Ultimaker S3 ve S5 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Ultimaker S3 ve S5, birden fazla malzemeyi kullanabilen en iyi çift ekstrüderli 3D yazıcıdır. S3 ve S5’in küçük işletmeler için neden mükemmel bir yazıcı olduğunu incelememizde detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

2011 yılında kurulan Hollandalı 3D yazıcı üreticisi Ultimaker, açık kaynak 3D yazıcı topluluğunda öncü olmasıyla tanınmaktadır. Son derece övülen profesyonel sınıfta 3D yazıcılara ve en popüler 3D model dilimleyicilerinden biri olan Cura’ya sahip olan Ultimaker’ın, masaüstü 3D yazıcı pazarındaki en etkili oyunculardan biri olduğunu söylememize gerek yok.

Ultimaker’ın profesyonel ‘S’ serisinde yer alan Ultimaker S3 ortalama 4.395 $’dan ve Ultimaker S5 ise 5.995 $’dan satılmaktadır.

Temel olarak, S3 ve S5 modelleri neredeyse aynı. Teknik özellikleri gözden geçirildiğinde S3’ün S5’ten marjinal olarak nasıl farklı olduğunu ve Ultimaker’ın genişletilmiş ’S’ serisinde hangi konumda olduğunu bu yazımızda bulabilirsin.

Ultimaker S3 ve S5 3D Yazıcı
 1. Ultimaker S3 3D Yazıcı
  1. Çift Ekstrüder Sistemi
  2. Otomatik Yatak Kalibrasyonu
  3. Yarı Kapalı Baskı Alanı
  4. Geniş Dokunmatik Ekran
  5. Bağlantılar
  6. CAD Yazılımları ile Entegre
  7. Yüksek Çözünürlükte Baskılar
  8. Filamentler ile Uyumluluk
  9. Filament Algılama Sensörü
  10. Ultimaker S3 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 2. Ultimaker S5 3D Yazıcı
  1. Artıları ve Eksileri ile Ultimaker S5
  2. Ultimaker S5 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
  3. Kutu Açılımı ve Kurulumu
  4. Ultimaker S5 3D Yazıcı Tasarımı
  5. Ultimaker S5 Pro Bundle Eklenti Paketi
   1. Ultimaker S5 Malzeme İstasyonu
   2. Ultimaker S5 Hava Kontrol Sistemi
   3. Pro Bundle Eklenti Paketi Teknik Özellikleri
  6. Ultimaker S5 Örnek Baskılar
  7. Dilimleme ve Yazıcı Kontrol Yazılımı: Cura
 3. İlgili Makaleler

Ultimaker S3 3D Yazıcı

Ultimaker S3, mevcut 3D yazıcı serisindeki en erişilebilir olanlardan biri. Ultimaker 3, amiral gemisi S5 ile aynı bir dizi üst düzey özellikler ile hızlı prototipleme, fonksiyonel parça ve son kullanıcı ürünlerin üretimi konusunda profesyonel çözümler sunuyor.

Ultimaker S3 3D Yazıcı

Çift Ekstrüder Sistemi

Belki de son Ultimaker yazıcılarının belirleyici özelliği, aynı model üzerinde iki farklı filamenti basabilmeleridir. Bu, Ultimaker’ın özel baskı çekirdeklerinin/kafalarının (print cores) belirli malzemelere ve baskı özelliklerine göre uyarlanmış çok sayıda sıcak uç hotend kullanmasıyla mümkün oluyor.

S3 Çift Ekstrüder Sistemi

Bu baskı kafaları kolay bir şekilde takılıp çıkarabilir ve bakım ile kalibrasyonu rahatlıkla yapabilirsin. Ultimaker’ın AA ve BB baskı kafalarıyla birlikte gönderilen vanilla S3, PLA ve ABS gibi filamentleri sorunsuz bir şekilde basıyor. Ayrıca, zor modeller üretmek için suda çözünür destek malzemesi PVA filamentini de yazdırabiliyor.

S3 Çift Ekstrüder Sistemi_2
S3 Çift Ekstrüder Sistemi_3

Karbon Fiber filament tarzı mühendislik malzemelerinin ekstrüderi aşındırmamasına karşı dayanıklı bir baskı kafası olan CC Red 0.6 modelini de ayrıca satın alabilirsin.

