BCN3D Sigma 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Barselona’da tasarlanan ve üretilen BCN3D Sigma 3D yazıcı, çift ekstrüzyon tekniğini 3D baskıda farklı bir amaçla kullanan ilk yazıcılardan biridir. İlk model Sigma R17 ve son olarak Sigma R19 olarak geliştirildi.

Eylül 2018’de piyasaya sürülen BCN3D Sigma R17’den sonra piyasaya sürülen en yeni çift ekstrüzyon üç boyutlu yazıcısı Sigma R19, amiral gemisi yeni ve geliştirilmiş bir versiyonudur. Bu profesyonel sınıf masaüstü 3D yazıcı, iki ekstrüder kafasının bağımsız olarak hareket etmesini sağlayan çok malzemeli 3D baskıya benzersiz bir yaklaşım getiren Bağımsız Çift Ekstrüder Sistemi’ne (Independent Dual Extruder - IDEX) sahiptir.

Bu teknik ilk olarak Sigma modelinde kullanılan ekstrüzyon mekanizması olmasına rağmen, üretici firma IDEX sistemini yeni baskı modları ve çeşitli tasarım yükseltmeleriyle geliştirdi. BCN3D Sigma R19 3D yazıcı, kullanıcıların üretim verimliliğini artırmasına ve genel iş akışını azaltmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 1. BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı
  1. BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı
  2. Bağımsız Çift Ekstrüder Sistemi (IDEX)
  3. Sigma R19 Hakkında Diğer Detaylar
  4. Sigma R19 ile 3D Baskılar
  5. BCN3D Cura Dilimleme Yazılımı
  6. Açık Kaynak 3D Yazıcı
   1. BCN3D Sigma için Açık Kaynak Planlar
  7. BCN3D Sigma 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?
  8. BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 2. BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı
  1. BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
  2. BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı Fiyatı
 3. İlgili Makaleler

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı

Yeni ve geliştirilmiş BCN3D Sigma R19, elden geçirilmiş bileşenler, iyileştirilmiş kılavuzu ve genel olarak daha iyi bir deneyime sahip özellikleri ile geliyor.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı

Sigma R19’un Artıları

Sigma R19’un Eskileri

Yeni BCN3D Sigma R19, BCN3D firması için ileriye doğru atılan bir adımdır. Çünkü Sigma R19, geliştirilmiş kullanılabilirlik yeni baskı modlarında ve kullanıcı arayüzü geliştirmeleri ile birlikte geliyor.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı

Önceki Sigma 3D yazıcıların aynı yarı kapalı kaynaklı alüminyum çerçevesine sahip BCN3D Sigma R19 tam anlamıyla evrimleşti, güncellendi ve geliştirildi. Yeni Sigma modeli R19, önceki model R17’ye göre neredeyse tüm özelliklerini yenilemiş.

BCN3D Sigma R19’un ayırt edici özelliği, bağımsız çift ekstrüzyon sistemini (independent dual extruder - IDEX) kullanmaya devam ediyor. Aynı X ekseni kızağına monte edilmiş iki ayrı baskı kafası kullanan yeni çift baskı kafalı 3D baskı sistemi, baskı kafalarındaki kütle miktarını azaltarak yazıcının hızını ve hassasiyetini arttırıyor.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı
BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı_2

BCN3D firması, 3D yazıcılarıyla birlikte gelen araçlar ve aksesuarlar ile her zaman oldukça cömert olmuştur ve Sigma R19’da da buna devam etmiş. Bu sefer göze çarpanlar arasında temizleme çözücüleri ve yağlama ile mekanik sıcak uç yüksekliğini ayarlamak için metal parça bulunmaktadır. Bu eklemelerin tümü, belki de son Sigma’dan Sigma R19’a geçişte bulunan en büyük somut olmayan iyileşme olan kullanıcı kılavuzu ve yazıcının uzun süreli kullanımı ve deneyimi olmuş.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı_3

Hala orijinal Sigma (R17) ile aynı dış ölçülere (465 x 440 x 680 mm) sahip Sigma R19, (yüksek döngü Bowden tüpleri ve şerit kabloları dahil) ölçülerinde bir kutu gibi küboid çerçeve ile geliyor.

