Raise3D Pro2 Plus 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Raise3D Pro2 Plus, 9.000 $’ın altındaki birkaç profesyonel geniş formatlı 3D yazıcıdan biridir. Zortrax M300 Plus ve Creality CR-10 S5 gibi ürünlerle rekabete etmesini sağlayan geniş (305 × 305 × 605 mm) bir baskı hacmine sahiptir.

Raise3D Pro2 Plus, laboratuvarlar, girişimciler, üretim ve prototipleme şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Bu yazıcı senin kurcalayıp öğrenebileceğin ve geliştirebileceğin bir makine değildir. Raise 3D Pro2 Plus, tasarımlarını en iyi şekilde üretmek için zaten tasarımı tamamlanmış bir 3D yazıcıdır.

Peki, Raise 3D Pro2 günlük kullanımda nasıldır? Detaylar için incelememize göz atmaya devam et.

 1. Artıları ve Eksileri ile Raise3D Pro2 Plus 3D Yazıcı
 2. Raise3D Pro2 Özellikleri
 3. Tasarım ve Kurulum
  1. Çift Baskı Kafası
  2. Yazılım
 4. Pro2 Plus Test Baskıları ve Baskı Kalitesi
  1. Autodesk / Kickstarter Baskı Testi
  2. 3DBenchy Baskı Testi
  3. İşlevsel ve Hareketli Modeller ile Baskı Testleri
 5. Raise3D Pro2 Plus Teknik Özellikleri
 6. Benzer 3D Yazıcılar
 7. İlgili Makaleler

Artıları ve Eksileri ile Raise3D Pro2 Plus 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile Raise3D Pro2 Plus 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

Raise3D Pro2 Özellikleri

Raise3D Pro2 Plus 3D Yazıcı Özellikleri

Raise3D Pro2 Plus’ın baskı kalitesi “çok iyi” ile “mükemmel” arasında değişiyor. Makinenin genel olarak profesyonel kullanım imajına uygun olduğunu düşünsek de, Pro2 Plus’taki baskılar ile 8.500 $’lık fiyatının yarısına mal olan 3D yazıcılar arasında çok az fark var.

Bu baskı kalitesindeki az fark olumsuz gibi görünse de tam tersi, Raise3D Pro 2 Plus’ın kalitesiyle eşleşen bazı uygun fiyatlı 3D yazıcılar için çıtanın önemli ölçüde yükselmiş olduğunun bir kanıtı.

Bir maker olarak, mükemmel baskıyı elde etmek için ince ayarlar yapmak, çeşitli filamentleri denemek ve yatak sıcaklıklarını optimize etmek isteyebilirsin. Ancak, Raise3D Pro2 Plus gibi profesyonel bir makineye 8.500 $ yatırım yaptığında derdin bu olmayacaktır. Bir saniye bile makinenin kaliteli baskı alıp almayacağını düşünmek zorunda kalmadan mükemmel sonucu elde etmek isteyeceksin.

Raise3D’nin yapısında kullanılan malzemelerin kalitesi olağanüstü, ekran üzerinde baskıyı ayarlamak da bir o kadar zevkli ve kullanılabilirlikte ileriye doğru büyük bir adım atılmış.

Özellikle dilimleme yazılımı Ideamaker’ı gerçekten çok sevdik. Basit bir dilimleme yazılımından çok bir kontrol merkezi. Pro2 Plus’ın baskı ayarlarını anında değiştirebilir ve yazdırma işlerini hızlı bir şekilde ayarlayıp sıraya koyabilirsin.

Raise3D Pro2 Plus’ın makara tutucuları ile büyük filament makaraları kullanamazsın. Bu ilk bakışta biraz titiz görünse de, kendini sıradan 1kg makaralardan daha fazlasına ihtiyaç duyan büyük baskılar için bir ikilemle karşı karşıya bulacaksın. Bunu düşünen Raise3D mühendisleri, filamenti makinenin dışından beslemek için dolabın yan tarafına iki küçük delik eklediler. Ancak bu durum, filamente ters bir açı ile baskı uygulayabiliyor.

Genel olarak, Raise3D Pro2 Plus’ın eksi yanları yalnızca küçük sıkıntılar: 5 kilogramlık makaralar kullanmak karmaşık olabiliyor, bitmiş baskılar için bildirim sistemi yok ve baskı kalitesi harika olsa da, zaman zaman hala ufak sorunlar çıkabiliyor. Raise3D Pro2 Plus’tan en yüksek kaliteyi elde etmek için ayarları denemen gerekebiliyor.

Tasarım ve Kurulum

Raise3D’nin amiral gemisi iki boyutta geliyor: Pro2 ve Pro2’nin Z eksenindeki baskı hacmini ikiye katlayan Pro2 Plus. Raise3D Pro2 Plus’ın boyutu aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir. Makine bir palet üzerinde teslim edilir. Bu nedenle, yazıcının geniş 305 × 305 × 605 mm boyutuna uyum sağlamak için atölyende veya laboratuvarında yeterli bir alana ihtiyacın olacak. 52 kilogram ağırlığa sahip Pro2 Plus’ı tezgahın üstüne kaldırmak kolay bir iş değil. Kullanışlı, dahili kilitlenebilir tekerlekler sayesinde Pro2 Plus’ı kolaylıkla hareket ettirip sabitleyebilirsin.