BCN3D Sigma 3D yazıcı bağımsız çift ekstrüder sistemini kullanırken, çoğu yazıcıda olduğu gibi Ultimaker S3 ve S5 3D yazıcılar iki baskı kafası aynı ekstrüder bloğunda yer almaktadır. Ultimaker’da yatak kalibrasyonu ayarlaması yapılırken sadece bir baskı kafası aktiftir. Malzeme değişiklikleri sırasında, ekstrüder bloğunda, baskı kafalarını indirip kaldıran mekanik bir anahtar bulunmaktadır.

S3 Çift Ekstrüder Sistemi_4

Genel olarak, baskı kafası kavramı akıllı ve iyi uygulanmış. Ultimaker, baskı sırasında malzeme israfını neredeyse tamamen ortadan kaldırmış. Çünkü, çift ekstrüder ile yazdırırken modelin yanında ekstra basılan bir temizleme kulesine (purge tower) ihtiyaç yok.

Otomatik Yatak Kalibrasyonu

S3’ün baskı hacmi 230 x 190 mm’lik çıkarılabilir camdır. Camın altında ısıtmalı bir yatak mevcuttur. 200 mm Z ekseni hareketi göz önünde bulundurulduğunda, S3’ün S5’e göre çok da küçük olmadığı görülmektedir.

S3’teki otomatik yatak kalibrasyonu, Ultimaker’ın Aktif Yatak Seviyelendirme (Active Bed Leveling) olarak adlandırılan bir sistem ile yapılmaktadır. İstenilen nozzle yüksekliğini ayarlamak için ilk kalibrasyondan sonra, her baskıdan önce S3’ün baskı kafası, baskı alanı camı boyunca ölçümler alır. Nozzle’ın yataktan ne kadar uzak olduğunu tespit ve seviyedeki değişiklikleri kaydedip baskı sırasında bu konumlara göre hareket eder.

Yarı Kapalı Baskı Alanı

Ultimaker S3, yazıcının önününde cam kapak sayesinde kısmen kapalı bir baskı alanına sahip. Teorik olarak, bu yarı kapalı baskı alanı sayesinde baskılar kararlı bir atmosferde yapılabiliyor. Baskı sırasında sıcaklık değişikliklerine özellikle duyarlı malzemeler için bu güzel bir şey.

Geniş Dokunmatik Ekran

Ultimaker S3’ün ön tarafı, kullanıcının yazıcı ayarlarını rahatlıkla yapabileceği, Cura’da dilimlenmiş ve .gcode’a çevrilmiş 3D modellerini USB bellek ile yazıcıya yükleyebilecekleri 4.7 inç renkli dokunmatik ekran arayüzü ile donatılmıştır.

Bağlantılar

Herhangi bir Ultimaker 3D yazıcısı (Ultimaker 3 ve üstü) yerel ağındaki herhangi bir uyumlu yazıcıya bağlanarak, baskı işlerini doğru baskı kafalarına (print cores) ve filamentlere sahip yazıcıları bir ağ bilgisayarı olarak kullanılabilir.

Ultimaker S3 Bağlantılar

Buna ek olarak, Cura dilimleme yazılımında yazıcıları canlı olarak izleme özelliği mevcuttur. Ultimaker S3, kablosuz ağın üzerinden Cura’ya bağlanır ve yazdırılacak 3D modellerini kablosuz olarak gönderebilirsin. Yazıcıda bulunan gömülü kamera ile birlikte devam eden baskının uzaktan görüntülenmesini ve üretimin yönetimini uzaktan yapabilirsin.

Ultimaker S3 ve S5 Kamera

CAD Yazılımları ile Entegre

Yukarıdaki bağlantı seçeneklerinin yanı sıra Ultimaker S3 ve S5, Cura Marketplace’de bulunan eklentiler sayesinde SolidWorks, Siemens NX ve Autodesk Inventor gibi CAD / CAM yazılımları ile doğrudan entegre çalışabilir.

Yüksek Çözünürlükte Baskılar

Ultimaker S3, oldukça ince bir katman yüksekliği olan 20 mikronluk bir katman çözünürlüğüne sahiptir. Cura’nın en son sürümüne bakıldığında, Ultimaker’ın kendi baskı profillerinde standart olarak sunulan en iyi minimum katman yüksekliği 0,06 mm - 60 mikrondur.