Bilinen kaynaklı alüminyum çerçevesinin faydalarının yanı sıra filament makaralarının garip konumu malzeme değişikliklerini zorlaştırabilmektedir.

Genel olarak, Sigma R19, her şey için kullanıcı dostu bir şekle sahip olsa da, baskı sürecinde sarkmış filament parçaları olabiliyor. Ancak, hassas mekanik bileşenlere sıkışmış kanalları kolayca toplamana yardımcı olacak kanallara sahiptir.

2.295$ fiyat ile İngiliz 3D baskı OEM firması E3D tarafından geliştirilen sıcak uçlara sahip olan bağımsız çift ekstrüzyon sistemine (IDEX) sahip oluyorsun.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı_4

Daha pürüzsüz ve daha güvenilir malzeme ekstrüzyonuna sahip olduğunu söylenen 3D yazıcılar ile kısa süreli deneyimlerden herhangi bir şeyi kanıtlamak zor. Yine de, E3D markasının güvenirliğine dayanarak, Sigma’nın bu ekstrüderleri kullanması ile teknik özelliklerinde başlı başına bir artış olacağı kesin.

Aynı şekilde, İsveçli ekstrüder uzmanı Bondtech, BCN3D’nin uzaktan besleme (bowden) sisteminde bulunan hassas işlenmiş çift dişli sistemi ile Sigma R19’a kalitesini veriyor. Filament atlamasını ve aşınmasını önlemek için eklenen bu sistem ile artık sorunsuz baskılar alabileceksin.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı_5

Ayrıca yeni sürüm Sigma (R19) şimdi mekanik filament algılama ile geliyor. Baskı alanının arkasındaki ekstrüder motorlarının altına takılmış, silindirli mikro anahtarlara sahip küçük siyah 3D baskılı kutu bulunmaktadır. Filament mevcut olduğunda bu siyah kutunun içindeki anahtar (switch) basılı kalır. Makara bittiğinde anahtar serbest kalır ve yazdırma duraklatılır.

Çok fazla geri çekme (retract) gerektiren baskılar sırasında, step motorlar yüksek ses çıkarırlar. Sigma R19’u sessiz bir ofis ortamına bırakmadan önce iki kez düşünün. Tüm iyileştirmelere rağmen Sigma R19 sessiz bir 3D yazıcı değildir. Ancak step motorlara takacağın titreşim sönümlendiriciler (vibration dampeners) ile yazıcını çok sessiz bir hale getirebilirsin.

24V (Türkiye için 12V da mevcuttur) ile çalışan Sigma’nın sıcak uçları hızlı bir şekilde ısınır. Bununla birlikte, PCB ısıtmalı yatak, özellikle sıcaklık limitinin üst kısımlarına doğru biraz güçsüzleşiyor. Bu nedenle, düzenli olarak kendini baskıya başlamadan önce yatağın ısınmasını bekleyerek geçirebilirsin.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Tasarımı_6

Standart olarak 0,4 mm pirinç nozüllerle gelirken, daha hızlı, daha büyük ve daha sert baskılar almak istersen ayrı olarak satılan BCN3D’nin baskı kafası ailesini kullanabilirsin. Her iki baskı kafası herhangi bir kombinasyon (birisi 0,4 diğeri 0,6 mm çapında gibi) ile değiştirilebilir, sadece dilimleme yazılımı Cura’da uygun sıcaklığın seçilmesi ve kafayı değiştirirken herhangi bir yükseklik değişikliğini hesaba katması için 3D yazıcıyı yeniden kalibre etmeyi göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bağımsız Çift Ekstrüder Sistemi (IDEX)

Bağımsız Çift Ekstrüder Sistemi (IDEX)

İlk versiyon BCN3D Sigma R17’de olduğu gibi, R19’da da hatasız çalışan çift ekstrüzyon bulunmaktadır. Şirketin Cura dilimleme yazılımında yaptığı uygun profiller sayesinde filamentler ve renkler arasındaki temiz ve hassas baskıların bir diğer nedeni filament çapının 2.85 mm kullanılmasıdır. Uzaktan besleme (bowden) ekstrüderler için 2.85 mm bu nedenle idealdir.