İncelemeye aldığımız Pro2 Plus, nakliye sürecini ciddiye alan Robotistan sayesinde güvenli ve sağlam bir şekilde geldi. Kutuyu açtığımızda Pro2 Plus’ın her bir hassas parçası, birçok kelepçe, vida ve darbe emici ambalajlar sayesinde güvenli ve sağlam bir şekilde duruyordu.

Raise3D Pro2 Plus Tasarım ve Kurulum

Yazıcı, şeffaf akrilik (pleksi) bir muhafaza ile tamamen kapalı olarak geliyor. Bu, ABS veya HIPS gibi malzemelerle yazdırırken baskı kalitesini önemli ölçüde artıran bir şeydir. Güvenliği sağlamak için Pro2 Plus, HEPA filtreli yeni bir soğutma fanına sahip. Söz konusu filtre, tüm zararlı maddelerin yaklaşık %90’ını hapsederek toz ve döküntüleri havadan uzak tutuyor.

Kutuda, ilgili tüm araçları (allen anahtarlar, spatula, eldivenler, nozül temizleme kiti, yedek parçalar vb.), şirketin marka renklerinde iki adet PLA filament makarası bulunuyor.

Raise3D Pro2 Plus Kutu İçeriği

Raise3D Pro2 Plus’ın kurulumunda otomatik yatak kalibrasyonu vidasını gevşetmeyip ve bu vidayı yazıcının karmaşık kablo ağının içerisnde kaybetmemeye dikkat edersen kurulumu gayet kolaydır.

Tüm profesyonel FDM yazıcılarında olmasa da çoğunda bir tür otomatik yatak kalibrasyonu imkanı sunulur. Raise3D, yatak kalibrasyonu için optik bir sensör kullanır.

Ekstrüderin yataktaki belirli noktalara göre Z ekseni mesafesini doğru bir şekilde kalibre etmek için, fotosel ile bağlantısını kesen ve yatağı algılamasını sağlayan mesafeyi ayarlamalısın. Bu durumda, yatağın altında bulunan vidayı sıkarak veya gevşeterek yatağı yukarı ve aşağı hareket ettirebilirsin. Vidayı gevşetirken dikkatli ol, çok fazla gevşettiğinde vida düşebilir ve bulman zor olabilir. Her şey kurulduktan sonra artık baskıya başlayabilirsin.

Bu makinede her detay “ben profesyonelim” diye bağırıyor. Alüminyum gövde ve Z ekseni çubukları endüstriyel sınıf kalitesinde, yazıcının 7 inçlik RaiseTouch dokunmatik ekranı tek kelimeyle büyüleyici. Ekran yalnızca göz alıcı değil, aynı zamanda tüm ilgili verileri (model isimleri, kısaltılmış dosya adları ve modeli 3D olarak gösterme) yüksek çözünürlükte ekranda net bir şekilde görüntüleniyor.

Yeni Raise3D Pro2 Plus, devasa bir baskı hacmine (305 x 305 x 605 mm) sahip, bu da benzer fiyatlı diğer 3D yazıcılardan çok daha büyük ölçekte 3D baskıya imkan tanıyor. Tamamen kapalı kasaya sahip olduğu için iç hacminde ortam sıcaklığı çok daha kararlı bir şekilde sabit kalabiliyor. Bu nedenle ABS, HIPS ve diğer sıcaklığa duyarlı filamentlerle kaliteli ve sorunsuz baskılar almak mümkün. Kapalı kasa ayrıca Pro2 Plus’ı yeni başlayanlar için daha güvenli bir hale getiriyor.

Çift Baskı Kafası

Raise3D Pro2 Plus Çift Baskı Kafası

Raise3D, popüler N2 yazıcı serisini aşamalı olarak kaldırdı ve yerine yeni Pro2 serisini çıkardı. N2 ve yeni Pro2 yazıcılar arasındaki temel fark, Pro2’deki standart olarak gelen çift ekstrüzyon ve nozüllerin Z ekseninde hareket edebilmesidir. Yeni amiral gemisi Pro2’lerde baskı kafası daha sağlam ve büyük; Z ekseninde 5 mikron (0.005 mm)’luk bir çözünürlüğe ulaşmak için baskı kafasını konumlandırma yeteneğine sahiptir.

Pro2 Plus; PLA, PLA türevleri, ABS, HIPS, PC, TPU, TPE, Naylon, PET-G, ASA ve PP’yi basabilir. Ayrıca cam elyaf takviyeli, karbon elyaf takviyeli veya hatta metal parçacıklarla doldurulmuş filament gibi esnek veya aşındırıcı malzemeler de yazdırılabiliyor. Yatak 110°C’ye ve nozül 300°C’ye kadar ısınabiliyor. Bu da Ultem ve PEEK filamentlerini basamayacağı anlamına geliyor.