Filamentler ile Uyumluluk

Kutudan çıktığı gibi, Ultimaker S3 hem başka marka filamentler (çapı 2,85 mm olanlar) ile hem de Ultimaker’ın kendi markası olan filamentler ile uyumludur. Ayrıca, S3’ün makara sistemine Ultimaker marka filamentlerin otomatik olarak doldurmasını sağlayan NFC çipleri bulunuyor.

Alternatif olarak, Ultimaker’ın Material Alliance programı ile birkaç kimya şirketi ve filament üreticisinin filamentleri için laboratuvarda test edilmiş profillerine erişebilirsin. Bu profillerin Cura Marketplace’ten indirilmesine olanak sağlandığı için farklı marka filamentleri güvenli bir şekilde kullanman mümkün.

Filament Algılama Sensörü

Ekstrüzyon yolu boyunca konumlandırılan filament algılama sensörleri, malzemenin bitmesi veya tıkanması sonucunda modelin üretiminin yarım kalmaması için devreye giriyor. Filament yüklendiğinde baskıya devam eden bu sistem gerçekten olmazsa olmaz özelliklerin başında geliyor.

Ultimaker S3 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Ultimaker S3 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

3D Baskı Özellikleri

Filamentler

Yazılım Gereksinimleri

Ultimaker S5 3D Yazıcı

Ultimaker 3’ün amiral gemisi Ultimaker S5 ile daha büyük ve daha stabil baskılar alabilirsin. S5 ile hızlı prototipleme, fonksiyonel parça ve son kullanıcı ürünlerin üretimini rahatlıkla yapabilirsin. Ayrıca, Hollandalı üretici önceki modeline büyük ölçüde iyileştirmeler yapmış. Açık kaynaklı ürün yelpazesi şimdi profesyonel, üst düzey pazara doğru büyük bir adım atmış gözüküyor.

Ultimaker S5 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile Ultimaker S5

Artıları

Eksileri

Ultimaker S5, masaüstü 3D yazıcı pazarında pahalı bir segmenttedir. Bir tasarımcı, mühendis, küçük işletme, hatta harcayabilecek bir profesyonelsen, Ultimaker S5 ideal bir seçim olacaktır.

S5 ile fark ettiğimiz şey, inanılmaz baskı kalitesi, yazdırmanın başlamasından modeli yataktan çıkarmaya kadarki süreçte rehberlik ve elbette daha büyük baskı alanı. Tüm bu faktörler, Ultimaker S5’i Ultimaker 3’ün yerine tercih etmen için yeterli.

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, Ultimaker S5 de mükemmel değil. Göz alıcı 5,995 dolarlık fiyat etiketinin yanı sıra, yazıcı hem kurulumda hem de baskıda nispeten yavaş kalıyor ve Cura Connect ile yazıcı arasındaki bağlantılarda sorunlar çıkabiliyor.

İster küçük ister büyük bir baskı olsun, Ultimaker S5, Ultimaker Tough PLA filament ve PVA destek malzemesi ile kusursuz yüzey kalitesi ve karmaşık geometrilere sahip modeller üretebiliyor.

Ultimaker marka olmayan filamentler ile baskılar almaya başladığında, farklı sonuçlar ile karşılaşabilirsin. Örneğin, NinjaFlex marka esnek filament ile iyi bir baskı elde etmek pek mümkün değildir. Uzaktan besleme Bowden sisteme sahip olduğu için nozzle tıkanması ile karşılaşabilirsin. Ultimaker S5 3D yazıcı ile PLA ve ahşap filament gibi diğer egzotik filamentler güzel sonuçlar vermektedir.

Ultimaker S5’in iki farklı malzemeyi aynı anda basması iyi olsa da aynı malzemenin farklı renklerini basarken çok az kalite düşüklüğü yaşanabilmektedir. Ultimaker, sağdaki ekstrüder Print Core BB’nin PLA filament için tasarlanmadığını belirtmektedir.

Ultimaker S5 Ön Kapaklar

Bu sorunlara nazaran Ultimaker S5, PLA ve PVA konusunda çok iyi. Hatta uzun süredir bu kadar stabil ve kalite baskılar alan çift ekstrüder (dual extruder) bir 3D yazıcı henüz piyasaya çıkmadı. Yapılan testleri “Test Baskıları” başlığında inceleyebilirsin. Ayrıca, dokunmatik ekran arayüzü ve Cura üzerinden uzaktan yazdırma, yazdırma işlerini başlatma ve canlı olarak izleme baskı sürecini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.