Bir diğer önemli özellik ise Ayna (mirror) ve Çoğaltma (duplication) baskı modlarıdır. 2017’nin sonlarında BCN3D Sigmax ile tanıtılan bu modlar genellikle boşta kalan ikinci baskı kafasını kullanmaya ile ilgilidir. X ekseni boyunca hareket eden ve ekstrüzyonunu ‘aktif’ muadili ile eşleşerek Y ve Z eksenleri ile koordineli bir şekilde çalışan sistemdir.

Bu özellikler sayesinde verimlilik ve üretimin artması mümkün olmuştur. Profesyonel kullanıcılar için bir tezgah üstü yazıcı olması önemli.

İki baskı kafasını ayna veya çoğaltma için kullandığında Sigma R19’un baskı alanı 210 x 297 x 210 mm olmaktadır.

Bağımsız Çift Ekstrüder Sistemi (IDEX)_2

Ayna modunda baskı alanı 60:40 oranında bölünür ve bir numaralı ekstrüder ile çalışırken ince bir baskı tablası kaymasıyla bile iki baskın da bozulabilir. Bu ekstrüderin baskı tablasının kenarlarına kaymasının yanı sıra ısıyı tutmayan ve yatağın merkezinde bulunan bu sınırlayıcı alandan biraz uzaklaşır. Bununla birlikte, BCN3D daha büyük baskı alanına sahip Sigmax R19 modelini piyasaya çıkarmıştır.

Çoğaltma modu ise biraz daha sıkıntısızdır. Baskı hacmi tam ikiye bölünür.

Sigma R19’daki dikey uzunluğundaki baskı tablasının yarı uzunlukta baskılar almak, bu yeni baskı modlarının muhtemelen bu makine düşünülerek tasarlanmadığını gösteriyor. Bu bedenle, Sigmax R19 modeli ile bu sorun ortadan kalkmış gibi. Sigmax büyük baskı alanı ile birlikte, Ayna ve Çoğaltma modlarının yazıcıyı harika bir özellik kazandırdığı ortaya çıkıyor.

Bağımsız Çift Ekstrüder Sistemi (IDEX)_3

Çift ekstrüzyonlu 3D baskının olumsuz yanlarından biri de baskı sırasında nozzle’dan sık sık filament akması ve bunun temizlenme ihtiyacıdır. Sigma R19’da bu sorun atık hazneleri ile çözülse de şimdi de atık haznelerini sık sık boşaltmak gerekmektedir.

Ayrı iki baskı kafasının da akan filamentlerin silinmesi ile kaybettikleri zaman baskı süresini bir hayli arttırmaktadır. Standart tek ekstrüzyon yazıcından daha muhteşem ve daha karmaşık baskılar yapabilirsin, ancak bunun için paranı ve zamanını vermen gerekiyor.

Sigma R19 Hakkında Diğer Detaylar

Çoğu zaman 3D yazıcılar kullanıcıların zor anlayabileceği detaylı ayarlara sahip olurlar. Ancak Sigma’nın düzenli kullanıcı arayüzü ve zenginleştirilmiş kalibrasyon menüsü sayesinde baskılarını kolaylıkla alabilirsin.

Sigma R19’un kurulum prosedürlerinde, baskı kafasının ne zaman hareket edeceği ve ellerini o bölgeye sokmaman için bir uyarı da mevcut. Bunun gibi küçük güvenlik uyarıları, Sigma’nın basit kalibrasyon işlemi ve kusursuz bir şekilde kurulumun yapılması için oldukça güzel.

Sigma R19 Hakkında Diğer Detaylar

Filament makaralarını yükleme işlemi tıknazdır ve makara tutucuları her seferinde çıkarmanızı gerektirir. Daha küçük bir yazıcı kapladığı alan için küçük bir uzlaşmadır, ancak yapı hacmindeki birçok uzantıya çarptığınızda bazen hayal kırıklığına uğrar.

Sigma R19 Hakkında Diğer Detaylar_2

Kalibrasyonun sonunda, kurulum menüsünde sağ ekstrüderdeki mekanik seviyeyi düzeltmek için üç tane metal parça takılması gerektiğini gördük. Söz konusu küçük metal parçaları takman için menüde bu talebini işaretle ve sıcaklığın düşmesini bekle. Daha sonra baskı kafası muhafazasının üst yüzeyi ile yuvarlak ısıtıcı finli bloğun arasına yerleştir. Bu fiziksel düzeltme ile kalibrasyonu daha kolay yapmış olursun ve baskılarında daha iyi performans alırsın. Bu tip ipuçları ve rehberlik ile BCN3D Sigma R19 3D yazıcının gerçek değeri ortaya çıkıyor.

