Ultimaker 2+ Connect 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

2013 yılında piyasaya sürülen orjinal Ultimaker 2, FDM formatındaki bir 3D yazıcının nasıl davranacağı ve davranması gerektiği konusunda standardı belirledi. 2016’da, devrim yaratmasa da yazıcı için ileriye doğru atılan önemli adımlar atıldı ve güncellemeler ile birlikte artı (+) sembolü eklendi.

Şimdi ise Ultimaker, “2+ Connect”i piyasaya sürdü. İlk olarak 2013’te ortaya çıkan modelin geliştirilmiş özelliklerine sahip 2+ Connect, temelde 8 yıllık geçmişi ayakta tutmak için tasarlanmış bir dizi yeni değişiklik içeriyor.

Ultimaker, kasasında değişiklikler yaptığını ve güvenilirliğin yanı sıra yeni bir 2,4 inç renkli dokunmatik ekranın, “ergonomik” bir besleme kolunun ve kullanıcı güvenliği göz önünde bulundurularak tasarlanmış isteğe bağlı “Air Manager” sisteminin artırdığını görüyoruz.

Adından da fark etmiş olabileceğin gibi, bağlantı özelliği yazıcının bu sürümünde önemli bir rol oynamakta ve baskı işleri artık Wi-Fi üzerinden gönderilebilir, birden fazla makine aynı anda kontrol edilebilir.

 1. Ultimaker 2+ Connect Özellikleri
  1. Bağlantı
  2. Daha Güçlü Kasa
  3. Az Bakım İhtiyacı
  4. Renkli Dokunmatik Ekran
  5. Hava Kontrol Sistemi
  6. Değiştirilebilir Nozül
  7. Baskı Alanı
 2. Ultimaker 2+ Connect Fiyatı
 3. Ultimaker 2+ Connect Teknik Özellikleri
 4. Benzer 3D Yazıcılar
 5. İlgili Makaleler

Ultimaker 2+ Connect Özellikleri

Ultimaker 2+ Connect 3D Yazıcı Özellikleri

Bağlantı

Dünyanın her yerinden Ultimaker kullanıcıları, Wi-Fi internet bağlantısı ile “Dijital Fabrika” üzerinden 2+ Connect’e baskı gönderebiliyor.

Wi-Fi özelliğinin Ultimaker 2+’a dahil edilmesi ile her türden işletme ve kuruluş için işler çok daha kolaylaşır. Ayrıca, Ultimaker’ın yazıcılarını kullanımı kolay hale getirme felsefesine ve kendi dilimleme yazılımı Cura‘ya çok iyi uyuyor.

İnternet bağlantısı koparsa yazıcıya nasıl ulaşacağım diye endişelenmene gerek yok. Çevrimdışı baskılar yapmak için USB bellek kullanmaya devam edebilirsin.

Daha Güçlü Kasa

Ultimaker, daha sert bir baskı tablası tasarlamış ve kayar blokları daha sağlam hale getirmiş. Bu da 2+ Connect’i daha güvenilir ve dayanıklı hale getiriyor. Teorik olarak, daha sağlam bir kasaya sahip olmak, yazıcının baskı işlemi sırasında daha kararlı olmasını da sağlıyor. Umuyoruz ki, daha az titreşim ile daha kaliteli bir yüzey elde ederiz. Ancak Ultimaker, bu değişikliklerin en azından uzun ömürlü, kaliteli baskıyı ve dayanıklılığı zaman içinde iyileştireceğine inanıyor gibi görünüyor.

Az Bakım İhtiyacı

Bu yazıcı gerçekten yoğun olarak kullanacak işletmelerde, okullarda veya üniversitelerde kullanılırsa, durmaksızın çalışacaktır. Bu nedenle, az bakım gerektirmesi büyük bir artıdır.

Ultimaker’a göre, planlı bakım yılda sadece 4 saat olacak şekilde ayarlanmıştır ve özel bir alet veya ekipman gerektirmez. Bu da 2+ Connect’in yoğun bir çalışma hayatının talepleri karşılayabileceği anlamına geliyor.

Renkli Dokunmatik Ekran

Artık çoğu profesyonel 3D yazıcıda yer alan renkli ve dokunmatik ekranlar, Ultimaker 2+’ın Connect modelinde 2,4 inç büyüklüğünde. Dokunmatik ekranlar şimdiye kadar neredeyse herkesin aşina olduğu bir şey ve doğru konumlandırıldığında çoğu ürüne birinci sınıf, modern bir his katıyorlar.

Bu dokunmatik ekran ile ayarlara hızlı bir şekilde erişebilir, kablosuz bağlantıyı yapılandırmak ve diğer seçeneklere ulaşabilirsin.

Hava Kontrol Sistemi

Birçok müşteri tarafından kullanılan bir diğer özellik de, 2+ Connect’in yanında satılan, önüne ve üstüne kapak ve bir hava kontrol sistemi (Air Manager). Bu özelliğin, baskı işlemi sırasında üretilen ultra ince partiküllerin %95’ini ortadan kaldırdığı ve aynı zamanda içindeki zararlı maddeleri temizlediği belirtiliyor.

Bu özelliğin bir başka yararı da, baskı ortamını kontrol etmeye yardımcı olurken, ortam sıcaklığını sabitlemesi ve kaliteyi bozabilecek diğer parçacıkları da dışarıda tutmasıdır.

Ultimaker 2+ Connect 3D Yazıcı Özellikleri

Kapakları ve hava kontrol sistemini ürün ile birlikte standart olarak vermelerini dilerdik. Profesyonel kullanıcılar pek önemsemese de, okulların bunlara sahip olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Değiştirilebilir Nozül

Değiştirilebilir nozül, yazıcının önceki modelinden gelen bir özelliktir. Ultimaker 2+ Connect’de değiştirebileceğin çeşitli nozül boyutları (ayrı olarak satılır) ile uyumludur.

Ultra ince ayrıntılar mı istiyorsun? 0,25 mm nozulü tak. Acele basacağım bir proje mi var? 0,8 mm nozülü kullanabilirsin. Bu nozüller, baskı işlemine daha fazla yön vermeni sağlayacak kullanışlı bir özelliktir.

Baskı Alanı

2+ Connect’te baskı alanı 223 x 220 x 205 mm’dir. Bu alanı 2+ ile karşılaştırdığımızda Y ekseninin 3 mm küçüldüğünü görüyoruz.

Ultimaker 2+ Connect Fiyatı

Son kullanıcı, uygun fiyatlı, 3D yazıcılara nazaran pek de ucuz değil. Ultimaker 2+ Connect, 3.400 $ civarında bir fiyata satılıyor. Hava Kontrol Sistemi (Air Manager) opsiyonu ise 420 $ civarında.

Bu fiyat etiketi ile yazıcının popüler olmayacağı anlamına gelmiyor. İşletmelerde ve eğitim kurumlarında kullanım için güvenilir ve bu kullanıcıların istediği bir özellik. MakerBot’un 2016’da piyasaya sürülen Replicator +’sında da bu alanda rekabet görüyoruz.

Gelişmiş müşteri desteği, çevrimiçi öğrenme programları, teorik olarak sorunsuz baskılar ve Cura ile sorunsuz entegrasyon ile eski modele (2+) göre uygun fiyata sahip.

Ultimaker 2+ Connect Teknik Özellikleri

Ultimaker 2+ Connect 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

3D Baskı Özellikleri

Filamentler

Yazılım Gereksinimleri

Diğer Özellikler

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Profesyonel FDM 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^