Yüksek fiyatına rağmen, Ultimaker S5 bu bütçeyle üreticilere ve endüstriye hitap ediyor. Bu 3D yazıcı, profesyoneller, tasarımcılar, küçük işletmeler, güvenilir, verimli, sezgisel ve en önemlisi, çok işlevsel parça üretmek isteyenler için tasarlanmış.

Ultimaker S5 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Ultimaker S5’in en ilgi çekici özelliği, Ultimaker 3’ün 215 x 215 x 200 mm baskı alanına kıyasla oldukça büyük 330 x 240 x 300 mm baskı alanına sahip olmasıdır. Yeni S5 3D yazıcı ayrıca, filament bittiğinde baskıları otomatik olarak duraklatan filament akış sensörüne sahip gelişmiş bir filament besleme sistemine sahiptir.

Ultimaker S5 3D Yazıcının Teknik Özellikleri

Ultimaker S5, büyük baskı alanı haricinde aynı zamanda 3D baskı sürecini mümkün olduğunca güvenilir, verimli ve sezgisel hale getirmiş. Değiştirilebilir baskı kafaları (print cores) kullanan Ultimaker S5, son derece yönlü, kullanımı ve bakımı zahmetsiz. İster hız ister ultra ince ayrıntılarla yazdırmaya çalış, farklı başlık boyutları, prototipleme ve üretim hedeflerine ulaşmana olanak tanır.

Ultimaker S5 değiştirilebilir iki baskı tablası kullanıyor. Genel kullanım için bir cam yatak ve ABS ve PC gibi gelişmiş mühendislik malzemeleri için ultra düz eloksallı alüminyum yatak bulunuyor. Her bir baskı tablası, ekstra sert dökme alüminyum ısıtmalı bir platformun üzerine konumlanıyor.

Ultimaker S5 3D Yazıcının Teknik Özellikleri_2

Ultimaker’a göre, bu yeni ultra düz eloksallı alüminyum yatak ve en acemi kullanıcının bile çeşitli ayarları sorunsuzca ayarlamasına izin veren tam renkli bir dokunmatik ekran ile her türlü baskıyı sorunsuzca basabilecek.

Bowden (uzaktan besleme) ekstrüzyon sistemi ile Ultimaker S5’in baskı kafası oldukça hafiftir. Bu da yazdırma işlemini olağanüstü hızlı hale getirir. Ekstrüder, TPU gibi esnek malzemelerle yazdırmayı kolaylaştıran özel bir tasarıma sahiptir. Ultimaker ayrıca, daha tutarlı hava akışı ve verimli malzeme akışı için silikon nozül kapağını yeniden tasarladı.

Ultimaker S5 3D Yazıcının Teknik Özellikleri_3

Yeni dahili filament akış sensörü, malzemenin akış hareketinin durduğunu veya malzemenin bittiğini algılayarak Ultimaker S5, kullanıcıyı otomatik olarak uyarır ve baskıyı duraklatır.

Ultimaker S5 3D Yazıcının Teknik Özellikleri_4

Ultimaker Tough PLA, daha büyük ölçekli baskılar, özellikle fonksiyonel prototipler, takım ve imalat araçları için optimize edilmiş teknik bir malzemedir. Ultimaker ABS ile karşılaştırıldığında, gelişmiş PLA benzer darbe mukavemeti ve daha da yüksek sertlik sunar.

Kutu Açılımı ve Kurulumu

Ultimaker S5’e baskı yapmaya istekliyken, ambalajı yırtarak ve en son makinemizi kurarak zaman kaybetmedik. Bu 3D yazıcı, koruyucu köpükle sıkı bir şekilde paketlenmiştir ve kutudan çıkar çıkmaz baskıya hazırdır.

Ultimaker S5 Kutu Açılımı ve Kurulumu

Şık kutusunun yanı sıra Ultimaker S5, geniş bir aksesuar ve yedek parça ile birlikte geliyor. Kutuyu açtıktan sonra, 3D yazıcının yanında paketlenmiş aşağıdaki parçalar bulunuyor:

Ultimaker S5 Kutu Açılımı ve Kurulumu_2

Ultimaker S5 3D yazıcı, tak ve çalıştırdır. Ancak, makineyi açıp çalıştırmadan önce yapılması gereken birkaç işlem vardır. Bu talimatlar “Hızlı Başlangıç Kılavuzu” ile birlikte geliyor.