X ve Y hizalamasını kontrol etmen için test baskıları yapmalısın. Çoğaltma veya Ayna modunda çok baskı alıyorsan, gerekli metal parçaları takman önemli. Yoksa iki ekstrüder birbiriyle aynı yükseklikte olmadığı ekstrüderler modeline sürter ve baskılarını çöpe atmak zorunda kalırsın.

Sigma R19 Hakkında Diğer Detaylar_3

Bu ipucunun uygulanması gerektiği ara sıra baskılarda farkedilir. Modelin ilk birkaç katmanında üst üste binen katmanlar bulunuyorsa örneğin. Ancak Çoğaltma ve Ayna modlarında sunulan daha hızlı üretim ile fonksiyonel parçaların üretilmesi için bu mekanik düzeltme bir işine çok yarayabilir.

Alternatif olarak, bir raft ile baskı yapmak mekanik olarak seviyelendirme ihtiyacını ortadan kaldırır, ancak çift ekstrüzyon ile baskılarda filamentlerini boşa harcamış olursun. Bu nedenle, mekanik olarak metal parça ekleyip iki ekstrüder arasındaki seviyeyi sıfırlamak daha mantıklıdır.

Sigma R19 ile 3D Baskılar

Sigma R19 ile 3D Baskılar

Bir ömür boyu bu yazıcıyı kullanmayacağın düşünsek de, Sigma R19’u çalışır durumda tutmak ve uzun süreler boyunca çalışmaya devam ettirmek için uğraşılmadı. Çeşitli filamentler ile yüzlerce baskı süresi ve neredeyse 300 saate yakın sürekli baskılar alındı. Modeller hem BCN3D dilimleme profili ile hem de manuel olarak yapılan profiller ile oluşturuldu.

Sigma R19’un baskılarının kalitesi, aynı filamentin iki tona sahip renklerdeki baskıları arasında olağanüstü sonuçlar alabiliyorsun. Ayrıca, hareket ve ekstrüzyon sisteminin birlikte mükemmel çalıştığını göreceksin.

Sigma R19 ile 3D Baskılar_2

PVA destek malzemesi kullanarak baskılar alırken yataktan hafif tüy görünümlü parçaları görmek olasıdır. Bu tür sorunlar hızlı bir şekilde geri çekme (retract) kaynaklı olmaktadır.

Ayrıca, büyük baskılarda tablaya yapışma sorununu bulunabiliyor. Sigma R19’da cam tablaya sürüldüğünde iyi çalışan Dimafix marka baskı yapıştırıcısı ile birlikte gelir. Bir diğer sorun ise Simga’nın PCB ısıtmasının camda eşit bir ısı yayılımını sürdürememesidir. Yüksek sıcaklıklarda dokunarak yatağın çevresinin merkezden daha serin olduğunu hissedebilirsin.

Sigma R19 ile 3D Baskılar_3

Sigma’nın yüksek derecede güvenilirliği ve kalitesine rağmen, Sigma ile yapılan baskılardaki kayda değer arızalar, sıcaklık kontrollü bir ortam olmadan (kapalı kasa gibi) çarpılmaya karşı oldukça hassas olan HIPS filamentte ve düşük sertliğe sahip TPU esnek filamentte yaşandı. Sıcaklık kontrollü bir yapıya ihtiyacın varsa BCN3D firması onu ayrıca satmaktadır.

Sertliği 85A olan TPU esnek filamentleri yazdırmaya çalıştığında, filamentin uzaktan besleme ekstürder sistemi Bowden’dan dolayı başarısız olduğunu göreceksin. BCN3D, 95A sertliğindeki esnek TPU filamentini satmaktadır. Ayrıca, 95A sertliğine sahip NinjaTek Cheetah marka esnek filamenti ile basılan tekerliği aşağıdaki resimde görebilirsin.