Çift baskı bu makinenin en önemli özelliklerinden biri. Bu özellik sadece çift renkli baskılar için değil, daha çok çözünür veya kırılgan destek malzemelerinin kullanımı ile ilgili.

Raise3D Pro2 Plus 2 Renkli Baskı

Raise3D Pro2 Plus, tek bir baskı kafasına monte edilmiş çift nozüllü bir sistem kullanıyor. Nozüller arasındaki geçiş elektronik olarak 1 saniyenin altında gerçekleşiyor. İyi kurgulanmış yazılım sayesinde bu işlem kusursuz bir şekilde yapılıyor ve ekstra bir silme kulesi üretimi ile zamanı ve malzemeyi boşa harcamıyor. Dilimleme yazılımı ayrıca, fazla filamentten kurtulmak için modelin etrafında bir kılıf yaratıyor (yukarıdaki resimde görebilirsin) ve bu da baskı kalitesini artırırken hatalı baskıları engelliyor.

Baskılarımızda çift malzemeli ekstrüzyonla ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. Bu aynı zamanda çözünür malzemeleri (HIPS ve PVA filamentleri) kullanırken de geçerlidir.

Yazılım

Raise3D Pro2 Plus Yazılım

Raise3D, makineyi kontrol etmek ve baskıları dilimlemek için özel bir yazılım kullanıyor. Ideamaker yazılımı Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Aynı zamanda, her zaman mevcut olan açık kaynaklı Cura veya Simplify3D gibi profesyonel 3D dilimleyicilere kıyasla yetersiz kalsa da, Ideamaker gerçekten kalitesinden söz ettiriyor. Hızlı, duyarlı ve bir yazıcı kontrol merkezinden bekleyeceğin tüm özelliklere sahip.

Raise3D Pro2 Plus Yazılım

Ideamaker dilimleme ve kontrol yazılımının birkaç güçlü özelliği:

Ideamaker’in bazı eksik yönleri:

Pro2 Plus Test Baskıları ve Baskı Kalitesi

Sonuçta bir 3D yazıcı için önemli olan tek şey baskı kalitesidir. Her zamanki gibi 3DBenchy, Autodesk / Kickstarter test baskılarını yaptık ve son olarak işlevsel hareketli parçalar basarak testler yaptık.

Raise3D Pro2 Plus Autodesk Kickstarter Test Baskısı

Autodesk / Kickstarter Baskı Testi

3D yazıcının tüm kabiliyetlerini zorlayan bu testin sonuçları, bir FDM 3D yazıcısının hassasiyetine göre değişir. Bu testi Raise 3D Pro2 Plus’a uyguladığımızda aşağıdaki sonuçları elde ettik:

Genel olarak, Raise3D Pro2 Plus, 30 puandan 17 puan aldı. Kısa kuleler olmasaydı, Pro2, önde gelen Prusa i3 Mk3 ile aynı kategoride olacaktı.

3DBenchy Baskı Testi

Raise3D Pro2 Plus 3DBenchy Test Baskısı

Görsel olarak 3DBenchy testinden başarılı bir şekilde geçildi. Ideamaker, gemi korkuluklarının etrafında bazı görünür örtüşmelerle dilimledi, ancak geri kalan kısımlar harika bir şekilde ortaya çıktı.

Ayrıca, iki filament ile 3DBenchy modeli üretildiğinde, bazı renk kayıpları, minimum şerit oluşumu ve yüzeylerin etrafında biraz fazla pikselli olması dışında tutarlıydı.

Raise3D Pro2 Plus 3DBenchy 2 Renk Test Baskısı

İşlevsel ve Hareketli Modeller ile Baskı Testleri

Yazıcıyla birlikte gelen Raise3D PLA filament ile birkaç model bastık. BuildTak kaplı alüminyum baskı yatağının yapışması mükemmeldi. Bazı hassas parçalar için biraz fazla güçlü bir yapışkanlık olabiliyor. Jilet keskinliğinde bir spatula, Raise3D Pro2 Plus ile en sevdiğin aletin olacak. Baskıyı çıkardıktan ve manyetik plakayı yerine oturttuktan sonra yazıcı bir sonraki işi için hazır.

Raise3D Pro2 Plus Baskı Makinesi Test Baskısı

Testlerde Pro2 Plus’ı zorlamak için tek seferde basılabilen açık kaynaklı baskı makinesi bastık. Ne yazık ki, PLA baskı sırasında büzüldü ve dişler ana baskıya sığmadı. Ancak, sonraki baskılar harika çıktı.

Destek yapıları olmadan basılan bir Eiffel Kulesi modeli de bastık. Kule, korkuluktaki küçük bir istisna dışında, oldukça güzel çıktı.

Raise3D Pro2 Plus ile Eiffel Kulesi Baskısı

Raise3D Pro2 Plus Teknik Özellikleri

Raise3D Pro2 Plus 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

3D Baskı Özellikleri

Filamentler

Yazılım Gereksinimleri

Diğer Özellikler

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Profesyonel FDM 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^