Beş bölüme ayrılmış olan Hızlı Başlangıç Kılavuzu, 3D yazıcının son derece koruyucu ambalajdan nasıl düzgün bir şekilde çıkarılacağına dair talimatlarla başlar. Daha sonra, montajın nasıl tamamlanacağına ilişkin görüntüleri ve açıklamaları paylaşır. İlk olarak, çıkarılabilir kelepçe klipsleri ile sabitleyerek teflon boruları takma ile başlıyorsun.

Makara tutucu, Ultimaker S5’in arkasına monte edilmesi gerekiyor. Ancak, makara tutucusu farklı parçalar halinde paketlendiğinden, sürecin bu kısmı parçaları toparlamak ile geçer. Yerine takıldıktan sonra, makara tutucu kablo, NFC soketine bağlanır. Bu soket sayesinde filamentin tespiti yapılacaktır.

Ultimaker S5 Kutu Açılımı ve Kurulumu_3

Son adım olarak, hareketli ön yapı plakası kelepçeleri sayesinde kolaylaşan cam kapağı yerine takabilirsin. Bunu yaptıktan sonra, geriye kalan tek şey güç kablosunu takmak ve yazıcıyı çalıştırmaktır.

Ultimaker S5 çalışmaya başladıktan sonra dokunmatik ekran seni kurulum işleminin geri kalan bölümlerine yönlendirir. Bu, tercih ettiğin dil seçeneği ile başlar. Cam yatağın düzgün bir şekilde monte edildiğini onaylamayı, ikinci baskı kafasını takmayı (yalnızca AA baskı kafası takılı olarak gelir), filamentleri makara tutucuya takmayı, ağ bağlantısını kurmayı ve ürün yazılımını güncellemeyi (gerekiyorsa) içerir.

Hızlı Başlangıç’taki son iki adım, Ultimaker Cura aracılığıyla bir baskı başlatma ve bir baskı tamamlandığında bitirmeyle ilgilidir. İlerleyen bölümlerde bu konuları da anlatacağız.

Ultimaker S5 3D Yazıcı Tasarımı

S5, Ultimaker 3 modeline benzer bir tasarım ile geliyor. Ultimaker 3’taki gibi, çerçevenin her iki tarafında robot figürü ile markalanmış şık bir logo bulunuyor.

Ultimaker S5 3D Yazıcı Tasarımı

Bununla birlikte, S5 ile Ultimaker ekibi, çoğu 3D yazıcı üreticisinin çoğunlukla görmezden geldiği bir değişiklik yapmaya karar verdi. Piyasadaki yeni 3D yazıcıların çoğu Z eksenini genişletirken, Ultimaker S5 X eksenine yazdırmak için daha fazla genişlik sağlamaya odaklandı.

Ultimaker 3 Extended gibi S5 de 300 mm yüksekliğe kadar olan nesneleri basabilir. Bununla birlikte, yapı platformunun genişliği 200 mm’den 330 mm’ye yükseltildi. Bu, kullanıcıların tek bir baskı alanına daha fazla parça koymasına veya daha fazla genişliğe sahip büyük ölçekli modeller üretmesine olanak tanıyor.

Ultimaker’ın diğer 3D yazıcılardan ayıran ve neredeyse bir Apple ürününe benzeyen genel ürün tasarımıdır. Ultimaker S5 ile bir kez daha başarılı olmuş gibiler.

Ultimaker S5 3D Yazıcının Teknik Özellikleri_3

Makinenin içi iyi aydınlatılarak hem gözlerinin hem de dahili kameranın yazdırma işleminin her açıyı yakalamasını sağlıyor. Aslında, Ultimaker S5’te uygulanan her tasarım özelliği kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak yapılmış.

Örneğin cam yatak, parça çıkarma ve temizleme için yazıcıdan kolayca çıkarılabilir. Filament besleme sistemi dokunmatik ekran arayüzünde kontrol edilebiliyor ve hızlı malzeme yükleme veya boşaltma yapılabiliyor. Filament makarası yazıcının en arkasına monte edildiğinde, malzemeler Ultimaker S5’in görüş alanının dışında kalıyor.

