruz, ancak arada sırada bardak altlığı veya masaüstü süslemesi üretmek için yeterli bir donanıma sahip. Creality’nin belirttiğine göre lazer kazıma modülü ahşap, kağıt, plastik ve daha fazlasıyla çalışabiliyor.

Creality CP-01 Değiştirilebilir Modüller_2

Sağlam Dış Gövde

Bu modüler makine ile aldığımız 3D baskı, CNC modülü işlenmiş bir parça veya lazer gravüre göre söyleyebiliriz ki, hareket sisteminin gerçekten sağlam duruyor. Endüstriyel alüminyum ekstrüzyonlardan üretilen CP-01, sert bir gövdeye sahip. Ancak, CNC modülü çok güçlü değil ve 3D baskı hızı 80 mm/s ile sınırlandırılmış. Bu da gövdeyi çok da zorlamamak gerektiğini bize söylüyor.

Elektrik Kesintisi Koruması

Elektrik kesintisi durumunda CP-01, kaldığı yerden devam etme seçeneği sunuyor. Bu özellik şimdiye kadar FDM 3D yazıcılarda standart hale gelmişt, ancak bunu modüler (3-in-1 veya 3’ü 1 arada) cihazlarda görmek güzel oldu.

Uygun fiyatlı hepsi bir arada cihaz Creality CP-01, Kickstarter’dan çıkan Snapmaker’a karşı başarılı olacak mı? Veya daha gelişmiş seçenekler sunan ZMorph VX ile yarışabilecek mi? Bunu söylemek için çok erken, ama takipçisi olacağız.

Creality CP-01 Modüler 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Creality CP-01 Modüler 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

3D Baskı

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Yazılım

CNC Freze

Lazer Kazıma

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^