Sigma R19 ile 3D Baskılar_4

Sonuç olarak, Sigma R19 3D yazıcının baskı performansı etkileyici, güvenilir ve çoğunlukla sorunsuzdur. Kesinlikle, yazıcıların büyük çoğunluğunda karşılaşacağın çok fazla düzeltmenin Sigma R19’da olmadığını söyleyebiliriz. Sadece malzeme gereksinimlerine göre beklentilerini sınırlandırabilirsin. Parçalarda kalkma ve çatlama sorunları için kapalı ortamın şart olduğu görülmüştür.

BCN3D Cura Dilimleme Yazılımı

BCN3D Cura Dilimleme Yazılımı

BCN3D, açık kaynaklı Ultimaker’ın Cura dilimleme yazılımını kullanmaktadır. Yazılım ayarları Sigma’nın bağımsız ekstrüder sistemi IDEX’e göre yapılandırılmış ve şık bir gri renk tema oluşturulmuş.

İşlevsel olarak amacına iyi hizmet eden BCN3D Cura’da beş ana ayar bulunmaktadır: baskı modu (print mode), kalite (katman yüksekliği / hızı) (layer height / print speed), dolgu (infill), destek (support) ve baskı tablası yapışması (build plate adhesive).

BCN3D Cura Dilimleme Yazılımı_2

Yazıcıyla birlikte verilen BCN3D filamentlerini kullanırken, bu basit ayarlar başarılı baskılar için yeterlidir.

Diğer markaların filamentleri için dilimleme profilini yapılandırmak, yeni bir malzeme profili oluşturman gerekmektedir. Ayrıca, filament üreticisinin varsayılan yazdırma ayarlarını girip ardından yazdırma ayarlarını uygun olacak şekilde değiştirmen gerekecektir. Sigma R19 ile harika baskılar elde etmek için bir miktar ince ayar ve deneme-yanılma şart.

Daha önce Cura ile birlikte gönderilen birçok yazıcıda neredeyse aynı Cura deneyimi yaşanmıştır. İlk defa baskı alacaksan, bu özel ayarları kullanıcı kılavuzunda bulabileceksin.

Ayrıca BCN3D, ayarları doğrulanmış filament portföyünü sunarak kullanıcıları bu ayarları yapmaktan kurtarıyor.

Açık Kaynak 3D Yazıcı

Açık Kaynak 3D Yazıcı

BCN3D’nin açık kaynak (open source) kodlu bir geçmişi de var. Orijinal olarak Mendel tabanlı tasarımı ile RepRap projesine katkıda bulundular. Katalonya Politeknik Üniversitesi’nde teknoloji merkezinin bir bölümünde yaptıkları çalışmalar sırasında makineleri için ürün yazılımı, planlar ve tasarım dosyaları yayınlayarak açık kaynak olarak çok fazla katkıları oldu.

3D Hubs tarafından toplanan kullanıcı verilerine ve incelemelere göre BCN3D Sigma 3D yazıcı bugün satın alabileceğin en iyi çift ekstrüder masaüstü 3D yazıcıdır. Bağımsız bir çift ekstrüzyon sistemi IDEX’e sahip akıllı bir makine ve baskıların kalitesi gerçekten olağanüstü.

Bu nedenle, BCN3D Technologies’in BCN3D Sigma’nın tüm belgelerini açık kaynak olarak yayınlaması şaşırtıcı olabilir. Buna mekanik, elektronik, yazılım da dahildir. Peki neden böyle bir şey yapsınlar? Sonuçta, piyasadaki en iyi FDM 3D yazıcıyı üretmekten kazanılacak parayı düşünmüyorlar mı? Araştırmalarını ve yatırımlarını ucuz klonlardan ve taklitlerden korumak istemiyorlar mı?

BCN3D’deki ekibin farklı bir perspektifi var ve Katalonya Üniversite Politeknikine bağlı kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Fundació CIM ile olan ilişkilerine dayanıyor. Eğitime ve açık erişime olan bu bağlılık, BCN3D yönetim ekibini tamamen açık kaynak yapmaya teşvik eden şeydir.

Açık Kaynak 3D Yazıcı_2

BCN3D Technologies CEO’su Roger Uceda’ya göre, bu girişim “BCN3D Technologies 3D yazıcı kullanıcılarının ve RepRap topluluğunun bilgi ve coşkusundan yararlanma fırsatı. Bu bilgileri Almanya, İsveç, İngiltere veya Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı Sigma kullanıcılarıyla paylaştıktan sonra, bu yolu izlemenin teknolojimizi geliştirmenin ve bize önerilen zorlukları yanıtlamanın daha kolay olacağını fark ettik”.