Ultimaker S5 3D Yazıcının Teknik Özellikleri_4

Sonuç olarak, tasarım Ultimaker S5’e temiz ve minimalist bir görünüm sağlamış. Profesyonel ofis ortamına ait bir cihaza benziyor ve tüm insanları dikkatlerini çekecek cazibelikte.

Ultimaker, piyasadaki en tanınmış ve basit tasarımlarından birine sahiptir ve Ultimaker S5 ile bu tasarım anlayışı devam ediyor. Bu 3D yazıcı, Hollandalı şirketin ürün yelpazesine katılan en büyük ve en kapsamlı yazıcıdık. Ayrıca, klasik Ultimaker estetikliği de korunarak.

Ultimaker S5 Pro Bundle Eklenti Paketi

Ultimaker S5 Pro Bundle Eklenti Paketi

Ultimaker S5 Pro Bundle paketi, Ultimaker S5 3D yazıcıya otomatik malzeme taşıma ve daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor.

Filamentin depolanması, üretimi otomatikleştirme yeteneği, tamamen kapalı çerçeve, sağlık güvenliği ve daha fazlası için en üst düzeye çıkarmak bu paket ile mümkün.

Hızlı prototiplemede üretimin zorluklarını ve kararsızlığını azaltmak için Ultimaker, 3D yazıcının hem üstüne hem de altına ek donanım geliştirmeleri ekleyerek Ultimaker S5’in performansını artırıyor. Ultimaker S5 Pro Bundle paketi, Ultimaker S5’i yepyeni bir malzeme istasyonu ve hava kontrol sistemi ile birleştiriyor.

Bu eklentiler, Ultimaker S5 3D yazıcıya daha kapsamlı bir üretim ekosistemi sağlıyor. Daha güvenli, daha kullanıcı dostu bir ortam yaratırken, malzeme dağıtımını otomatikleştirerek genel 3D baskı işlemini çok daha verimli hale getiriyor.

Ultimaker S5 Pro Bundle Eklenti Paketi_2

9,100 $ fiyatla satılan Ultimaker S5 Pro Bundle Paketi, 5,995 $ ‘a mal olan Ultimaker S5 yazıcının kendisinden çok daha pahalı. Profesyonel ortamda 3D baskıyı daha da optimize etmek için tasarlanan bu paket, Ultimaker S5 3D yazıcının zaten uygun üretim yeteneklerini destekliyor.

Bu profesyonel sınıf FDM 3D yazıcının modüler tasarımından yararlanan eklenti paketi, S5’e sorunsuz bir şekilde bağlanan iki ek bileşen içeriyor. Ultimaker S5 Pro Bundle paketinin sundukları iki ana bileşene ayrılıyor: Ultimaker S5 Malzeme İstasyonu ve Ultimaker S5 Hava Kontrol Sistemi.

Ultimaker S5 Malzeme İstasyonu

Ultimaker S5 3D yazıcının altına yerleştirilen Malzeme İstasyonu, otomatik bir malzeme dağıtım sistemi ve depolama birimi görevi görüyor. Sorunsuz bir ön besleyici ile donatılmış altı NFC özellikli makara bölmesi var. Bu mekanizma ile makaralar sürtünme veya filament karışmasına neden olmadan otomatik olarak değiştirilebiliyor.

Malzeme İstasyonu yalnızca genel üretim sürecini daha verimli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda filamenti yeniden yükleme işlemi sırasında ortaya çıkan manuel işlemleri ve zaman alıcı gecikmeleri de ortadan kaldırır. Makaraları değiştirmek, filamenti karıştırmak veya sadece bir baskıyı bitirmek için yeterli malzemeye sahip olup olmadığını ölçmek için manuel emeği ortadan kaldıran Ultimaker S5 Pro Bundle paketi, üreticilere dikkatlerini daha yaratıcı veya anlamlı tasarım ve projelere vermelerini amaçlıyor.

Ultimaker S5 Malzeme İstasyonu’nun yükleme sisteminin bir yararı, makaraların bir baskı işleminin ortasında filament bitmeden model üretiminini bitip bitmeyeceği konusunda endişe etmeden tam olarak kullanılabilmesi ve hızla değiştirilebilmesidir. Ayrıca, filament makaraları baskının öncesinde, sonrasında veya hatta ortasında hızlıca değiştirilebilir.

Ultimaker S5 Malzeme İstasyonu

Ultimaker S5 Malzeme İstasyonu, NFC donanımlı Ultimaker marka filamentleri ile kullanım için optimize edilmiş olsa da, bölmeler ayrıca, makaranın boyutları uyumlu olduğu sürece cam ve karbon fiber takviyeli filamentler dahil olmak üzere diğer önde gelen markaların malzemeleriyle de uyumludur.

Ultimaker Connect yazıcı yönetim yazılımını kullanarak, malzeme yapılandırmaları önceden yüklenir ve kullanıcıların sonraki yazdırma işleri için belirli filamentlerin yüklemesi yapılır. S5 bir sonraki iş başlamadan önce seçilen malzemeyi önceden besleyerek çalışma süresini maksimuma çıkarır.

Ultimaker S5 Malzeme İstasyonu, otomatik besleme sistemi olarak çalışmasının yanı sıra, filament kalitesine zararlı olabilecek nem veya tozdan koruma sağlar. Tamamen kapalı odaya sahip malzeme istasyonu, nemi çıkarmak ve polimerin ayrışmasını önlemek için silika jel içerir. Ayrıca, dış ortamın %70’e kadar nem içerdiği durumlarda bile iç nemi %40’ın altında tutar.

Ultimaker S5 Hava Kontrol Sistemi

Yazdırma sürecini daha güvenli bir çalışma ortamında yapmak için 3D yazıcının üzerine monte edilmiş Ultimaker S5 Hava Kontrol Sistemi vardır. Bu sistem, Ultimaker S5’in açık olan üst kısmını tamamen kapatmakla kalmaz, aynı zamanda akıllı bir fan ve hava filtreleme sistemi de içerir.

Ultimaker S5 Hava Kontrol Sistemi

Yerleşik EPA/HEPA filtresi (yüksek verimli partikül filtresi), UFP (ultrafine partikül) emisyonlarının %95’ini ortadan kaldırarak, mühendislik sınıfı malzemelerle (ABS, karbon fiber vb.) baskı yaparken potansiyel olarak zararlı parçacıkların veya kokuların dışarı sızmasını önler. Baskı ortamının hava kalitesi hakkında endişelenmeden Ultimaker S5 ile kalite baskılar almak için bu sistemi taktırmak iyi olacaktır.

Pro Bundle Eklenti Paketi Teknik Özellikleri

#### Pro Bundle Eklenti Paketi Teknik Özellikleri

Genel Özellikler

Çalışma Parametreleri

Yazılım / Ekosistem

Ultimaker S5 Örnek Baskılar

Ultimaker S5 Örnek Baskılar

Her zaman olduğu gibi, Ultimaker S5 inceleme süreci, tipik olarak bir yazıcının kalitesini ve ayarlarını değerlendirmek için kullanılan popülerleşen zorlayıcı test modeli olan 3DBenchy modeli ile başlıyor. S5’te iki baskı kafası olmasına rağmen, bu ilk testte AA baskı kafası ile baskı alınmış.

Ultimaker S5 0,1 mm katman yüksekliğinde baskı yapabilir ve bu nedenle küçük tekne mümkün olan en iyi çözünürlükte yazdırıldı. Tabii ki, bu düşük katman yüksekliğini seçerek, baskı süresi standart 0.2mm katman yüksekliğine kıyasla neredeyse iki katına çıktı. Ama bu üç saatlik 3DBenchy modeli sonunda kalite farkını göreceksin.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_2

Ultimaker Tough PLA ile basılan ve inanılmaz bir yüzey kalitesine sahip geminin gövdesindeki katmanları zar zor görüyoruz. Teknenin tepesine doğru çıkıntılarda çok hafif pürüzler olsa da ilk baskı için sonuç gayet başarılı.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_3

Ancak Ultimaker S5’in yeteneğini her iki baskı kafası kullanarak anlayabilirsin. PVA filamenti BB baskı kafasına yükle ve destek gerektiren bir model bulmaya çalış. Çift kafalı baskı için kılıcını kaldırmış bir savaş oyunu modeli olan “D&D Miniature by 3D-Mon”.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_4
Ultimaker S5 Örnek Baskılar_5

Reçineli üretim yapan SLA 3D yazıcı, bu tasarımın karmaşıklığıyla başa çıkmak daha uygun gibi görünse de, S5’in çok mükemmel tasarıma sahip ekstrüderi ve katman çözünürlüğünü test etmenin en iyi yolunun bu model olduğu kanısına varıldı. Elde edilennbaskı PVA desteği ile üretildi ve gece boyunca suda bekletilerek destek malzemesi eritildi.