Bu açık kaynak felsefesi ile makinede bulunan sayısız 3D baskılı parçaların dosyaları Sigma ile birlikte verilen SD kartta mevcuttur. Böylece, bir parça kırılırsa yeniden basıp kullanabilirsin.

Sigmax’ın 2017’deki sürümüne baktığımızda, şirketin planları yayınlaması 6 ay kadar sürdü. Masaüstü 3D baskı alanının rekabet ortamı ve yazıcıların taklit edilmesinin kolaylığı göz önüne alındığında, bu anlaşılabilir bir gecikme.

BCN3D’nin yazıcıları hakkında sizi ilgilendiren şey bu açık kaynaklık ise, dosyaların yayınlanmasından önce birkaç ay geçmesini beklemelisin. BCN3D genellikle bir blogta dosyaların yeni bir sürümünü duyuruyor, bu nedenle şirketin web sitesini sık sık kontrol et.

BCN3D Sigma için Açık Kaynak Planlar

Yayımlanan belgeler, mekanik, elektronik, yazılım ve süreç mühendisliği olmak üzere dört temel alanı kapsamaktadır ve GitHub deposunda bulabilirsin.

Kullanıcılar 3D CAD dosyaları ve 2D teknik çizimler dahil olmak üzere makinenin tüm donanım tasarımlarına erişebiliyor.

BCN3D Sigma için Açık Kaynak Planlar

Yazılım için, kullanıcılar Sigma’nın dayandığı Marlin kaynak kodunun yanı sıra geliştirilen BCN3D Cura dilimleme yazılımının sürümüne de uğraşabilir.

Sigma klonlarını satarak iş yapmak isteyen insanlar için, Castelldefels, Barselona merkezli BCN3D üretim tesisinde takip edilen montaj ve soru-cevap dosyaları için süreç notları da bulunuyor.

İki baskı kafasını kartezyen bir çerçeveye monte etmek göründüğünden daha karmaşıktır. Alüminyum profillerden daha sağlam bir şeye ihtiyacın vardır, bu nedenle bu alüminyum kaynaklı çerçeve tasarlanmıştır. Daha karmaşık mimari yapılar için kolay bir kalibrasyona ihtiyacın vardır. Bu nedenle, kullanıcıyı süreç boyunca yönlendirebilecek bir LCD dokunmatik ekran eklendi. 6 ekseni yönetebilmek ve güvenilir olabilmek için özel elektroniklere ihtiyacın var. Makinedeki her şey bu bağımsız çift ekstrüderin çalıştırılması ve bakımı üzerine tasarlanmıştır.

BCN3D Sigma 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?

BCN3D Sigma 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?

Yıllar önce, masaüstü çift ekstrüzyonlu yazıcılara erişilebilirliği ve basit hale getirildiği için BCN3D Sigma R17 çok övgü almıştı.

İki nesil sonra R19’da, bu temel basitlik, çoğunlukla tüm doğru alanlarda iyileştirmelerle devam ediyor. Premium ekstrüzyon donanımının eklenmesi, sayısız saatlik baskıdan sonra yazıcı takdire şayan sonuçlar veriyor.

BCN3D Sigma 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?_2

Sigma R19’un kullanıcı kılavuzu, 3D baskı için herhangi bir deneyime ihtiyaç duymayı tamamen ortadan kaldırıyor. Ancak, bu sadelik zaman içinde tasarımcıların ve mühendislerin daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bu tür makineler, anahtar teslime mümkün olduğunca yakın olmalıdır. BCN3D’nin önceden kontrol edilen filament listesine ve laboratuvarda test edilmiş baskı profillerine bağlı kaldığında Sigma R19 son kullanıcı için bir hayli iyi.

BCN3D Sigma 3D Yazıcı Almaya Değer Mi?_3

Sigma R19, bu revizyonda net bir şekilde ortaya çıkan kullanılabilirliği artırmaya vurgu yaparak, küçük şeyleri iyileştirmede başarılı olmuş. Belki de iyileştirilmiş filament yerleşimi, ısıyı daha iyi yayan bir yatak, daha sessiz motorlar ve benzerleriyle yeni revizyonlar gelebilir diye düşünüyoruz.