Ertesi sabah, PVA çözüldükten sonra, 3D baskıyı incelediğinde 0.1mm katman yüksekliği ile savaşçı modelinin neredeyse kusursuz olduğunu göreceksin. Her ayrıntı güzelce üretilmiş ve yüzey kalitesi gerçekten muhteşem.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_6

Ultimaker S5’in büyük baskı hacmini test etmek için seçilen model LeFabShop Thingiverse kullanıcı tarafından yapılan olmak ya da olmamak adı eseri insan kafatası “To Make or not to Make” oldu.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_7
Ultimaker S5 Örnek Baskılar_8

Bu, desteksiz yazdırılması imkansız olan insan kafatası 3D modeli, 0.2 mm’lik bir katman yüksekliği ile basıldı ve tüm ayrıntıları ortaya çıktı. Aslında, bu muhtemelen Ultimaker S5’te elde edilen en etkileyici baskıydı.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_9

S5 yazıcı, ana modelin etrafına PVA desteği inşa eden mucizevi bir iş çıkarıyor ve malzemeyi yıkadıktan sonra inanılmaz derecede gerçekçi bir insan kafatası modeliyle karşı karşıya kalıyorsun. Modelin çenesindeki ayrıntının yazdırılması zor ve bitmiş modelde herhangi bir hata görünmüyor.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_10

Tough PLA ve PVA malzemesi ile test baskılarından sonra, çok renkli baskı ile denemeler yapıldı. Ne yazık ki, Ultimaker S5 iki farklı renkte baskı için pek yetenekli değil gibi. İki farklı renkli PLA filamenti ile bir 3D kurbağa modeli üretildi.

Bu özel model oldukça karmaşık bir tasarıma sahip. Ultimaker S5, bu baskıyı fazla bir sorun yaşamadan tamamlayabilmesine rağmen, ortaya çıkan modelde çok miktarda tel çekimi ve yüzey kalitesi sorunları içeriyor.

Ultimaker S5 Örnek Baskılar_11

Bu baskının kalitesi biraz hayal kırıklığı yaratıyor, ancak bu profesyonel 3D yazıcı, renkli kurbağalardan ziyade daha çok destek malzemesi isteyecek karmaşık prototipler üretmek için kullanılacaktır. PLA ve PVA baskılar söz konusu olduğunda yazıcının olağanüstü olduğunu, ancak çok renkli baskıda daha az etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Dilimleme ve Yazıcı Kontrol Yazılımı: Cura

Ultimaker 3D yazıcı kullanmanın en büyük kolaylığı Ultimaker Cura dilimleme yazılımı ile uyumluluğudur. Bu makine popüler 3D baskı dilimleyici ve 3D yazıcı kontrolü için tasarlanmış bir platform olan Cura Connect ile çalışmak üzere tamamen optimize edilmiştir.

Ağ ayarını yaparak Ultimaker S5’i kablosuz bağlantı ile kontrol edebilir ve baskılarını başlatabilirsin. Ayrıca aynı zamanda baskıyı canlı olarak kamera vasıtasıyla üzerinden izleyebilir, birden fazla baskı işini sıraya koyabilir ve hatta tüm bu baskıların tamamlanacağı zamanı öğrenebilirsin.

3D baskı deneyimi Cura uyumluluğu ile geliştirildi ve basitleştirildi. Dilimleme yazılımının en son sürümü, Ultimaker S5’i tamamen destekler, böylece ayarları değiştirmeyi ve 3D yazıcıyı yönetmeyi kolaylaştırır.

Dilimleme ve Yazıcı Kontrol Yazılımı: Cura

Ultimaker S5 ilk kez piyasaya sürüldüğünde, 3D yazıcı üreticisi de yeni Cura’yı uygulamasını piyasaya sürmüştü ve böylelikle diğer yazıcı markalarında da kamera olması halinde uzaktan izleyebilme imkanı sunmuş oldu. Ayrıca cep telefonu ve tablet uygulaması ile de dilediğin yerden bunu yapabilmen mümkün.

İlgili Makaleler

^