Baskı kalitesi açısından Sigma, Ultimaker’ın amiral gemisi S5 3D yazıcıya çok yakın. Uzaktan bağlanabilme seçeneklerinin ve kullanıma hazır ağ bağlantısının eksik olması, yazıcının çalışmasını uzaktan izlemek isteyenler için sınırlayıcı bir faktör olabilir. Bununla birlikte, S5’in fiyatının yaklaşık yarısına alabileceğin bağımsız çift ekstrüzyon sistem IDEX’e sahip Sigma R19 için bu paraya gerçekten değer.

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

BCN3D Sigma R19 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

İşte BCN3D Sigma R19 3D yazıcının teknik özellikleri:

Yazıcı Özellikleri

Baskı Özellikleri

Filamentler

BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı

BCN3D Sigmax R19 3D yazıcı, IDEX çift ekstrüzyon sistemi, güçlü ekstrüderler ve güçlü sıcak uçlara (hotend) sahip. Profesyonel ve geniş formata sahip 3D yazıcının özelliklerini ayrıntılı olarak gözden geçiriyoruz.

Sigma R19 ve Sigmax R19 3D yazıcılar sadece profesyonel ve geniş formatlı çift ekstrüzyonlu 3D yazıcı değildir. Yeni nesil teknoloji ile verimlilik ve güvenilirliğe de odaklanıyor. Sigmax R19’un baskı alanı hacmi Ultimaker S5’in baskı hacminden daha büyük. Ayrıca, aynalama (mirror) ve çoğaltma (duplication) modlarıyla birlikte Sigmax’ın bağımsız çift ekstrüder (independent dual extruder - IDEX) teknolojisi ile rakiplerini geride bırakıyor.

BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı

Bu inceleme yazımızda, BCN3D Sigmax R19’un tüm özelliklerine yakından bakacağız.

BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

BCN3D Sigmax R19 3D yazıcının teknik özellikleri:

BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı Teknik Özellikleri_2

BCN3D Sigma R19’un aksine Sigmax R19, 420 x 297 x 210 mm büyük baskı hacmi sayesinde endüstriyel amaçlı parçalar için ideal bir profesyonel yazıcıdır.

Sigma serisindeki tüm üç boyutlu yazıcılarda olduğu gibi, Sigmax bağımsız ekstrüder sisteminden (IDEX) yararlanır. Bu, iki baskı kafasının her birinin diğerinden tamamen ayrı çalıştığı anlamına gelir.

Böyle bir sistemde çapraz kontaminasyon sorun değildir; bir ekstrüder yan tarafa dururken diğeri baskıya devam edebilir. Alternatif olarak, üretim kapasiteni arttırmak istiyorsan, ayna ve çoğaltma modları ile baskı kafalarını aynı anda iki model üzerinde çalıştırabilirsin.

Sigmax’ın inanılmaz güçlü baskı kafaları ve Bondtech ekstrüderlerinin sertleştirilmiş çelik tahrik dişlileri sayesinde tüm filamentler ile sorunsuz baskılar alabilirsin. Ayrıca Sigmax R19 3D yazıcı, E3D marka optimize edilmiş sıcak uçlar (hotend) tarafından sağlanan en yumuşak ve en güvenilir ekstrüzyon sahiptir.

Diğer özelliklere baktığımızda, filament sensörü ve değiştirilebilir kafalar bulunmaktadır. Bu değişebilir kafalar sayesinde Sigmax R19’u, 0,3 ila 1,0 mm arasında nozüller ile baskılar alabilirsin.

Sigmax R19, tüm dilimleme yazılımları ile uyumlu olmasına rağmen, yazıcının tüm özelliklerini kullanabilmek için yanında verilen Cura uyarlaması BCN3D Cura’nın kullanılması gerekmektedir.

BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı Fiyatı

BCN3D Sigmax R19 3D Yazıcı Fiyatı

Ultimaker S5’ten daha büyük bir baskı hacmine rağmen, Sigmax R19 yaklaşık 1.500$ daha ucuzdur. Firma yetkilileri bununla birlikte, hala fiyat etiketi ve özellikler ile eşleşen başka bir profesyonel çift ekstrüzyon 3D yazıcı olmadığını belirtiyor.

İlgili Makaleler

^